• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Oliver Okstrøm

FC Nordsjælland forlænger med Runarsson

FC Nordsjælland forlænger med Runarsson
Foto: Getty Images

Alex Runarsson og FC Nordsjælland har nu papir på hinanden frem til 2020.

Af Oliver Okstrøm

FC Nordsjælland og den islandske målmand Alex Runarsson har forlænget kontrakten med hinanden frem til 2020. Det melder den danske klub på sin hjemmeside, og det er en kontraktforlængelse, som sportschef Carsten V. Jensen er meget tilfreds med.

- Alex har vist stor fremgang i forårets kampe og har fået stor stabilitet ind i sit spil. Potentiale er der masser af hos Alex og vi er glade for at han i samarbejdet med vores nye dygtige målmandstræner Iñaki Caña har gjort store fremskridt. Vi glæder os til at se Alex forsætte den gode udvikling og blive en profil på vores hold og i Superligaen, siger Carsten V. Jensen.

Runarsson har været i FC Nordsjælland siden januar 2014, hvor han kom til klubben fra RK Reykjavik, og Carsten V. Jensen forklarer ydermere, at den islandske målmand sidenhen har fået klubbens værdier ind under huden med hårdt arbejde på træningsbanen og ønske om at gøre en forskel for andre.

Selv siger Runarsson, at det ikke var et svært valg at forlænge aftalen, og han ser blandt andet frem til samarbejdet med trænerne.

- Jeg glæder mig til at forsætte arbejdet med vores trænerteam og målmandstræner Iñaki, som virkelig har hjulpet mig i den rigtige retning det sidste halve år. Det er en spændende tid vi går i møde med den nye sæson, og hvor jeg glæder mig til at tage endnu mere ansvar, siger Alex Runarsson.

Endelig kan FCN fortælle, at Alex Runarsson i den kommende sæson kommer til at spille i nummer 1.

Superliga

Mere Superliga

Fokus