Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: 3+
Hashtag: #biffck #sldk
Holdnyt:
Brøndby IF:
De blå-gule måtte kapitulere i en tæt kamp mod FC Midtjylland i første runde af slutspillet, og dermed måtte Brøndby også aflevere førstepladsen til de forsvarende mestre.
Søndag kan Niels Frederiksens tropper tage pladsen tilbage, hvis alt flasker sig – først og fremmest at de selv slår FC København. Det har Brøndby som bekendt allerede gjort to gange i denne sæson.
Brøndby har fået noget kontinuitet ind i holdet, og det er næsten givet på forhånd, hvem der starter inde. I syv af de seneste otte opgør er Niels Frederiksen startet med de samme 11 på banen – mod Randers FC den 4. marts havde han foretaget en enkelt ændring i forsvaret.
Mod FC København har Brøndby ingen spillere i karantæne, og der er ikke opstået nye skader, så cheftræneren kan køre videre med det hold, han har vist så megen tiltro på det seneste.
Lasse Vigen er tilbage efter at have afsonet karantæne i seneste kamp.
FC København:
Ud med Karl-Johan Johnsson og ind med Sten Grytebust. Ud med Mathias “Zanka” Jørgensen og Nicolai Boilesen tilbage i det centrale forsvar. Og ind med Kamil Wilczek.
Jess Thorup havde for alvor rystet posen, da FC København mødte Randers FC i påsken, og det gav pote i første omgang. FCK vandt 2-1 og fik dermed skovlen under et hold, de har tabt to gange til i denne sæson.
Det skal løverne forsøge at gentage søndag i Brøndby.
AGF’s nederlag mod FC Nordsjælland og Brøndbys nederlag mod FC Midtjylland gjorde, at FC København halede en smule ind på flere af topholdene i den forgangne runde, men det er stadig svært at forestille sig, at holdet for alvor kan blande sig i mesterskabskampen. Det kræver nul svipsere fra nu af og til sommerferien.
Mod Randers FC var det desuden værd at bemærke, at Rasmus Falk var tilbage på midtbanen efter et par kampe i angrebet – det passede uden tvivl fynboen ganske udmærket.
FC København har hverken skader eller karantæner mod Brøndby.
Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Maxsø, Jung – Mensah, Frendrup, Radosevic, Lindstrøm, Bjur – Hedlund, Uhre
FC København (4-3-1-2): Grytebust – Ankersen, Nelsson, Boilesen, Kristiansen – Lerager, Zeca, Falk – Wind – Fischer, Wilczek
Profilen:
Kamil Wilczek starter formentlig inde denne gang på Brøndby Stadion, og det bliver selvsagt en speciel oplevelse at se polakken optræde på sin tidligere hjemmebane, selv om der ikke er nogle Brøndby-fans på plads til at buhe af ham. Kamil Wilczek så god ud mod Randers, hvor han også scorede et flot mål, og han kommer helt sikkert til at spille en hovedrolle i søndagens derby.
Vidste du, at..:
Både Niels Frederiksen og Jess Thorup har en fortid som U21-landstræner for Danmark. Førstnævnte opnåede 41 kampe som landstræner med et pointsnit på 1,95, mens Jess Thorup i 23 kampe opnåede et pointsnit på 1,87. Niels Frederiksen afløste Jess Thorup på posten i 2015.
Dom:
Tre sejre i træk over FC København er noget nær det smukkeste hattrick, man kan lave på Vestegnen, og Brøndby har al mulig grund til at tro på, at de kan tage endnu et stik mod arvefjenden.
Mens Jess Thorup leder og leder efter den rigtige formel til sit FC København-mandskab, spiller Brøndby-holdet som en symfoni, og det skal man ikke undervurdere betydningen af i fodbold, selv om FCK spiller for spiller fremstår bedre end Brøndby.
Derfor gætter vi på, at Brøndby IF for tredje gang i træk besejrer FC København med 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
TOPNYHED
Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
TIPSBLADET I EUROPA
Preben Elkjær fælder hård dom: Håbløst, FCK!
NYHEDER
Mageløse München fortsætter vanvidssæson
TIPSBLADET I EUROPA
Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!
TOPNYHED
Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’
NYHEDER
Tottenham uddeler tørre tæsk til FCK
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
TRANSFER
Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub
EKSKLUSIVT
Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen
NYHEDER
Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio
NYHEDER
Ekspert peger på stort Brøndby-problem
NYHEDER
FCM jagter Franculino-erstatning
NYHEDER
Christian Nørgaard fik sikker sejr i CL-startdebut
NYHEDER
Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK
Liverpool satte Real Madrid på plads
INTERVIEW
Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’
TOPNYHED
‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’
NYHEDER
Superliga-stjerne forbigået? ‘Forbandelse’
TOPNYHED
Enig med Michael Laudrup: ‘Latterligt’
TOPNYHED
David Nielsen, den er til dig!
TIPSBLADETS DOM
Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?
INTERVIEW
Thomas Frank har fået en undskyldning
Prøver at lokke FC København-stjerne
NYHEDER
I kæmpe forsvar af Amorim
MEDIE
I spil til stort job? Peger på danskere
TOPNYHED
Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er
MEDIE
Premier League-klub lurer på Erik ten Hag
TOPNYHED
Medier fælder dom over Rasmus Højlund
TOPNYHED
Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup
AVIS
Kæmpe kovending: Forhandler med dansker
TOPNYHED
‘Fuldstændig vanvittigt’! Nu svarer Morten Krogh
Riemer forklarer store overraskelser
HELT VILDT
AaB vil have 75 millioner kroner
Eksperter hylder Tullberg: ‘Mere spektakulære’
INTERVIEW
Riemer vil bruge Billing anderledes end FCM
TOPNYHED
Sådan starter FCK og Tottenham
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
AVIS
Peger på FC København-stjerne som ‘drømmetransfer’
TOPNYHED
Riemer vil gå langt for at råde over frisk ‘AC’
TOPNYHED
Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring
TIPSBLADET I EUROPA
Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’
Her kan du se Tottenham mod FC København
NYHEDER
Advarer FCK: Det må ikke ske!
INTERVIEW
Glen Riddersholm teaser
NYHEDER
Axelsen jubler: Lander ny aftale
NYHEDER
Så Franks pressemøde inden FCK-brag: ‘Bekymrende’
NYHEDER
