• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

FC Nordsjælland sælger Runar Alex Runarsson

FC Nordsjælland sælger Runar Alex Runarsson
Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

FC Nordsjælland har solgt den islandske landsholdskeeper Runar Alex Runarsson til franske Dijon.

Af Ole Hoffskov

FC Nordsjælland har solgt klubbens førstekeeper, Runar Alex Runarsson, til franske Dijon, hvor han tiltræder efter den igangværende VM-slutrunde, hvor Runarsson er en del af det islandske hold.

Runar Alex Runarsson har underskrevet en fire-årig aftale med Dijon, og dermed siger han altså farvel til FC Nordsjælland med et sæt bronzemedaljer og en plads i Europa League-kvalifikationen. Islændingen nåede godt fire år i Farum.

- Alex har udviklet sig utrolig flot og har via stærke præstationer gjort opmærksom på sig selv for andre klubber. Selvom det altid er svært at sige farvel til dygtige og talentfulde spillere er dette igen en positiv transfer, da Alex har fulgt den plan, vi har lagt, og han er nu klar til det næste skridt i sin karriere, siger Carsten V. Jensen, der er sportschef i FC Nordsjælland, til klubbens hjemmeside og tilføjer:

- Udover at være en dygtig målmand er det også en topklasse person, vi tager afsked med. Alex har fra første dag vist sig som en spiller, man kan stole på. Han har arbejdet hårdt og samtidig repræsenteret klubben og værdierne på fremragende vis. Vi ønsker Alex held og lykke i fremtiden og måske vores veje krydses igen i fremtiden.

Målmanden ser tilbage på et dejligt ophold i FC Nordsjælland.

- Min tid i FCN har været fantastisk siden den første dag. Jeg kommer til at savne klubben rigtig meget. Jeg kommer især til at savne alle de fantastiske mennesker, jeg har mødt i klubben. Både folk i den sportslige sektor, folk i administrationen, partnere og fans. FCN er virkelig en unik og fantastisk klub, og jeg håber, jeg kan vende tilbage til klubben senere i mit liv. Jeg kom til den her klub som en ung dreng med en drøm, og jeg tager videre herfra som en mand med en ny drøm, fortæller 23-årige Rúnar Alex Runarsson.

Islændingen står noteret for 60 Superliga-kampe for FC Nordsjælland. Dijon sluttede i den forgangne sæson midt i den bedste franske række. 

Superliga

Mere Superliga

Fokus