FARUM (Tipsbladet): Ernest Nuamah og Ibrahim Osman er de seneste eksempler, men FC Nordsjælland har efterhånden gennemført en længere række af imponerende salg i de seneste år.
Og det næste salg i 100 millioner kroner-klassen kan meget vel blive Conrad Harder.
Den 18-årige FC Nordsjælland-angriber har i hvert fald en klar drøm om at blive et af Farum-klubbens næste store salg.
– Selvfølgelig har jeg det. Enhver fodboldspiller drømmer om at blive solgt for et stort beløb. Det eneste, du kan gøre, er at arbejde hårdt, og så se, om du kan opnå det, siger Conrad Harder.
Jeg har en drøm om at komme til et sted, hvor klubben er rigtig glad for mig. Hvor der er et system og en spillestil, der passer til mig. Vi må se, hvad der kommer af tilbud.
Conrad HarderFC Nordsjælland
Den blot 18-årige angriber ser ud til at have tilkæmpet sig pladsen som den foretrukne centerforward i FC Nordsjælland, hvor cheftræner Johannes Hoff Thorup har valgt at rykke Marcus Ingvartsen ned som offensiv midtbanespiller.
– Det er selvfølgelig super fedt at få tilliden af Hoff. Jeg synes, at jeg har arbejdet hårdt for det. Det er super fedt at få lov til at starte og spille noget fodbold, siger Conrad Harder.
Den unge angriber vil ikke lægge skjul på, at han har lært meget af Marcus Ingvartsen, der i efteråret havde lidt svært ved at leve op til de store forventninger efter returen fra Bundesligaen.
– Jeg har brugt Marcus rigtig meget i løbet af efteråret. Han har lært mig utroligt meget, både på banen og især uden for, i forhold til hvordan man lever et professionelt liv, siger Conrad Harder og fortsætter:
– Han har lært mig om vigtigheden i at lave noget smidighedstræning, og han har også lært mig nogle ting om kost og søvn. Hele livet som fodboldspiller. Han er en rigtig professionel herre.
Hvordan synes du, det fungerer at have Ingvartsen liggende bag dig nu, hvor du har overtaget hans plads?
– Jeg vil ikke sige, at jeg har taget hans plads. Vi har prøvet at se, hvordan det kan fungere, at jeg spiller på 9’eren og med ham på 10’eren. Han har hjulpet mig rigtig meget, for han kender alt til at spille den position i Nordsjællands system, for han har spillet der i lang tid, siger Conrad Harder og fortsætter:
– Det er fedt at have en, man kan støtte sig op af under kampene. Han kommer også med gode input både til træning og under kampene.
Conrad Harder har scoret et enkelt Superliga-mål indtil videre. Det var mod Randers FC i august sidste år. Foto: Imago.
Jagtes af storklubber
B.T. skrev i januar, at klubber som Atalanta, Genoa og Eintracht Frankfurt var ude efter Conrad Harder, men den danske teenager har ikke den store lyst til at tale om andre klubber.
– Jeg har mine agenter og min far til at styre det, og jeg fokuserer på Nordsjælland og på at have et rigtigt godt halvår her.
– Lige nu fokuserer jeg på at spille i FCN. Om det så er et halvt år, et helt år eller to-tre år. Jeg har en kontrakt, der løber to-tre år endnu, så jeg fokuserer egentlig bare på min fodbold, og så må mine agenter håndtere det, siger Conrad Harder.
Har du en drømmeliga?
– Jeg har en drøm om at komme til et sted, hvor klubben er rigtig glad for mig. Hvor der er et system og en spillestil, der passer til mig. Vi må se, hvad der kommer af tilbud, lyder det fra Conrad Harder.
I første omgang venter der den unge angriber et brag af en Superliga-kamp på mandag, hvor FC Nordsjælland skal en tur i nationalarenaen for at krydse klinger med mestrene fra FC København.
– Det er en af de sjove kampe at spille. En klasse atmosfære, og det bliver en super fed kamp derinde.
– Jeg tror, at det bliver en lige kamp. Vi skal bare give alt, vi har, og så ender det forhåbentligt med tre point, lyder det afslutningsvist fra Conrad Harder.
Harder, der scorede hele 35 mål i 37 kampe for FC Nordsjællands U19-hold, er indtil videre noteret for ét mål i 13 Superliga-kampe.
AVIS
‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu
TOPNYHED
Rasmus Højlund pryder forsiden
INTERVIEW
FCK-stjerner: ‘Krampagtigt og meget sigende’
OPTAKT
Silkeborg IF – Brøndby IF
NYHEDER
Supercomputer: AGF vinder mesterskabet
TOPNYHED
Dommerekspert kommenterer omstridt Man Utd-mål
EKSKLUSIVT
– Jeg tror godt, der kan være en Cooper-klausul
TRANSFER
Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub
Giver danskere karakter – Eriksen slagtes
TOPNYHED
‘Tror ikke Brøndby forlænger med ham’
NYHEDER
– Udstillede hvad mange vidste
TOPNYHED
Jens Stage med ny mavepuster til Bo Henriksen
Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte
TRANSFER
David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen
AVIS
Godt nyt om ‘AC’
MEDIE
Han er favorit til at afløse Arne Slot
NYHEDER
Kæmpe hyldest af Sibusiso Zuma
OPTAKT
FC Nordsjælland – OB
Thomas Frank og Tottenham taber før FCK-brag
MEDIE
Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet
Jesper Jensens tropper får skovlen under Ikast
HELT VILDT
Puha, Bo Henriksen! Kurs mod dystre rekorder
TRANSFER
Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK
OPTAKT
Sønderjyske – Vejle Boldklub
NYHEDER
Patrick Vieira fyret
TOPNYHED
Chido Obi stjæler overskrifter i England
MEDIE
‘PC’ i farezonen? Peger på mulige afløsere
EKSKLUSIVT
– Man må bare sige, Steinlein har ramt den i røven
NYHEDER
Måber over dansk stjerne
MEDIE
I stort skænderi med Wolfsburg-spiller
TOPNYHED
Brøndby-stjerne slår fast: ‘Klar, hvis de ringer’
NYHEDER
Kan få konsekvenser for David Nielsen
INTERVIEW
Bo Henriksen med hård erkendelse
MEDIE
Kæmpeklub vil købe Frendrup til januar
TOPNYHED
Superliga-retur? Her er Mikael Uhres kongeløn
TOPNYHED
Hjulmand hylder Bayern München-stjerne
NYHEDER
Sent pragtmål sikrer Manchester United point
TOPNYHED
Stor uenighed: ‘Jeg ser dem ikke som mester’
LIGE NU
FCK knækker Fredericia med stort besvær
NYHEDER
Scholes dropper tv – deler hjerteskærende årsag
TOPNYHED
Lodtrækning afviklet: Fede kampe venter i pokalen
NYHEDER
Deler detaljer fra møde med Schmeichel
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Har prøvet orkanens øje før’
Suveræne Bayern München banker Hjulmand og co.
TOPNYHED
Sådan starter FCK mod Fredericia
NYHEDER
Danske reserver løber Holland over ende
INTERVIEW
I spil til startdebut? ‘Gjorde det rigtigt godt’
OPTAKT
Viborg FF – Randers FC
Én assist fra at slå vild NBA-rekord
MEDIE