FCK-boss: Ikke alle forstår kulturen i klubben

FCK’s udviklingschef Sune Smith-Nielsen mener desuden, at deres ungdomsmiljø er på hylde med Barcelonas og Ajax’.



FC København har i det seneste år fået et mere ungdomspræget førstehold, hvor spillere som Victor Kristensen er kommet op, og man har også en spiller som Jonas Wind af egen avl, mens Mohamed Daramy er blevet solgt for et pænt beløb lige i underkanten af 100 millioner kroner.

I FCK er udviklingsdirektør Sune Smith-Nielsen da også bevidst om, at det er vigtigt, at de spillere, der kommer ind på holdet kender til kulturen i FCK. Den slags er nemlig gået galt førhen, mener han. Det siger Smith-Nielsen i et interview med FCK-fanmediet Copenhagen Sundays.

– Vi skal have folk, som forstår vores kultur. Vi har set spillere komme udefra, som ikke forstår kulturen i FC København. Som ikke forstår hvilken klub, de er en del af og hvilke krav, der stilles, siger han og fortsætter:

– Det er den kultur, som vi bygger med nedefra. Det er, at i FCK vinder man altid. Det er ikke det vigtigste, når man spiller på U15, men det ligger bare helt implicit, at selvfølgelig gør vi det, lyder det fra Sune Smith-Nielsen, som understreger, at de primært skal uddanne københavnerdrenge og dernæst nordiske spillere til førsteholdet.

Han mener endvidere, at man i klubbens ungdomsafdeling har fået nogle af de dygtigste folk, og han sammenligner det med Ajax’ og Barcelonas.

– Vi får også europæisk anerkendelse for vores miljø. Vi har måske et af de bedste miljøer på spilleruddannelse, på faglighed og så videre i Europa. Vi kan godt måle os mod nogle af dem i Europa. Det er klart, der findes selvfølgelig exceptionelle talentmiljøer i Ajax og Barcelona, men vi er kommet op på den hylde, siger fortæller Sune Smith-Nielsen.

I FC København kan de også købe unge spillere. Senest har man brugt mange millioner på en islænding. Læs mere om ham her.





‘Jeg forlader holdet’


Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham

TV 2: ‘Vi kan ikke tage hensyn til Brøndbys fans’

Har talt ud med Daniel Wass

Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’

Hent denne Superliga-profil, AGF!

Pludselig nævnte Zorniger Moukoko

Sean Klaiber: Han er virkelig undervurderet!

FCK-krise: Helt nede på 11 procent nu!

Philip Billing kunne ikke mere: ‘Jeg var desperat’

Rundens Hold i Superligaen – 13. runde

Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?

Randers FC henter spiller i udenlandsk topklub

Lionel Messi i stor kovending?

Bekræfter transfer

Zorniger forklarer opsigtsvækkende optrin

Bombastisk melding – stort millionbeløb til FCM?

Scoring af Ekene Chukwuani

Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’

Dansk stjernes liv ændret: Det har været voldsomt

Klubskifte kan ske – møde i denne uge

– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris

– Jeg faldt ned på ryggen og hørte et knæk

‘Nærmest et karaktermord’

Celtic-ejer i voldsom nedslagtning af Rodgers

Skidt nyt for Andreas Christensen

Tidligere Brøndby-profil færdig i sin klub

Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer

Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’

Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen

‘Fodbold bliver ligegyldigt’

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

– Ingen har pengene til at friste mig

Stor krise: ‘Det er ridser i lakken’

‘Jeg elsker dem, men jeg vil ikke acceptere det!’

Tophold jagter to danskere

Prelec med kontant Christian Sørensen-melding

På røven over dansk stjerne

Skrækkeligt Napoli-nyt

AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne

Brendan Rodgers siger op i Celtic

Halvdanske Ulve æder Storke i tysk pokal

Se de vilde billeder – Wass måtte tale til fansene

Brøndby-profil: Jeg elsker fansene, men…

Brøndby-boss kritiserer fans: Totalt ødelæggende

Kæmpe fejl og kampafbrydelse – BIF banker OB

Hvad sker der? Uhørte scener i Odense!

Dansk cykelrytter ramt af flere blodpropper

Sådan starter OB og Brøndby IF

Vanvid! 152 tyrkiske dommere indblandet i skandale

OB – Brøndby IF