FCK-boss til regeringen: Har brug for svar hurtigt

Fodbolden skal ikke bagerst i køen, når samfundet skal åbnes, mener direktøren i Parken. Både FCK og Parken som EM-vært har brug for nogle svar fra regeringen.



I dag er det 365 dage, siden statsminister Mette Frederiksen tonede frem på et pressemøde og fortalte om de restriktioner, som coronavirussen forårsagede. Lige siden har dele af samfundet været lukket helt eller delvist ned, og ikke et eneste Superliga-stadion har været fyldt.

Men genåbningen er så småt i gang, og nu håber klubberne, at de bliver taget med, når politikerne og myndighederne lægger linjen for de næste faser.

Fra Lars Bo Jeppesen, administrerende direktør i Parken Sport & Entertainment, lyder det:

– Vi noterer os selvfølgelig med glæde, at statsministeren ser positivt på, at vi senere på året kan genoptage kulturlivet, som vi kendte det før Covid-19. Men det er helt afgørende for os, at vi allerede nu ser på, hvordan vi kan begynde en genåbning af vores fodboldstadioner og ikke bliver ved med at vente eller stå bagest i køen.

– Vi har også et EM i Parken til sommer, som vi meget snart skal have afklaret, hvordan skal afvikles, så det er vigtigt, at vi får nogle svar hurtigt, siger Jeppesen til fck.dk.

Hen over sommeren og det tidlige efterår 2020 fik klubberne lov til at lukke forholdsvis mange mennesker ind på stadionerne. Det foregik under den såkaldte Superliga-ordning.

Lars Bo Jeppesen mener, at klubberne med de erfaringer har vist, at de kan byde publikum indenfor på forsvarlig vis.

– Vi anerkender, at situationen og sygdommen er alvorlig, men med de protokoller og procedurer, vi har på plads i flere skalleringer, så kan vi sagtens begynde en genåbning af fodbolden for tilskuere nu på en sikker måde. Vi skal bare have lov til at gå i gang, så er vi klar, siger Parken-direktøren.

– Det har været et langt og hårdt år for alle danskere under den her nedlukning, og vi er nået dertil, hvor vi skal have noget at glæde os til og være sammen om igen. Her spiller fodbolden og kulturlivet en kæmpe rolle. Derfor skal det prioriteres højt, mener vi. Vi arbejder hver dag for at få vores fans tilbage på tribunerne, og vi skal i gang i en fart.

Jeppesen er ikke den eneste, der taler for, at der bliver åben for tilskuere til sport. Her lyder samme budskab fra Dansk Erhverv, her lydet det fra en professor i klinisk mikrobiologi, og her forudser en professor i infektionssygdomme, at det kan være lige på trapperne.





FCK med tilbud – nu vil de have ham

Jonas Wind er i København

Griner af AaB-rygte

– Det har man nok aldrig set før

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Vil være en af verdens største klubber om fem år

På rov i FC København

Froholdt får kæmpe hæder

Rigmand vild med FC København-aftale

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Dybt skuffet og trist

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Fyringstruet: – Han har to kampe

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Han erstatter Bo Henriksen

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Patrick Da Silva idømt fængsel

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Frank reddet i døende sekunder

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret