FCK-boss: Det kan få os ud efter en forsvarer

Der bliver stadigvæk kigget på det hele i transfersammenhæng, fortæller FCK-sportsdirektør Peter Christiansen.



FC København har i dette transfervindue forstærket sig på en række positioner, men det centrale forsvar er ikke en af dem. Det er der flere årsager til, og en af dem handler om, at man snart har både Boilesen og Khocholava helt klar igen.

Det fortæller FCK-sportsdirektør Peter Christiansen i et interview med Discovery+.

Her kommer han ind på de dele, som han kigger på i forhold til, hvorvidt der skal hentes nyt ind til forsvaret, som til tider har vaklet lidt i begyndelsen af den nye sæson.

– Der skal være balance i tingene plus at vi skal have en konkurrence-situation på positionerne. Men vi skal også holde øje med, at både Khocholava og Nicolai Boilesen er på vej tilbage og står og tripper for at få lov til at spille mere. Så det tror jeg er en del af det. Plus at vi skal retfærdiggøre vores strategi, og det betyder også, at der skal være spilletid til vores unge spillere – og unge spillere generelt i FC København. Det kommer vi til at leve op til, fortæller Christiansen.

Endvidere er det strategien med at huske at udvikle og bruge unge spillere, som gør sig gældende på den defensive midtbane, hvor han også peger på, at man har Clem, Falk og Oscar Højlund til rådighed.

Men intet er afgjort, før transfervinduet lukker i. Det gælder også for ‘PC’, som bemærker, at han har 14 dage tilbage af transfervinduet, og det står klart, hvad der skal til, hvis der skal hentes en ny til midterforsvaret eksempelvis.

– Jeg kigger på det hele stadigvæk. Det er også sådan i fodbold, at tingene kan gå hurtigt. Der kan være nogle, der kommer efter vores spillere – eller vi kan få en skade, som gør, at vi er nødt til at reagere, fortæller han og fortsætter:

– Det tror jeg, at det vil være stadigvæk, hvis vi går den vej. Medmindre den helt rigtige spiller og case ligger derude, som vi kan få for de midler, som vi vil bruge på positionen, lyder det fra Peter Christiansen.

Han har senest hentet en norsk venstreback ind til defensiven. Læs mere om ham her.







LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Transferbombe i Manchester United

‘Det er jeg træt af’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

FC København-transfer bremses af denne årsag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

De har spurgt på Gustav Isaksen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

17-årig som starter? ‘Super spændende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Maxsø træner med i Brøndby

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Melder ud om Mbappé



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Så meget kræver Ajax for Gaaei