FC Nordsjælland sælger Runar Alex Runarsson

FC Nordsjælland har solgt den islandske landsholdskeeper Runar Alex Runarsson til franske Dijon.



FC Nordsjælland har solgt klubbens førstekeeper, Runar Alex Runarsson, til franske Dijon, hvor han tiltræder efter den igangværende VM-slutrunde, hvor Runarsson er en del af det islandske hold.

Runar Alex Runarsson har underskrevet en fire-årig aftale med Dijon, og dermed siger han altså farvel til FC Nordsjælland med et sæt bronzemedaljer og en plads i Europa League-kvalifikationen. Islændingen nåede godt fire år i Farum.

– Alex har udviklet sig utrolig flot og har via stærke præstationer gjort opmærksom på sig selv for andre klubber. Selvom det altid er svært at sige farvel til dygtige og talentfulde spillere er dette igen en positiv transfer, da Alex har fulgt den plan, vi har lagt, og han er nu klar til det næste skridt i sin karriere, siger Carsten V. Jensen, der er sportschef i FC Nordsjælland, til klubbens hjemmeside og tilføjer:

– Udover at være en dygtig målmand er det også en topklasse person, vi tager afsked med. Alex har fra første dag vist sig som en spiller, man kan stole på. Han har arbejdet hårdt og samtidig repræsenteret klubben og værdierne på fremragende vis. Vi ønsker Alex held og lykke i fremtiden og måske vores veje krydses igen i fremtiden.

Målmanden ser tilbage på et dejligt ophold i FC Nordsjælland.

– Min tid i FCN har været fantastisk siden den første dag. Jeg kommer til at savne klubben rigtig meget. Jeg kommer især til at savne alle de fantastiske mennesker, jeg har mødt i klubben. Både folk i den sportslige sektor, folk i administrationen, partnere og fans. FCN er virkelig en unik og fantastisk klub, og jeg håber, jeg kan vende tilbage til klubben senere i mit liv. Jeg kom til den her klub som en ung dreng med en drøm, og jeg tager videre herfra som en mand med en ny drøm, fortæller 23-årige Rúnar Alex Runarsson.

Islændingen står noteret for 60 Superliga-kampe for FC Nordsjælland. Dijon sluttede i den forgangne sæson midt i den bedste franske række. 





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Peger på ham som ny Superliga-træner

‘Det er slut’

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Han bliver cheftræner i Brøndby

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Storklub har kontaktet Brøndby

Optakt: Mexico – Sydafrika

Jonas Wind til danskerklub?

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub