FC København og Brøndby IF står foran det første møde i mesterskabsspillet, når de to arvefjender krydser klinger på Vestegnen søndag eftermiddag.
Før kampen er Brøndby syv point foran rivalerne fra hovedstaden, og de blå-gule har fået skovlen under FC København to gange i denne sæson – begge gange med en 2-1-sejr.
Derfor er det FC København, der har revanche til gode i søndagens opgør, og cheftræner Jess Thorup glæder sig til braget i Brøndby.
– Det er ikke så længe siden, vi senest mødte Brøndby, og det var en intens kamp med chancer i begge ender, og der var noget med noget VAR, der kom i fokus. Det er sådan, de her opgør her. De er intense, og det forventer jeg også, at det bliver søndag, siger Jess Thorup til tipsbladet.dk.
FC København-træneren løfter på hatten for Brøndby IF, der lige nu har slået et hul i topstriden sammen med FC Midtjylland.
– Brøndby har spillet en fremragende sæson. De har en tydelig måde at gøre tingene på, og så har de nogle kompetencer i begge ender, som gør dem svære at spille imod. De har formået at fange de rigtige momenter til at skabe tingene, og så har de været skarpe til at udnytte deres chancer. Det gør jo, at man får en god fornemmelse, siger Thorup og tilføjer:
– Det skal blive spændende at følge dem her i mesterskabsspillet, og om de kan holde fast i den stime, de er ved at begå.
FC København-træneren leder gevaldigt efter at finde den helt rette formel, og han skifter en del ud på holdet. Det gør kollegaen i Brøndby bestemt ikke.
Niels Frederiksen har kunnet starte med de samme 11 i syv af de seneste otte kampe, og spørgsmålet er, om Brøndby lige nu har den kontinuitet, som FCK savner?
– Både og. Man vil også gerne holde alle mand i truppen til og give alle en chance. Men det at spille med det samme hold giver noget andet. Det giver noget kontinuitet, og hvis man kan undgå skader, har man mulighed for det, og det har Brøndby haft i en lang periode, fastslår Jess Thorup.
Han mener, at FC København fik et rigtig godt afsæt til Brøndby-kampen med en 2-1-sejr over Randers FC senest.
– Vi skulle tilbage på sejrskurs, og det kom vi mod Randers. Det var én ud af ti, og vi skal forsøge at tage så mange point, vi overhovedet kan, og så må vi se, hvad det ender med i maj.
– Første halvleg mod Randers var noget af det bedste, jeg har set rent offensivt. Vi skabte mange chancer, og der var gode indbyrdes relationer. Vi var kompakte, og der var ikke langt mellem spillerne. Genpresset var fint, og det eneste, der kan ærgre mig, er, at vi ikke scorede flere mål, lyder det fra Jess Thorup.
Der er kickoff mellem Brøndby IF og FC København klokken 16.00 på søndag – du kan læse vores store optakt til kampen her.
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
I svime over Oscar Schwartau
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
AVIS
Johannes Hoff Thorup er på listen
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
Vild stime – men afviser guldsnak
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
De er herbstmeister
Barcelona rykker fra
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
Her vil Asien kopiere Europa
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
Marokko er blevet fodboldens mekka
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
EKSKLUSIVT
