FC København og Brøndby IF står foran det første møde i mesterskabsspillet, når de to arvefjender krydser klinger på Vestegnen søndag eftermiddag.
Før kampen er Brøndby syv point foran rivalerne fra hovedstaden, og de blå-gule har fået skovlen under FC København to gange i denne sæson – begge gange med en 2-1-sejr.
Derfor er det FC København, der har revanche til gode i søndagens opgør, og cheftræner Jess Thorup glæder sig til braget i Brøndby.
– Det er ikke så længe siden, vi senest mødte Brøndby, og det var en intens kamp med chancer i begge ender, og der var noget med noget VAR, der kom i fokus. Det er sådan, de her opgør her. De er intense, og det forventer jeg også, at det bliver søndag, siger Jess Thorup til tipsbladet.dk.
FC København-træneren løfter på hatten for Brøndby IF, der lige nu har slået et hul i topstriden sammen med FC Midtjylland.
– Brøndby har spillet en fremragende sæson. De har en tydelig måde at gøre tingene på, og så har de nogle kompetencer i begge ender, som gør dem svære at spille imod. De har formået at fange de rigtige momenter til at skabe tingene, og så har de været skarpe til at udnytte deres chancer. Det gør jo, at man får en god fornemmelse, siger Thorup og tilføjer:
– Det skal blive spændende at følge dem her i mesterskabsspillet, og om de kan holde fast i den stime, de er ved at begå.
FC København-træneren leder gevaldigt efter at finde den helt rette formel, og han skifter en del ud på holdet. Det gør kollegaen i Brøndby bestemt ikke.
Niels Frederiksen har kunnet starte med de samme 11 i syv af de seneste otte kampe, og spørgsmålet er, om Brøndby lige nu har den kontinuitet, som FCK savner?
– Både og. Man vil også gerne holde alle mand i truppen til og give alle en chance. Men det at spille med det samme hold giver noget andet. Det giver noget kontinuitet, og hvis man kan undgå skader, har man mulighed for det, og det har Brøndby haft i en lang periode, fastslår Jess Thorup.
Han mener, at FC København fik et rigtig godt afsæt til Brøndby-kampen med en 2-1-sejr over Randers FC senest.
– Vi skulle tilbage på sejrskurs, og det kom vi mod Randers. Det var én ud af ti, og vi skal forsøge at tage så mange point, vi overhovedet kan, og så må vi se, hvad det ender med i maj.
– Første halvleg mod Randers var noget af det bedste, jeg har set rent offensivt. Vi skabte mange chancer, og der var gode indbyrdes relationer. Vi var kompakte, og der var ikke langt mellem spillerne. Genpresset var fint, og det eneste, der kan ærgre mig, er, at vi ikke scorede flere mål, lyder det fra Jess Thorup.
Der er kickoff mellem Brøndby IF og FC København klokken 16.00 på søndag – du kan læse vores store optakt til kampen her.
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
OPTAKT
Randers FC – OB
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
Magiske Messi slår til igen
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
EKSKLUSIVT
