FCK-boss roser Brøndby: En fremragende sæson

FCK-træner Jess Thorup løfter på hatten for Brøndby før søndagens derby.



FC København og Brøndby IF står foran det første møde i mesterskabsspillet, når de to arvefjender krydser klinger på Vestegnen søndag eftermiddag.

Før kampen er Brøndby syv point foran rivalerne fra hovedstaden, og de blå-gule har fået skovlen under FC København to gange i denne sæson – begge gange med en 2-1-sejr. 

Derfor er det FC København, der har revanche til gode i søndagens opgør, og cheftræner Jess Thorup glæder sig til braget i Brøndby.

– Det er ikke så længe siden, vi senest mødte Brøndby, og det var en intens kamp med chancer i begge ender, og der var noget med noget VAR, der kom i fokus. Det er sådan, de her opgør her. De er intense, og det forventer jeg også, at det bliver søndag, siger Jess Thorup til tipsbladet.dk.

FC København-træneren løfter på hatten for Brøndby IF, der lige nu har slået et hul i topstriden sammen med FC Midtjylland.

– Brøndby har spillet en fremragende sæson. De har en tydelig måde at gøre tingene på, og så har de nogle kompetencer i begge ender, som gør dem svære at spille imod. De har formået at fange de rigtige momenter til at skabe tingene, og så har de været skarpe til at udnytte deres chancer. Det gør jo, at man får en god fornemmelse, siger Thorup og tilføjer:

– Det skal blive spændende at følge dem her i mesterskabsspillet, og om de kan holde fast i den stime, de er ved at begå.

FC København-træneren leder gevaldigt efter at finde den helt rette formel, og han skifter en del ud på holdet. Det gør kollegaen i Brøndby bestemt ikke.

Niels Frederiksen har kunnet starte med de samme 11 i syv af de seneste otte kampe, og spørgsmålet er, om Brøndby lige nu har den kontinuitet, som FCK savner?

– Både og. Man vil også gerne holde alle mand i truppen til og give alle en chance. Men det at spille med det samme hold giver noget andet. Det giver noget kontinuitet, og hvis man kan undgå skader, har man mulighed for det, og det har Brøndby haft i en lang periode, fastslår Jess Thorup.

Han mener, at FC København fik et rigtig godt afsæt til Brøndby-kampen med en 2-1-sejr over Randers FC senest.

– Vi skulle tilbage på sejrskurs, og det kom vi mod Randers. Det var én ud af ti, og vi skal forsøge at tage så mange point, vi overhovedet kan, og så må vi se, hvad det ender med i maj.

– Første halvleg mod Randers var noget af det bedste, jeg har set rent offensivt. Vi skabte mange chancer, og der var gode indbyrdes relationer. Vi var kompakte, og der var ikke langt mellem spillerne. Genpresset var fint, og det eneste, der kan ærgre mig, er, at vi ikke scorede flere mål, lyder det fra Jess Thorup.

Der er kickoff mellem Brøndby IF og FC København klokken 16.00 på søndag – du kan læse vores store optakt til kampen her. 





Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!




Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: Fuld opbakning

Interessant afsløring

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Kevin Diks skriver historie

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Han stiller ultimative krav

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Voldsom udmelding om Froholdt

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

De må have mareridt om ham i nat!

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Hjulmand graver sig ned i London

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

– En gigantisk nedtur!

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Sønderjyske – AGF