FC København og Brøndby IF står foran det første møde i mesterskabsspillet, når de to arvefjender krydser klinger på Vestegnen søndag eftermiddag.
Før kampen er Brøndby syv point foran rivalerne fra hovedstaden, og de blå-gule har fået skovlen under FC København to gange i denne sæson – begge gange med en 2-1-sejr.
Derfor er det FC København, der har revanche til gode i søndagens opgør, og cheftræner Jess Thorup glæder sig til braget i Brøndby.
– Det er ikke så længe siden, vi senest mødte Brøndby, og det var en intens kamp med chancer i begge ender, og der var noget med noget VAR, der kom i fokus. Det er sådan, de her opgør her. De er intense, og det forventer jeg også, at det bliver søndag, siger Jess Thorup til tipsbladet.dk.
FC København-træneren løfter på hatten for Brøndby IF, der lige nu har slået et hul i topstriden sammen med FC Midtjylland.
– Brøndby har spillet en fremragende sæson. De har en tydelig måde at gøre tingene på, og så har de nogle kompetencer i begge ender, som gør dem svære at spille imod. De har formået at fange de rigtige momenter til at skabe tingene, og så har de været skarpe til at udnytte deres chancer. Det gør jo, at man får en god fornemmelse, siger Thorup og tilføjer:
– Det skal blive spændende at følge dem her i mesterskabsspillet, og om de kan holde fast i den stime, de er ved at begå.
FC København-træneren leder gevaldigt efter at finde den helt rette formel, og han skifter en del ud på holdet. Det gør kollegaen i Brøndby bestemt ikke.
Niels Frederiksen har kunnet starte med de samme 11 i syv af de seneste otte kampe, og spørgsmålet er, om Brøndby lige nu har den kontinuitet, som FCK savner?
– Både og. Man vil også gerne holde alle mand i truppen til og give alle en chance. Men det at spille med det samme hold giver noget andet. Det giver noget kontinuitet, og hvis man kan undgå skader, har man mulighed for det, og det har Brøndby haft i en lang periode, fastslår Jess Thorup.
Han mener, at FC København fik et rigtig godt afsæt til Brøndby-kampen med en 2-1-sejr over Randers FC senest.
– Vi skulle tilbage på sejrskurs, og det kom vi mod Randers. Det var én ud af ti, og vi skal forsøge at tage så mange point, vi overhovedet kan, og så må vi se, hvad det ender med i maj.
– Første halvleg mod Randers var noget af det bedste, jeg har set rent offensivt. Vi skabte mange chancer, og der var gode indbyrdes relationer. Vi var kompakte, og der var ikke langt mellem spillerne. Genpresset var fint, og det eneste, der kan ærgre mig, er, at vi ikke scorede flere mål, lyder det fra Jess Thorup.
Der er kickoff mellem Brøndby IF og FC København klokken 16.00 på søndag – du kan læse vores store optakt til kampen her.
LIVE
LIVE: Real Madrid afviser: ‘En falsk historie!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
Barcelona klager til UEFA
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
OPTAKT
Liverpool – Fulham
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
