FCK, BIF og AGF: Tre nøgletransfers der dufter af guld

Video: De har ikke kostet ret meget, men tre nøgletransfers i FC København, Brøndby IF og AGF dufter af store ambitioner i forårssæsonen.



Michael Lumb, Bubacarr Sanneh og Mustapha Bundu skal i hver deres ende af banen gøre en forskel i forårets kampe for Brøndby, AGF og FC København, efter de i januar er skiftet til hver deres ambitiøse Superliga-klub.

FC Midtjylland er favorit til guldet, men selvom det ikke er de vilde millionbeløb, de tre forfølgere har smidt efter de tre nye folk, viser investeringerne midt under en alvorlig pandemi, der truer fodboldøkonomien, at guldet ikke uden videre bliver givet til FCM uden kam.

– FC København har dækket sig ind økonomisk ved at sige farvel til Ragnar Sigurdsson og [Robert] Mudrazija. FCK skal ikke have ekstra penge op ad lommen for at hente ham. For mig siger det, at de syv point, der er i de sidste 19 kampe op til førstepladsen, hvor FC Midtjylland og Brøndby ligger a point, den førsteplads har FC København ikke opgivet. Ellers lejer man ikke en spiller for en forårssæson, selvom man har en købsoption, lyder vurderingen fra Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

Ambitioner i Brøndby og AGF
Brøndby har hentet den 19-årige kantspiller Oskar Fallenius fra svensk fodbold til det, der ligner en udviklingsplads i førsteholdstruppen.

Læs også:Cifuentes har to udfordringer med AaB-holdet: Har ikke været godt nok

Til gengæld er der ikke nogen større drøm om udviking af 33-årige Michael Lumb, men handlen signalerer, at man vil optimere sejrschancerne i en forårssæson, Brøndby IF begynder a point med førerholdet FC Midtjylland.

– Jeg ved godt, det ikke er sexet, eller at vi føler hos hensat til karnevalet i Rio, når vi ser den transfer. Men inden for rimelighedens grænser viser det en ambition omkring førstepladsen, uden at man sætter fremtiden over styr og går rabundus, hvis man ikke får førstepladsen eller andenpladsen.

– Når man henter en spiller over 30 år, fortæller det mig, at man også går efter førstepladsen eller forsøger at slutte så højt som muligt. Ja, det gør man hvert år, det gør alle hold i alle sæsoner. Men sådan er det altså ikke, når økonomien er så trængt, som den er nu, og hvor Brøndby er i genopbygningsfase, hvor man vitterligt er begyndt at bruge flere egenudviklede spillere. Når man henter en back, der skal styrke holdet nu, gør man det altså ikke for at få resultater i 2022 eller 2023, siger Troels Bager Thøgersen.

– Det er fornuftigt og godt set af Brøndby.

Læs også:Leder: Derfor skal BIF, FCK og AGF gå efter FC Midtjyllands guld

Ligeledes er AGF’s leje af 26-årige Bubacarr Sanneh til et ellers stærkt midterforsvar med Frederik Tingager og Sebastian Hausner tegn på, at AGF ikke tager let på forårssæsonen eller har parkeret topambitionerne i en satsning på en senere sæson.

– At AGF henter Sanneh på en lejeaftale signalerer også, at der skal resultater i hus nu, ikke i 2022 eller 2023. For mig giver han fin mening i Århus, jeg mener ikke, at man sælger fremtiden ved at lave denne aftale. Han har ikke spillet meget i Anderlecht, men man får en dygtig og klog midterforsvarer, der samtidig er målfarlig.

– Man har ikke solgt fremtiden, men man går efter en førsteplads eller efter at slutte så højt som muligt med den her aftale. Det er det, du rækker ud efter med sådan en lejeaftale.

Se de fulde vurderinger af de tre nøgletransfers og hør mere om udsigterne til de sidste døgn i transfervinduet i videoen for oven.

Læs også:Ekstatisk AGF-boss: Det Vilde Vesten er åbent igen
Læs også:Leder: Nej tak til Premier League-tilstande i Superligaen
Læs også:Spirende FC København-talent: Brøndby var aldrig en mulighed




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Viaplay hæver priserne

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Viaplay-boss langer ud efter AGF

– Alt for meget kaos i Horsens

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Brian Riemer giver råd til storklub

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Han kan blive en topspiller for Brøndby



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

‘Det er vigtigt for landsholdet’

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

Højlund med helterolle for Napoli

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Til tider virkede han modløs og opgivende

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!