FC Nordsjælland-træner: Vil meget gerne beholde Michael Essien

FC Nordsjælland har i øjeblikket besøg af superstjernen Michael Essien, og cheftræner Flemming Pedersen håber, at ghaneseren bliver en del af klubben fremadrettet.



FC Nordsjælland arbejder hver dag hårdt for at skabe fremtidens stjerner, men i øjeblikket er det en af fortidens helt store stjerner, der løber med en del af opmærksomheden i Farum. 

Superliga-klubben har nemlig besøg af Michael Essien. Ghaneseren har blandt andre spillet for Real Madrid, Chelsea, Lyon og AC Milan, og han kan blandt andet smykke sig med to engelske mesterskaber, tre FA Cup-titler og to franske mesterskaber.

Michael Essien fylder 38 til december, og hans storhedstid på banen er forbi. Nu er han i gang med at planlægge tiden efter karrieren, og det er i den forbindelse, han besøger FC Nordsjælland.

– Han kender Tom Vernon, og han er på besøg hos os, fordi han har besluttet sig for, at han gerne vil blive inden for fodboldens verden. Det er måske som træner, og det smager han lidt på, mens han er her, og vi er meget glade for at have besøg af Michael Essien, siger FC Nordsjællands cheftræner Flemming Pedersen til tipsbladet.dk og fortsætter:

– Han fungerer som en slags player-coach. Han træner med, så han kan holde sig lidt i form, og det er interessant at se, hvordan han guider spillerne, mens han er på banen. Jeg kan huske, at Morten Wieghorst gjorde det samme, og han var faktisk bedst på den måde.

FCN-træneren fortæller, at Michael Essien har gjort sig meget positivt bemærket.

Læs også:FCN har styr på truppen og på transfers: Ikke så sexet i medieverdenen

– Det er totalt fedt at have ham med. Det er en meget ydmyg person, selv om han har haft så flot en karriere. Da vi skulle bære materialer ind, var han den første til at tage fat, og det fortæller rigtig meget om hans person. Han er ikke kommet gratis til noget og er helt nede på jorden.

– Han kan tale fodbold, og det er vigtigt i FC Nordsjælland, hvor vi ikke taler om ret meget andet. Han har et højt, fagligt niveau, og så er han ikke bange for at give sin mening til kende, hvilket han allerede har gjort flere gange. Og så kan han jo sætte sig ind i, hvad der sker i hovederne på spillerne, fordi han har prøvet det hele selv. Han er meget dygtig til at kommunikere med spillerne på banen, siger Flemming Pedersen.

Michael Essien er én af de største fodboldstjerner i Ghana – hvis ikke den største – og hans besøg i FC Nordsjælland giver mening i den forstand, at klubben er meget tæt knyttet til Ghana via Right to Dream-forbindelsen.

Essiens besøg har da også gjort indtryk på nogle af FC Nordsjællands unge spillere.

– Der blev taget en del billeder i tirsdags, og det var især ghaneserne på vores U19-hold, der fik lidt store øjne. Men Michael Essien lever bedst med stilhed, og han optræder slet ikke med en stjerneattitude. Han er blandt andet mentor for Abu Francis, så de to kendte hinanden i forvejen, fortæller Flemming Pedersen.

Kan få en rolle i FC Nordsjælland
Michael Essiens visit i FC Nordsjælland slutter i dag, fredag, men hvis det står til Flemming Pedersen, siger de to parter ikke farvel til hinanden – de siger på gensyn.

Læs også:FCN’s fysiske træner: Vi er nødt til at arbejde mere intenst

Han ser meget gerne den tidligere Real Madrid-stjerne tilknyttet i en funktion i FC Nordsjælland.

– Det er i høj grad på tale at beholde Michael Essien. Det vil jeg faktisk rigtig gerne, og man kan sige, at han er i en slags praktik hos os i øjeblikket, hvor vi ser hinanden lidt an. Efter vi har sagt farvel til Søren Krogh, vil vi meget gerne have en ind, der har erfaring som spiller på højeste niveau. Så vi håber da, at Essien har lyst til at blive i vores skønne klub, siger Flemming Pedersen.

Michael Essien har formelt ikke afsluttet sin aktive karriere endnu, og han har senest tørnet ud for FK Sabail i Aserbajdsjan, hvor han på samme tid arbejdede som ungdomstræner. 

Man skal dog ikke forvente, at Michael Essien også får en rolle på banen i FC Nordsjælland.

– Jeg kan ikke forestille mig, at Michael skal spille kampe for FC Nordsjælland, men han skal måske træne med. Det vil være oplagt, når han har så meget, han kan give videre til spillerne, lyder det fra Flemming Pedersen.

Michael Essien debuterede for Ghanas landshold som 19-årig i 2002, og han står noteret for 58 landskampe.

Læs også:Kudus fik første Ajax-minutter: Der venter mere magi
Læs også:Transferrekordens anatomi: Så mange millioner kan Horsens få af Ajax
Læs også:Avis: Andreas Skov Olsen er for dyr for FC København






FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

FC Barcelona trækker sig fra turnering

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Lyon tager stor Nartey-beslutning

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Tæt på utrolig kamprekord

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

AGF og OB var enige om at spille søndag

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

FC Midtjylland – FC København

Officielt: Her spilles AGF-OB



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Hylder Manchester United-stjerne

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Brøndby IF – Randers FC

Tror på overraskelse i startopstilling

Han kan blive den næste store profil!

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Fælder bekymrende dom efter chok