FC Nordsjælland-træner: Vil meget gerne beholde Michael Essien

FC Nordsjælland har i øjeblikket besøg af superstjernen Michael Essien, og cheftræner Flemming Pedersen håber, at ghaneseren bliver en del af klubben fremadrettet.



FC Nordsjælland arbejder hver dag hårdt for at skabe fremtidens stjerner, men i øjeblikket er det en af fortidens helt store stjerner, der løber med en del af opmærksomheden i Farum. 

Superliga-klubben har nemlig besøg af Michael Essien. Ghaneseren har blandt andre spillet for Real Madrid, Chelsea, Lyon og AC Milan, og han kan blandt andet smykke sig med to engelske mesterskaber, tre FA Cup-titler og to franske mesterskaber.

Michael Essien fylder 38 til december, og hans storhedstid på banen er forbi. Nu er han i gang med at planlægge tiden efter karrieren, og det er i den forbindelse, han besøger FC Nordsjælland.

– Han kender Tom Vernon, og han er på besøg hos os, fordi han har besluttet sig for, at han gerne vil blive inden for fodboldens verden. Det er måske som træner, og det smager han lidt på, mens han er her, og vi er meget glade for at have besøg af Michael Essien, siger FC Nordsjællands cheftræner Flemming Pedersen til tipsbladet.dk og fortsætter:

– Han fungerer som en slags player-coach. Han træner med, så han kan holde sig lidt i form, og det er interessant at se, hvordan han guider spillerne, mens han er på banen. Jeg kan huske, at Morten Wieghorst gjorde det samme, og han var faktisk bedst på den måde.

FCN-træneren fortæller, at Michael Essien har gjort sig meget positivt bemærket.

Læs også:FCN har styr på truppen og på transfers: Ikke så sexet i medieverdenen

– Det er totalt fedt at have ham med. Det er en meget ydmyg person, selv om han har haft så flot en karriere. Da vi skulle bære materialer ind, var han den første til at tage fat, og det fortæller rigtig meget om hans person. Han er ikke kommet gratis til noget og er helt nede på jorden.

– Han kan tale fodbold, og det er vigtigt i FC Nordsjælland, hvor vi ikke taler om ret meget andet. Han har et højt, fagligt niveau, og så er han ikke bange for at give sin mening til kende, hvilket han allerede har gjort flere gange. Og så kan han jo sætte sig ind i, hvad der sker i hovederne på spillerne, fordi han har prøvet det hele selv. Han er meget dygtig til at kommunikere med spillerne på banen, siger Flemming Pedersen.

Michael Essien er én af de største fodboldstjerner i Ghana – hvis ikke den største – og hans besøg i FC Nordsjælland giver mening i den forstand, at klubben er meget tæt knyttet til Ghana via Right to Dream-forbindelsen.

Essiens besøg har da også gjort indtryk på nogle af FC Nordsjællands unge spillere.

– Der blev taget en del billeder i tirsdags, og det var især ghaneserne på vores U19-hold, der fik lidt store øjne. Men Michael Essien lever bedst med stilhed, og han optræder slet ikke med en stjerneattitude. Han er blandt andet mentor for Abu Francis, så de to kendte hinanden i forvejen, fortæller Flemming Pedersen.

Kan få en rolle i FC Nordsjælland
Michael Essiens visit i FC Nordsjælland slutter i dag, fredag, men hvis det står til Flemming Pedersen, siger de to parter ikke farvel til hinanden – de siger på gensyn.

Læs også:FCN’s fysiske træner: Vi er nødt til at arbejde mere intenst

Han ser meget gerne den tidligere Real Madrid-stjerne tilknyttet i en funktion i FC Nordsjælland.

– Det er i høj grad på tale at beholde Michael Essien. Det vil jeg faktisk rigtig gerne, og man kan sige, at han er i en slags praktik hos os i øjeblikket, hvor vi ser hinanden lidt an. Efter vi har sagt farvel til Søren Krogh, vil vi meget gerne have en ind, der har erfaring som spiller på højeste niveau. Så vi håber da, at Essien har lyst til at blive i vores skønne klub, siger Flemming Pedersen.

Michael Essien har formelt ikke afsluttet sin aktive karriere endnu, og han har senest tørnet ud for FK Sabail i Aserbajdsjan, hvor han på samme tid arbejdede som ungdomstræner. 

Man skal dog ikke forvente, at Michael Essien også får en rolle på banen i FC Nordsjælland.

– Jeg kan ikke forestille mig, at Michael skal spille kampe for FC Nordsjælland, men han skal måske træne med. Det vil være oplagt, når han har så meget, han kan give videre til spillerne, lyder det fra Flemming Pedersen.

Michael Essien debuterede for Ghanas landshold som 19-årig i 2002, og han står noteret for 58 landskampe.

Læs også:Kudus fik første Ajax-minutter: Der venter mere magi
Læs også:Transferrekordens anatomi: Så mange millioner kan Horsens få af Ajax
Læs også:Avis: Andreas Skov Olsen er for dyr for FC København




INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Tjekkiet – Danmark

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Melder ud om Kasper Hjulmand

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

FC København vil bruge mere data i transfers



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Han er også færdig i FC København

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Thomsen jubler over direktør-job

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

FC København afviser konspirationsteori

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Varme rygter: Han har været i FC København

Dybt bekymret over VM i USA

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

Afslører hemmelige samtaler med FC København

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

FC København tæt på ny assistenttræner

Spår flere træner-ændringer i FC København

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Vild stime før Danmark-brag

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Joakim Mæhle åbner op

Klar på chokskifte

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef