FC Nordsjælland har solgt klubbens førstekeeper, Runar Alex Runarsson, til franske Dijon, hvor han tiltræder efter den igangværende VM-slutrunde, hvor Runarsson er en del af det islandske hold.
Runar Alex Runarsson har underskrevet en fire-årig aftale med Dijon, og dermed siger han altså farvel til FC Nordsjælland med et sæt bronzemedaljer og en plads i Europa League-kvalifikationen. Islændingen nåede godt fire år i Farum.
– Alex har udviklet sig utrolig flot og har via stærke præstationer gjort opmærksom på sig selv for andre klubber. Selvom det altid er svært at sige farvel til dygtige og talentfulde spillere er dette igen en positiv transfer, da Alex har fulgt den plan, vi har lagt, og han er nu klar til det næste skridt i sin karriere, siger Carsten V. Jensen, der er sportschef i FC Nordsjælland, til klubbens hjemmeside og tilføjer:
– Udover at være en dygtig målmand er det også en topklasse person, vi tager afsked med. Alex har fra første dag vist sig som en spiller, man kan stole på. Han har arbejdet hårdt og samtidig repræsenteret klubben og værdierne på fremragende vis. Vi ønsker Alex held og lykke i fremtiden og måske vores veje krydses igen i fremtiden.
Målmanden ser tilbage på et dejligt ophold i FC Nordsjælland.
– Min tid i FCN har været fantastisk siden den første dag. Jeg kommer til at savne klubben rigtig meget. Jeg kommer især til at savne alle de fantastiske mennesker, jeg har mødt i klubben. Både folk i den sportslige sektor, folk i administrationen, partnere og fans. FCN er virkelig en unik og fantastisk klub, og jeg håber, jeg kan vende tilbage til klubben senere i mit liv. Jeg kom til den her klub som en ung dreng med en drøm, og jeg tager videre herfra som en mand med en ny drøm, fortæller 23-årige Rúnar Alex Runarsson.
Islændingen står noteret for 60 Superliga-kampe for FC Nordsjælland. Dijon sluttede i den forgangne sæson midt i den bedste franske række.

Tårevædet Axelsen vinder i Denmark Open

Jacob Neestrup til “KEP”: ‘Det må du ikke sige!’

Spændende nyt om Simon Kjær

Skriver historie – alle hylder Superliga-målmand

Hylder 17-årig dansker: ‘Alle kan lide ham’

Chokemne til jobbet i Manchester United?

Tour de France-hold lukker og slukker

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

Pinlig indsats af FCK – Silkeborg tager flot sejr

Beundrere i Danmark: ‘Verdens bedste forsvarer’

Vil sprænge banken for Harry Kane

Elyounoussi slagtet – nu forklarer han

Her kan du se Liverpool FC mod Manchester United

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

Brøndby-boost: Profil er tilbage

Nyt vildt Victor Froholdt-rygte

Viktor Claesson siger stop

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Stor mystik omkring Emil Højlund

Husker du ham? Vild succes for Superliga-kending

Stjerne i løbesko: FCK melder ud senere

Elver bliver hjemme fra VM-test

Nyt rygte: – Han skulle have et godt øje til ‘AC’

Hemmeligt møde – stjernetræner tæt på jobbet

Ny dansker til United? ‘Amorim elsker ham’

Gratis om lidt – Neestrup hylder ham

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Silkeborg IF – FC København

– Det er det mest oplagte skifte for Froholdt

Axelsen kæmper sig videre

Han er ikke Schmeichel, endnu!

Afsløring: Næstved og succestræneren forlænger

Kom med forslag til Riemer

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

‘Pengemaskinen’ Pogacar skovler millioner ind

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Tvivl om Eriksen: ‘Det er en hemmelighed’

Medie kalder rygte “sæsonens overraskelse”

Holger Rune-succes i drama

Fik comeback i 6 minutter – profil skadet igen

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

– Han er en toptræner

Afslører interesse for dansk stjerne

Skader værre end først antaget

Vild kamp venter for Lucas Høgsberg

Kæmpe forløsning på vej for Magnus Cort og Uno-X
