FC Vestsjælland har ikke opgivet Lasse Nielsen

Lasse Nielsen kan være tabt for FC Vestsjælland denne sommer, men cheftræner Michael Hansen ser sommerens transfervindue som en unik mulighed for at sammensætte en ny trup.



FC Vestsjælland kan risikere at miste en af klubbens største profiler denne sommer. Forsvarsstyrmanden Lasse Nielsen har kontraktudløb, og han overvejer lige nu sin fremtidige fodboldkarriere.

Senest har OB og Randers FC været sat i forbindelse med spilleren, men endnu er der ingen afklaring på sagen. I FC Vestsjælland er cheftræner Michael Hansen opmærksom på situationen. 

– Vi snakker med mange af spillerne, og Lasse er en del af dem. Vi evaluerer det hele nu, og Lasse kan godt udvikle sig yderligere i Superligaen. Han har kun spillet i Superligaen i en sæson, men han har gjort det godt, og var fremragende her i forårssæsonen. Derfor kan jeg godt forstå, at der er flere klubber, der forhører sig, og det forholder vi os til, men jeg kan ikke kommentere det mere konkret, siger Michael Hansen til tipsbladet.dk.

Selvom Lasse Nielsen har gjort det godt for FC Vestsjælland, vil cheftræneren ikke lægge hovedet på blokken og slå fast, at klubben vil gøre alt for at holde på Lasse Nielsen. 

– Vi arbejder på at få en trup, der er så stærk som muligt. Vi har mange spillere med kontraktudløb, så vi har en unik chance for at sammensætte en trup og skabe en ny energi. Men der er ikke noget på plads endnu, og vi melder ud, når der er noget at fortælle, siger han om situationen, hvor hele ti spillere har kontraktudløb i FC Vestsjælland. 

FC Vestsjælland har dog ikke opgivet tanken om at beholde Lasse Nielsen, omend meget tyder på, at forsvarsspilleren er på vej videre. 

– Vi opgiver ikke noget, men vi er i gang med den del, hvor vi vurderer truppen, staben og klubben, så der er mange ting at kigge på. Det er et stort puslespil, og lige nu kan jeg ikke komme det nærmere omkring de konkrete spillere, siger Michael Hansen. 

Lasse Nielsen har selv luftet tanken om at prøve kræfter med en klub i udlandet, hvor der har været interesse fra blandt andet Norge, Holland og Belgien.





Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer




LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Transfer på vej: AGF vil score millioner



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

FC Midtjylland er ude

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Er de også færdige i OB?

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

John Stones tager sydpå

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Ny FC København-stjerne imponerer

AGF i Europa: De venter i næste runde

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Tottenham-flop i stor transfer

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Nærmer sig vild FCK-præstation



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

De vil have Jelert

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’