FC København og Brøndby IF står foran det første møde i mesterskabsspillet, når de to arvefjender krydser klinger på Vestegnen søndag eftermiddag.
Før kampen er Brøndby syv point foran rivalerne fra hovedstaden, og de blå-gule har fået skovlen under FC København to gange i denne sæson – begge gange med en 2-1-sejr.
Derfor er det FC København, der har revanche til gode i søndagens opgør, og cheftræner Jess Thorup glæder sig til braget i Brøndby.
– Det er ikke så længe siden, vi senest mødte Brøndby, og det var en intens kamp med chancer i begge ender, og der var noget med noget VAR, der kom i fokus. Det er sådan, de her opgør her. De er intense, og det forventer jeg også, at det bliver søndag, siger Jess Thorup til tipsbladet.dk.
FC København-træneren løfter på hatten for Brøndby IF, der lige nu har slået et hul i topstriden sammen med FC Midtjylland.
– Brøndby har spillet en fremragende sæson. De har en tydelig måde at gøre tingene på, og så har de nogle kompetencer i begge ender, som gør dem svære at spille imod. De har formået at fange de rigtige momenter til at skabe tingene, og så har de været skarpe til at udnytte deres chancer. Det gør jo, at man får en god fornemmelse, siger Thorup og tilføjer:
– Det skal blive spændende at følge dem her i mesterskabsspillet, og om de kan holde fast i den stime, de er ved at begå.
FC København-træneren leder gevaldigt efter at finde den helt rette formel, og han skifter en del ud på holdet. Det gør kollegaen i Brøndby bestemt ikke.
Niels Frederiksen har kunnet starte med de samme 11 i syv af de seneste otte kampe, og spørgsmålet er, om Brøndby lige nu har den kontinuitet, som FCK savner?
– Både og. Man vil også gerne holde alle mand i truppen til og give alle en chance. Men det at spille med det samme hold giver noget andet. Det giver noget kontinuitet, og hvis man kan undgå skader, har man mulighed for det, og det har Brøndby haft i en lang periode, fastslår Jess Thorup.
Han mener, at FC København fik et rigtig godt afsæt til Brøndby-kampen med en 2-1-sejr over Randers FC senest.
– Vi skulle tilbage på sejrskurs, og det kom vi mod Randers. Det var én ud af ti, og vi skal forsøge at tage så mange point, vi overhovedet kan, og så må vi se, hvad det ender med i maj.
– Første halvleg mod Randers var noget af det bedste, jeg har set rent offensivt. Vi skabte mange chancer, og der var gode indbyrdes relationer. Vi var kompakte, og der var ikke langt mellem spillerne. Genpresset var fint, og det eneste, der kan ærgre mig, er, at vi ikke scorede flere mål, lyder det fra Jess Thorup.
Der er kickoff mellem Brøndby IF og FC København klokken 16.00 på søndag – du kan læse vores store optakt til kampen her.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
NYHEDER
Superliga-profil skadet
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
TOPNYHED
Tror på overraskelse i startopstilling
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
TIPSBLADET SPECIAL
