FC Nordsjælland – FC København

Der er som regel fuld smæk på underholdningen, når FC Nordsjælland og FCK krydser klinger. Leverer de to klubber endnu en seværdig fodboldkamp søndag eftermiddag i Farum?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Right To Dream Park
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV2 

Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Der er sket ting og sager hos FC Nordsjælland siden seneste sæson.

Schjelderup, Osman, Frese, Villadsen og Antman er alle fortid i Farum. Det samme er Johannes Hoff Thorup, som stod i spidsen for klubben i fjor. Og nå ja, så har Nagalo endnu ikke været i aktion i denne sæson.

Det virker til at der skal bygges op på ny hos nordsjællænderne, som på trods af den store udskiftning, lagde pænt fra land med otte point i sæsonens første fire kampe.

Otte point, som meget vel kunne have blevet til mere. I hvert fald var der både mulighed for sejr i hjemmekampene mod FC Midtjylland og Lyngby, som begge endte i pointdelere.

I søndags løb Jens Olsens tropper til gengæld ind i sæsonens første nederlag, da de tabte med hele 4-1 ude mod Silkeborg.

Et nederlag, som måske var et mål for stor, men ikke desto mindre virkede FC Nordsjælland til at mangle den afgørende kvalitet i begge ender af banen, og blev i slutningen af opgøret straffet af Silkeborgs skarpe offensiv. 

Det er selvfølgelig for tidligt at male fanden på væggen, men umiddelbart står hjemmeholdet noget svagere i billedet end i seneste sæson, og hvis der ikke hentes bare lidt nye blod ind til holdet, kan der blive langt til medaljekampen i denne omgang.

Jeppe Tverskov sad ude med en skade senest, men kan være tilbage igen denne gang.

FC København:
Pointmæssigt og resultatmæssigt har FCK fået en godkendt start på sæsonen. 11 point i fem ligakampe, og to gange videre avancement i Conference League-kvalifikationen. Så langt, så godt.

Spillemæssigt ser det til gengæld ikke voldsomt prangende ud for Neestrups tropper, som virker til at kunne komme problemer i stort set alle kampe.

FCK spillede sig kun med nød og næppe videre efter straffespark mod upåagtede Banik Ostrava i Conference League-kvalifikationens tredje runde, og i søndagens hjemmekamp mod Viborg i Superligaen så københavnernes spil endnu engang noget forkrampet ud, og resultatet på 1-1 var helt på sin plads.

I torsdagens kvalifikationskamp mod Kilmarnock gik det heller ikke helt gnidningsfrit for ‘’Løverne’’, som dog lige akkurat gjorde nok til at sikre et godkendt udgangspunkt efter to sene scoringer fra Diks og Falk.

Der er noget at arbejde på i hovedstaden, men resultaterne har trods alt ikke været værre end som så.

FCK er voldsomt aktive på transfermarkedet, og har således lige hentet ny venstreback ind i form af Marcos Lopez, ligesom opgøret mod Kilmarnock bød på en spændende debut til brasilianske Robert Silva.

Birger Meling måtte udgå med en skade i torsdags og tilslutter sig en omfattende skadesliste med Delaney, Clem, Cornelius, Boilesen, Larsson, Huescas, Roony og Claesson.

Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hansen, Hey, Svensson – Nygren, Tverskov, Dorgeles – Ingvartsen, Harder, Egeli

FC København (4-3-3): Trott – Gocholeishvili, Vavro, Pereira, Diks – Mattson, Lerager, Falk – Elyounoussi, Oskarsson, Achouri

Dom:
FCK har det som regel svært i Farum, hvor de er uden sejr i de seneste fire opgør på tværs af turneringer, og med den aktuelle form taget i betragtning og endnu en europæisk kamp i benene, er det tvivlsomt om de får brudt den negative stime denne gang.

Spørgsmålet er bare, om FC Nordsjælland nu også har kvaliteten til at gøre det helt, helt onde ved københavnerne uden de efterhånden mange bærende profiler, som bar holdet i sidste sæson?

Der er som regel godt gang i underholdningen, når FCN og FCK krydser klinger, og det bliver også tilfældet denne gang.

2-2 på Right To Dream Park.

Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.65 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Aarhus eksploderer – vi er mestre!

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Stort medie hylder AGF-profil

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Født i Danmark og på vej til VM

AGF er mestre – her er deres vej i Europa