FC Nordsjælland er færdig i Europa for denne sæson.
Torsdag tabte holdet 0-1 hos Ludogorets i sidste runde af Conference Leagues gruppespil og blev dermed passeret af både bulgarerne og tyrkiske Fenerbahce, som hjemme bankede Spartak Trnava 4-0.
FCN slutter på tredjepladsen med ti point og en målscore på 17-7 efter blandt andet 7-1 over Ludogorets og 6-1 over Fenerbahce i Farum, men det var altså ikke nok til avancement.
Farum-holdet kan primært bebrejde sig selv for nedturen. Der var således rigeligt med chancer til at komme på tavlen på Huvepharma Arena i Razgrad, men stolpen stod blandt andet i vejen to gange.
Johannes Hoff Thorup og spillerne kan dog også med en vis ret hævde, at holdet burde have spillet hele anden halvleg i overtal, da ghaneseren Bernard Tekpetey på forunderlig vis slap for et rødt kort før pausen.
FCN har nu otte gange repræsenteret Danmark i Europa, og endnu har man til gode at kvalificere sig videre til forårets slutkampe.
Ludogorets var presset frem i torsdagens opgør, men havde man forventet en storoffensiv fra start, blev man slemt skuffet.
Muligvis belært af 1-7-afklapsningen i Farum i oktober greb ellers formstærke Ludogorets opgøret an med en påpasselig attitude. Ikke desto mindre skabte værterne de første store chancer.
FCN’s boldomgang ramte således ikke topniveauet, og det betød både, at flere fine muligheder for kontraløb løb ud i sandet, og at hjemmeholdet et par gange fangede gæsterne i ubalance.
Godt midtvejs gennem første halvleg brændte det for alvor på, da den schweiziske angriber Kwadwo Duah efter et nordsjællandsk boldtab og en glimrende omstilling i helt blank position ramte ydersiden af stolpen.
Ludogorets misbrugte flere muligheder, men kampen åbnede langsomt op, og FCN nåede inden pausen også at skabe et par store muligheder.
Men offensivspilleren Christian Rasmussen manglede i begge tilfælde kraft og snert i sine afslutninger, ligesom forsvarsspiller Lucas Heys hovedstød efter en dødbold savnede præcision.
Ludogorets kom ud til anden halvleg med 11 spillere, og det kunne holdet prise sig lykkelig for.
Bernard Tekpetey slap således tidligt med gult for en albue i hovedet på FCN-back Martin Frese, og lige før pausen slap han for det andet efter en alt for sen tackling på samme Frese.
Klogt nok var den ghanesiske kantspiller ikke blandt de startende i anden halvleg. I stedet var afløseren Rwan Seco tæt på åbne ballet efter få minutter, men brasilianeren overplacerede sit forsøg.
Derudover gik der lidt længere mellem chancerne i første del af anden halvleg.
Efter godt en time pandede svenske Benjamin Nygren kraftfuldt et indlæg fra Andreas Schjelderup på indersiden af stolpen, og Christian Rasmussen fik intet ud af en straffeappel, da han tilsyneladende faldt let efter en kontra.
Med kampen på vippen faldt afgørelsen godt ti minutter før tid, da polske Jakub Piotrowski sparkede bolden ind bag Andreas Hansen efter en mindre afretning.
Både Marcus Ingvartsen og Ibrahim Osman undlod at lægge et tilstrækkeligt pres på Ludogorets-anføreren uden for feltet og må tage deres del af ansvaret.
Kort efter var selvsamme FCN-duo meget tæt på at gøre skaden god igen, men Ingvartsen ramte stolpen efter Osmans forarbejde, og returbolden formøblede Nygren.
Det blev skæbnesvangert, for Ludogorets havde i slutfasen held med at slå FCN’s rytme i stykker og dermed afværge et afsluttende pres.
/ritzau/
HELT VILDT
Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim
EKSKLUSIVT
Afsløring: Osvald Søe solgt i kæmpe skifte til MLS
MEDIE
Vil købe tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
‘En kæmpe ære at spille for FC København’
TOPNYHED
De henter Gregoritsch – lægetjek i dag
TOPNYHED
Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
TOPNYHED
Pilen peger i den helt forkerte retning for ham
TOPNYHED
Nu kan han spille for FC København
NYHEDER
Hård udmelding fra Thomas Frank
TOPNYHED
AGF binder stortalent på lang kontrakt
HELT VILDT
Dropper fodbold – toptræner får job på McDonald’s
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
TOPNYHED
Målkongen Biereth på vild liste
MEDIE
Medier fælder dom over Dorgu
EKSKLUSIVT
Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber
MEDIE
Victor Froholdt på “urørlig” liste
TOPNYHED
Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson
TOPNYHED
Falske Brøndby-rygter i omløb
LIGE NU
Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset
INTERVIEW
Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst
Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’
MEDIE
Brøndby-stjerne på vej til Tyskland
LIGE NU
Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show
Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF!
Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø
Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’
Trist melding om Emil Højlund
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
NYHEDER
Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold
TRANSFER
Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
MEDIE
Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva
TOPNYHED
‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel
DAGENS SPILFORSLAG
Nordfransk point i Sydfrankrig
NYHEDER
Filip Jørgensen med nøglerolle mod City
NYHEDER
Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid
NYHEDER
Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool
NYHEDER
Ny stor skuffelse for Thomas Frank
TOPNYHED
Stor hæder til Suzuki
NYHEDER
Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds
MEDIE
Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel
Barcelona sejrer i lokalopgør
DAGENS SPILFORSLAG
Baskere basker afmægtige asturianere
MEDIE
Disse storklubber vil købe Denis Vavro
TOPNYHED
Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub
TOPNYHED
Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky
NYHEDER
