FC København har i dette transfervindue forstærket sig på en række positioner, men det centrale forsvar er ikke en af dem. Det er der flere årsager til, og en af dem handler om, at man snart har både Boilesen og Khocholava helt klar igen.
Det fortæller FCK-sportsdirektør Peter Christiansen i et interview med Discovery+.
Her kommer han ind på de dele, som han kigger på i forhold til, hvorvidt der skal hentes nyt ind til forsvaret, som til tider har vaklet lidt i begyndelsen af den nye sæson.
– Der skal være balance i tingene plus at vi skal have en konkurrence-situation på positionerne. Men vi skal også holde øje med, at både Khocholava og Nicolai Boilesen er på vej tilbage og står og tripper for at få lov til at spille mere. Så det tror jeg er en del af det. Plus at vi skal retfærdiggøre vores strategi, og det betyder også, at der skal være spilletid til vores unge spillere – og unge spillere generelt i FC København. Det kommer vi til at leve op til, fortæller Christiansen.
Endvidere er det strategien med at huske at udvikle og bruge unge spillere, som gør sig gældende på den defensive midtbane, hvor han også peger på, at man har Clem, Falk og Oscar Højlund til rådighed.
Men intet er afgjort, før transfervinduet lukker i. Det gælder også for ‘PC’, som bemærker, at han har 14 dage tilbage af transfervinduet, og det står klart, hvad der skal til, hvis der skal hentes en ny til midterforsvaret eksempelvis.
– Jeg kigger på det hele stadigvæk. Det er også sådan i fodbold, at tingene kan gå hurtigt. Der kan være nogle, der kommer efter vores spillere – eller vi kan få en skade, som gør, at vi er nødt til at reagere, fortæller han og fortsætter:
– Det tror jeg, at det vil være stadigvæk, hvis vi går den vej. Medmindre den helt rigtige spiller og case ligger derude, som vi kan få for de midler, som vi vil bruge på positionen, lyder det fra Peter Christiansen.
Han har senest hentet en norsk venstreback ind til defensiven. Læs mere om ham her.
LIVE
LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
10. gang i træk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
