FARUM (Tipsbladet): Ernest Nuamah og Ibrahim Osman er de seneste eksempler, men FC Nordsjælland har efterhånden gennemført en længere række af imponerende salg i de seneste år.
Og det næste salg i 100 millioner kroner-klassen kan meget vel blive Conrad Harder.
Den 18-årige FC Nordsjælland-angriber har i hvert fald en klar drøm om at blive et af Farum-klubbens næste store salg.
– Selvfølgelig har jeg det. Enhver fodboldspiller drømmer om at blive solgt for et stort beløb. Det eneste, du kan gøre, er at arbejde hårdt, og så se, om du kan opnå det, siger Conrad Harder.
Jeg har en drøm om at komme til et sted, hvor klubben er rigtig glad for mig. Hvor der er et system og en spillestil, der passer til mig. Vi må se, hvad der kommer af tilbud.
Conrad HarderFC Nordsjælland
Den blot 18-årige angriber ser ud til at have tilkæmpet sig pladsen som den foretrukne centerforward i FC Nordsjælland, hvor cheftræner Johannes Hoff Thorup har valgt at rykke Marcus Ingvartsen ned som offensiv midtbanespiller.
– Det er selvfølgelig super fedt at få tilliden af Hoff. Jeg synes, at jeg har arbejdet hårdt for det. Det er super fedt at få lov til at starte og spille noget fodbold, siger Conrad Harder.
Den unge angriber vil ikke lægge skjul på, at han har lært meget af Marcus Ingvartsen, der i efteråret havde lidt svært ved at leve op til de store forventninger efter returen fra Bundesligaen.
– Jeg har brugt Marcus rigtig meget i løbet af efteråret. Han har lært mig utroligt meget, både på banen og især uden for, i forhold til hvordan man lever et professionelt liv, siger Conrad Harder og fortsætter:
– Han har lært mig om vigtigheden i at lave noget smidighedstræning, og han har også lært mig nogle ting om kost og søvn. Hele livet som fodboldspiller. Han er en rigtig professionel herre.
Hvordan synes du, det fungerer at have Ingvartsen liggende bag dig nu, hvor du har overtaget hans plads?
– Jeg vil ikke sige, at jeg har taget hans plads. Vi har prøvet at se, hvordan det kan fungere, at jeg spiller på 9’eren og med ham på 10’eren. Han har hjulpet mig rigtig meget, for han kender alt til at spille den position i Nordsjællands system, for han har spillet der i lang tid, siger Conrad Harder og fortsætter:
– Det er fedt at have en, man kan støtte sig op af under kampene. Han kommer også med gode input både til træning og under kampene.
Conrad Harder har scoret et enkelt Superliga-mål indtil videre. Det var mod Randers FC i august sidste år. Foto: Imago.
Jagtes af storklubber
B.T. skrev i januar, at klubber som Atalanta, Genoa og Eintracht Frankfurt var ude efter Conrad Harder, men den danske teenager har ikke den store lyst til at tale om andre klubber.
– Jeg har mine agenter og min far til at styre det, og jeg fokuserer på Nordsjælland og på at have et rigtigt godt halvår her.
– Lige nu fokuserer jeg på at spille i FCN. Om det så er et halvt år, et helt år eller to-tre år. Jeg har en kontrakt, der løber to-tre år endnu, så jeg fokuserer egentlig bare på min fodbold, og så må mine agenter håndtere det, siger Conrad Harder.
Har du en drømmeliga?
– Jeg har en drøm om at komme til et sted, hvor klubben er rigtig glad for mig. Hvor der er et system og en spillestil, der passer til mig. Vi må se, hvad der kommer af tilbud, lyder det fra Conrad Harder.
I første omgang venter der den unge angriber et brag af en Superliga-kamp på mandag, hvor FC Nordsjælland skal en tur i nationalarenaen for at krydse klinger med mestrene fra FC København.
– Det er en af de sjove kampe at spille. En klasse atmosfære, og det bliver en super fed kamp derinde.
– Jeg tror, at det bliver en lige kamp. Vi skal bare give alt, vi har, og så ender det forhåbentligt med tre point, lyder det afslutningsvist fra Conrad Harder.
Harder, der scorede hele 35 mål i 37 kampe for FC Nordsjællands U19-hold, er indtil videre noteret for ét mål i 13 Superliga-kampe.
LIVE
LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
Bayern slår rekord i ny storsejr
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
OPTAKT
Randers FC – FC København
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
Brøndby-fans sender åbent brev
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Arsenal snublede i guldkampen
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona