FCK-boss: Kan kun grine af Linderoth-rygte

Hvis FC København mangler en ledertyper på holdet, er det helt sikkert, at det ikke bliver den tidligere general Tobias Linderoth, som skal løse problemet



Siden FC København i sidste uge snublede til cypriotiske APOEL og dermed ikke kvalificerede sig til Champions League-gruppespillet, har der været  debat omkring, hvorvidt FC København mangler og savner en spiller med lederegenskaber på holdet eller ej.

Tipsbladet har talt med både træner Ståle Solbakken og sportschef Carsten V. Jensen omkring deres syn på debatten.

Bestyrelsesformand Flemming Østergaard var selv med til at åbne for emnet, da han efter skuffelsen på Cypern meddelte, at man fra FC Københavns side ville speede jagten på en ledertype op.

Læs også: Linderoth i FCK-retur?

Ikke mange timer senere, var FC Københavns tidligere midtbanegeneral Tobias Linderoth bragt i spil på rygtebørsen. Linderoth har siden skiftet til tyrkisk fodbold haft problemer med skader og dermed ikke haft meget spilletid hos Galatasaray og afviste ikke at vende tilbage til dansk fodbold.

På transfervinduets sidste åbne dag, skal FC København-fans dog ikke regne med at se et comeback til Tobias Linderoth hos de danske mestre.

Linderoth som emne til en leder hos FC København får smilet frem hos sportschef Carsten V. Jensen.

– Det kan jeg kun grine af, og de eksperter, der bringer sådan et navn på banen, må nok kigge nærmere på, om de virkelig føler, at de har noget at bidrage med. Jeg har meget stor respekt for Tobias, og de ting han gav FC København, men på grund af skader, har han nærmest ikke spillet, siden han forlod os for to år siden, så hvad skulle han kunne bidrage med, siger Carsten V. Jensen til Tipsbladet.

Læs meget mere om hvad Ståle Solbakken, Hjalte Nørregaard og Carsten V. Jensen siger om FC Københavns behov for en leder på banen i Tipsbladet Update – på gaden nu.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Storroser 18-årig FCK-spiller

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

De vil have Gaaei – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Markant ændring i Silkeborg

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Supercomputer: Her er VM-finalen

Sydafrika – Canada

Dansk klub henter Jonathan Hutters

FCK-profil med hattrick i målfest

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FC København jagter Romane Amane

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

På vej til storklub?

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Dansker skifter til tysk traditionsklub