Det er som bekendt ikke alle drømme, der går i opfyldelse, og FC København-fansene fik ikke deres Thomas Delaney-drøm opfyldt i januars transfervindue.
Det var håb om, at den tidligere anfører ville vende hjem til FC København grundet den uholdbare situation i Sevilla, men i sidste ende var det Bundesliga-klubben Hoffenheim, der løb med den danske landsholdsspiller.
Thomas Delaney er lejet ud til Hoffenheim for resten af indeværende sæson, og i FC København har man sluttet fred med, at det ikke blev i denne omgang.
– Det, jeg kan sige, er, at der blev forsøgt forskellige modeller, og der var faktisk en velvilje hele vejen rundt, men til sidst kunne det af flere årsager ikke lade sig gøre, siger sportsdirektør Peter Christiansen til Copenhagen Sundays.
Han fastslår, at han er meget tilfreds med den besætning, FC København kan stille med på midtbanen – også uden Thomas Delaney.
– William Clem har taget alle med storm og har holdt et tårnhøjt niveau, og når vi kigger på positionen, har vi også Rasmus Falk og Marko Stamenic, som vi valgte at beholde. Vi har emner til den position, og det er måske der, vi har den største konkurrence på banen, lyder det fra “PC”.
FC Københavns sportsdirektør fastslår desuden i interviewet med Copenhagen Sundays, at man fortsat arbejder på at afskibe en eller to spillere, selv om transfervinduet er lukket de fleste steder. Han nævner ingen navne, men det er naturligvis Khouma Babacar og Paul Mukairu, han hentyder til.
De forsvarende mestre indleder foråret med en udekamp mod Silkeborg IF den 19. februar.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
MEDIE
Vil smadre transferrekord
OPTAKT
Holland – Sverige
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED