FC Vestsjælland har ikke opgivet Lasse Nielsen

Lasse Nielsen kan være tabt for FC Vestsjælland denne sommer, men cheftræner Michael Hansen ser sommerens transfervindue som en unik mulighed for at sammensætte en ny trup.



FC Vestsjælland kan risikere at miste en af klubbens største profiler denne sommer. Forsvarsstyrmanden Lasse Nielsen har kontraktudløb, og han overvejer lige nu sin fremtidige fodboldkarriere.

Senest har OB og Randers FC været sat i forbindelse med spilleren, men endnu er der ingen afklaring på sagen. I FC Vestsjælland er cheftræner Michael Hansen opmærksom på situationen. 

– Vi snakker med mange af spillerne, og Lasse er en del af dem. Vi evaluerer det hele nu, og Lasse kan godt udvikle sig yderligere i Superligaen. Han har kun spillet i Superligaen i en sæson, men han har gjort det godt, og var fremragende her i forårssæsonen. Derfor kan jeg godt forstå, at der er flere klubber, der forhører sig, og det forholder vi os til, men jeg kan ikke kommentere det mere konkret, siger Michael Hansen til tipsbladet.dk.

Selvom Lasse Nielsen har gjort det godt for FC Vestsjælland, vil cheftræneren ikke lægge hovedet på blokken og slå fast, at klubben vil gøre alt for at holde på Lasse Nielsen. 

– Vi arbejder på at få en trup, der er så stærk som muligt. Vi har mange spillere med kontraktudløb, så vi har en unik chance for at sammensætte en trup og skabe en ny energi. Men der er ikke noget på plads endnu, og vi melder ud, når der er noget at fortælle, siger han om situationen, hvor hele ti spillere har kontraktudløb i FC Vestsjælland. 

FC Vestsjælland har dog ikke opgivet tanken om at beholde Lasse Nielsen, omend meget tyder på, at forsvarsspilleren er på vej videre. 

– Vi opgiver ikke noget, men vi er i gang med den del, hvor vi vurderer truppen, staben og klubben, så der er mange ting at kigge på. Det er et stort puslespil, og lige nu kan jeg ikke komme det nærmere omkring de konkrete spillere, siger Michael Hansen. 

Lasse Nielsen har selv luftet tanken om at prøve kræfter med en klub i udlandet, hvor der har været interesse fra blandt andet Norge, Holland og Belgien.





Rasmus Falk: ‘Det er sgu smukt, det her’



LIVE

TransferLIVE: Forhandler med FCK-emne


Den helt rigtige Højlund-beslutning

FC Barcelona forsøger sig med dansker

Kæmpe milliontab

Superliga-klub smadrer transferrekord

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

“Et kup” at hente dansk angriber

Afsløring: FCK tilbyder Elyounoussi forlængelse

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Må acceptere stor lønnedgang

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Kan skifte fra AC Horsens til PSG

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Aflyser sommerferien

Forstår intet af stor dansk transfer

Overraskelse? Han forlænger med FCM

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Er han Viborgs næste cheftræner?



TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Diogo Jota død i trafikulykke

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Lover transfers

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

– Vi kigger rigtig meget på U19-landshold

Neestrup forstår undren over FCK-beslutning

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef



Så eftertragtet er Morten Frendrup

Vild Rasmus Højlund-konkurrent på vej?

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Formsvage Saints i svært Dublin-derby

Dansk Wimbledon-sensation

FCK-kamp afblæst

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

FCK-emne præsenteret i ny klub

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Står i kø for at hylde Diogo Jota

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger



Køber U-landsholdsspiller i FC København

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker

Nu taler Victor Froholdt om FCK-fremtid