FC Vestsjælland kan risikere at miste en af klubbens største profiler denne sommer. Forsvarsstyrmanden Lasse Nielsen har kontraktudløb, og han overvejer lige nu sin fremtidige fodboldkarriere.
Senest har OB og Randers FC været sat i forbindelse med spilleren, men endnu er der ingen afklaring på sagen. I FC Vestsjælland er cheftræner Michael Hansen opmærksom på situationen.
– Vi snakker med mange af spillerne, og Lasse er en del af dem. Vi evaluerer det hele nu, og Lasse kan godt udvikle sig yderligere i Superligaen. Han har kun spillet i Superligaen i en sæson, men han har gjort det godt, og var fremragende her i forårssæsonen. Derfor kan jeg godt forstå, at der er flere klubber, der forhører sig, og det forholder vi os til, men jeg kan ikke kommentere det mere konkret, siger Michael Hansen til tipsbladet.dk.
Selvom Lasse Nielsen har gjort det godt for FC Vestsjælland, vil cheftræneren ikke lægge hovedet på blokken og slå fast, at klubben vil gøre alt for at holde på Lasse Nielsen.
– Vi arbejder på at få en trup, der er så stærk som muligt. Vi har mange spillere med kontraktudløb, så vi har en unik chance for at sammensætte en trup og skabe en ny energi. Men der er ikke noget på plads endnu, og vi melder ud, når der er noget at fortælle, siger han om situationen, hvor hele ti spillere har kontraktudløb i FC Vestsjælland.
FC Vestsjælland har dog ikke opgivet tanken om at beholde Lasse Nielsen, omend meget tyder på, at forsvarsspilleren er på vej videre.
– Vi opgiver ikke noget, men vi er i gang med den del, hvor vi vurderer truppen, staben og klubben, så der er mange ting at kigge på. Det er et stort puslespil, og lige nu kan jeg ikke komme det nærmere omkring de konkrete spillere, siger Michael Hansen.
Lasse Nielsen har selv luftet tanken om at prøve kræfter med en klub i udlandet, hvor der har været interesse fra blandt andet Norge, Holland og Belgien.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
FC Midtjylland er ude
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
Her er FCK’s næste modstander i Europa
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
John Stones tager sydpå
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
AVIS
De vil have Jelert
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
TOPNYHED
