FCK, BIF og AGF: Tre nøgletransfers der dufter af guld

Video: De har ikke kostet ret meget, men tre nøgletransfers i FC København, Brøndby IF og AGF dufter af store ambitioner i forårssæsonen.



Michael Lumb, Bubacarr Sanneh og Mustapha Bundu skal i hver deres ende af banen gøre en forskel i forårets kampe for Brøndby, AGF og FC København, efter de i januar er skiftet til hver deres ambitiøse Superliga-klub.

FC Midtjylland er favorit til guldet, men selvom det ikke er de vilde millionbeløb, de tre forfølgere har smidt efter de tre nye folk, viser investeringerne midt under en alvorlig pandemi, der truer fodboldøkonomien, at guldet ikke uden videre bliver givet til FCM uden kam.

– FC København har dækket sig ind økonomisk ved at sige farvel til Ragnar Sigurdsson og [Robert] Mudrazija. FCK skal ikke have ekstra penge op ad lommen for at hente ham. For mig siger det, at de syv point, der er i de sidste 19 kampe op til førstepladsen, hvor FC Midtjylland og Brøndby ligger a point, den førsteplads har FC København ikke opgivet. Ellers lejer man ikke en spiller for en forårssæson, selvom man har en købsoption, lyder vurderingen fra Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

Ambitioner i Brøndby og AGF
Brøndby har hentet den 19-årige kantspiller Oskar Fallenius fra svensk fodbold til det, der ligner en udviklingsplads i førsteholdstruppen.

Læs også:Cifuentes har to udfordringer med AaB-holdet: Har ikke været godt nok

Til gengæld er der ikke nogen større drøm om udviking af 33-årige Michael Lumb, men handlen signalerer, at man vil optimere sejrschancerne i en forårssæson, Brøndby IF begynder a point med førerholdet FC Midtjylland.

– Jeg ved godt, det ikke er sexet, eller at vi føler hos hensat til karnevalet i Rio, når vi ser den transfer. Men inden for rimelighedens grænser viser det en ambition omkring førstepladsen, uden at man sætter fremtiden over styr og går rabundus, hvis man ikke får førstepladsen eller andenpladsen.

– Når man henter en spiller over 30 år, fortæller det mig, at man også går efter førstepladsen eller forsøger at slutte så højt som muligt. Ja, det gør man hvert år, det gør alle hold i alle sæsoner. Men sådan er det altså ikke, når økonomien er så trængt, som den er nu, og hvor Brøndby er i genopbygningsfase, hvor man vitterligt er begyndt at bruge flere egenudviklede spillere. Når man henter en back, der skal styrke holdet nu, gør man det altså ikke for at få resultater i 2022 eller 2023, siger Troels Bager Thøgersen.

– Det er fornuftigt og godt set af Brøndby.

Læs også:Leder: Derfor skal BIF, FCK og AGF gå efter FC Midtjyllands guld

Ligeledes er AGF’s leje af 26-årige Bubacarr Sanneh til et ellers stærkt midterforsvar med Frederik Tingager og Sebastian Hausner tegn på, at AGF ikke tager let på forårssæsonen eller har parkeret topambitionerne i en satsning på en senere sæson.

– At AGF henter Sanneh på en lejeaftale signalerer også, at der skal resultater i hus nu, ikke i 2022 eller 2023. For mig giver han fin mening i Århus, jeg mener ikke, at man sælger fremtiden ved at lave denne aftale. Han har ikke spillet meget i Anderlecht, men man får en dygtig og klog midterforsvarer, der samtidig er målfarlig.

– Man har ikke solgt fremtiden, men man går efter en førsteplads eller efter at slutte så højt som muligt med den her aftale. Det er det, du rækker ud efter med sådan en lejeaftale.

Se de fulde vurderinger af de tre nøgletransfers og hør mere om udsigterne til de sidste døgn i transfervinduet i videoen for oven.

Læs også:Ekstatisk AGF-boss: Det Vilde Vesten er åbent igen
Læs også:Leder: Nej tak til Premier League-tilstande i Superligaen
Læs også:Spirende FC København-talent: Brøndby var aldrig en mulighed






LIVE

LIVE: Andy Robertson tæt på ny klub

Brøndby-fans sender åbent brev

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Tottenham under stregen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Cooper gav hård og ærlig besked

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

‘Jeg er rørt og glad’

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hård kritik af FCM-profil

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Barcelona klager til UEFA

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Nu er han tilbage for Brøndby

AGF snubler i guldkampen

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Liverpool – Fulham

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Chelsea – Manchester City

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg