PARKEN (Tipsbladet): FC København sluttede som nummer tre i Superligaen med 59 point, men det til trods kunne københavnerne ikke vide sig sikre på en plads i Europa til næste sæson.
Som bekendt skulle FCK grundet Superliga-strukturen møde Randers FC, rækkens nummer syv med 41 point, i en direkte duel om en plads i kvalifikationen til Conference League.
Kampen vandt FC København godt nok, men efterfølgende kalder “løvernes” sportsdirektør, Peter Christiansen, kampen for den “mest ulækre” for FC København og et “misfoster”.
– Vi havde håbet på mere i den her sæson. Ingen tvivl om det. Det, der lå tilbage til os, har vi hentet i dag. Det holdt hårdt, og det her er den mest ulækre kamp, der er derude. Det må jeg bare sige. Og det synes jeg også, at man kunne se på spillerne, siger “PC” til Tipsbladet og den fremmødte presse i Parken.
Hvad mener du med det?
– Jeg tror måske, det er fordi det er os. Det er måske lettere at håndtere på andre adresser. Men for os betyder det så meget, fordi vi ser os selv som en europæisk klub, der også skal levere internationalt. Jeg synes også, at man kan se vigtigheden på spillerne i dag.
Ulækker ligefrem?
– Ja. Du møder en modstander, som reelt set godt ved, at de er sluttet som nummer syv og møder nummer tre i nationalarenaen. Det er en chance for at lave det helt store scoop og være en joker i sådan en sæson, og det er svært at spille op imod, når vi har de ambitioner, vi har. Derfor ulækker. Jeg kunne også have brugt et andet ord, men det er den følelse, der også er inde i kroppen.
Foreslår anden løsning
Hvad synes du om, at den her kamp finder sted?
– Det er selvfølgelig noget, vi skal tage i Divisionsforeningen og mellem klubberne, men måske skal det være sådan, at hvis der er et for stort gap ned til nummer syv – det kan være 15 eller 20 point – får man ikke kampen. Det kunne være en løsning.
– Men det er også sådan lidt, at når Midtjylland havner dernede sidste år og laver så mange point, som de gør, og egentlig har fortjent kampen på en måde, så synes jeg, at den har sin berettigelse. Det er jo give and take i forhold til, at vi vil have det bedste af det bedste…
Er du mere til en ligeud turnering?
– Nej, jeg synes, den har spillet fint ud den her struktur. Specielt i år. Set på tilskuertal og interesse generelt har det vel aldrig været bedre. Og spændingen har vel heller aldrig været mere intens. Men det er mere det, at man får den mulighed. Det er lidt et misfoster i en struktur, som ellers fungerer rigtig godt.
FC København træder ind i anden runde af Conference Leagues kvalifikation.

TransferLIVE: Bekræfter forhandlinger

Thomas Frank og Spurs sænker City på udebane

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud

‘En fantastisk situation’

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Sønderjyske – Brøndby IF

AGF – Vejle Boldklub

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

Nedtur for Christian Nørgaard

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Brøndbys milliontransfer slår rekord

LIVE: FCK – OB

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i

Vilde Roony matchvinder med panenka

FC København – OB

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

Kaos truer: Politiet advarer

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

Afsløring: Victor Pálsson på plads i AC Horsens

FC Nordsjælland – Viborg FF

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby

Drama – chokfyring i Premier League?

Alexander Sørloth i kæmpeskifte?

Dolberg-bombe kan detonere når som helst

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Afsløring: Udinese smider kæmpe bud på Adam Buksa

‘Sæt ham af!’

FC Fredericia – Randers FC

FCK lurer: Så dyr er Philip Billing

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen

Afsløring: Hovsa! AC Horsens fanget i transferløgn

Gigabud: Her er FC Midtjyllands plan med stjerne

Afsløring: Dansk klub forhandlede med Mathias Ross

FC København udtager German Onugkha

Giver status på Daramy – her er planen

I tårer – køber FC Københavns sommerflirt

Kæmpe Brøndby-præstation – første gang i 15 år

0,1 procent

Solid Milan-defensiv holder stand

Voldsom magtdemonstration

Drama – stjernes mor raser: ‘Det er bedrag!’

Lynmål antænder AaB i udklassering af Hvidovre

Rekord i spil – afviser nyt bud på dansker

Man Utd tæt på forstærkning – koster 150 millioner

Afsløring: Frederik Holst skifter til Hvidovre

Brøndby præsenterer ny spiller

Frederik Alves hylder kæmpe dansk transfer