FC Nordsjælland – Randers FC

Superliga-runden slutter i Farum, hvor FC Nordsjælland efter et stort sommerudsalg, skal forsøge at holde snor i toppen af rækken med en sejr over Randers.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: Right To Dream Park
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Der har været fuld knald på svingdøren i Farum over sommeren, og en lang række profiler i blandt andre Osman, Villadsen, Frese, Schjelderup, Nagalo og Harder er nu fortid i FC Nordsjælland.

Derfor skal der traditionen tro bygges op på ny med et friskt kuld af talenter fra akademiet, krydret med Mark Brink, som på transfervinduets sidste dag blev købt fri i Silkeborg, og derfor er det nok også tvivlsomt om, nordsjællænderne kan byde sig til i Superligaens absolutte top i denne sæson. 

På trods af den massive udskiftning i truppen, har FC Nordsjælland dog fået en godkendt start på sæsonen, hvor det blandt andet er blevet til sejr over FCK og uafgjort mod de forsvarende danske mestre, FC Midtjylland.

Inden landskampspausen var Jens Olsens tropper involveret i et hæsblæsende opgør ude mod formstærke AGF, men selvom det så lovende ud med en halvlegsføring på 2-1, endte det i sidste ende med et fortjent nederlag.

Hjemme på kunstgræsset i Farum, har nordsjællænderne til gengæld fortsat sæsonens første nederlag til gode.

Peter Ankersen sad ude med en skade senest, men er tilbage i truppen til kampen mod Randers. 

Randers FC:
Kronjyderne kom inden landskampspausen tilbage på sejrssporet efter fire kampe i streg uden sejr.

For første gang i sæsonen holdt Randers buret rent, og så skulle der ikke mere til end en flot frisparksscoring fra Simen Nordli for at snuppe en snæver 1-0 sejr hjemme mod AaB.

Kampen forinden bød ligeledes på en stærk indsats, da kronjyderne lidt overraskende fik point med fra Brøndby Stadion efter en sen udligning til 2-2.

Rasmus Bertelsens mandskab har fået en pæn start på sæsonen med 11 point i syv kampe, og er aktuelt en del af den pæne halvdel af Superligaen, hvor der kæmpes for en plads i Mesterskabsspillet. 

Randers har i sæsonens indledning haft det bedste i de kampe, hvor de ikke selv skal stå for initiativet, men i stedet stille sig lidt dybere og lure på omstillinger, og derfor er der også forhåbninger om endnu en god indsats mod boldstyrende FC Nordsjælland.

Til aftenens kamp mod FC Nordsjælland har Florian Danho tilbage, efter at franskmanden har misset de seneste fire kampe med karantæne og skader. 

Frederik Lauenborg er fortsat skadet. 

Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hansen, Hey, Svensson – Brink, Tverskov, Dorgeles – Nygren, Ingvartsen, Egeli

Randers FC (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Rømer, Björkengren – Campbell, Greve, Nordli – Touré

Dom:
FC Nordsjælland har en klar fordel hjemme på kunstgræsset i Farum, hvor de med hurtig kombinationsfodbold, kan gøre de fleste modstandere rundtossede.

Randers har det dog som regel ganske udmærket i kampe mod boldbesiddende mandskaber, og kan af den grund sagtens ende med at blive en sten i skoen på hjemmeholdet.

Med sommerens mange spillersalg hos FC Nordsjælland, er der ikke umiddelbart meget, som adskiller de to mandskaber, så dommen lyder på en underholdende pointdeler.

2-2. 

Spilforslag:
Uafgjort til odds 4.15 ved NordicBet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

De lurer på Vejle-profil

Monsterbud på vej

De jagter Henrik Meister

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører dansk toptræners millionløn

Medier sender ham hjem til AGF

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Kæmper om det samme trænerjob

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Benhård kritik af Danmark