FCK-debutant efter Randers-nederlag: Gik fint for mig personligt

Modsat holdkammerater og FCK-fans så den unge newzealænder Marko Stamenic med stor glæde huske tilbage på Randers-kampen.



Der var ikke meget at juble over for de fremmødte FCK-fans, ligesom de hvid-blusede spillere på banen nok også helst vil smide mandagskampen mod Randers FC i glemmebogen.

Lige med undtagelse af den 18-årige newzealænder Marko Stamenic.

Han fik nemlig sin debut, da han gles lige ins i Jess Thorups startopstilling, hvor løverne var ramt af karantæne og sygdom hos henholdsvis Carlos Zeca og Jens Stage.

Læs også:Uenig med Solbakken: FCK’s spillerkøb er til en middelkarakter

– Det var fantastisk og selvfølgelig en drøm, der gik i opfyldelse. Siden jeg var lille har jeg drømt om at blive professionel, og at få debut på førsteholdet i min alder for så stor klub som FCK er utroligt, siger Marko Stamenic til klubbens hjemmeside dagen derpå og fortæller videre om oplevelsen:

– Jeg ville lyve, hvis jeg sagde, at jeg ikke var nervøs på forhånd, men på en kampdag er man mest bare spændt og man glæder sig til at spille, selvom jeg syntes tiden i går gik alt for langsomt, fordi det jo var en aftenkamp.

Stamenic fik de første 71 minutter af kampen og blev kåret til Carlsberg Man of the Match af de fans, der deltog i afstemningen. Selv havde han også en god fornemmelse af sin egen præstation på trods af resultatet.



Læs også:Superliga powerranking: Dårligste forsvarsspil siden 90’erne

– Jeg synes det gik fint for mig personligt, selvom jeg lige skulle bruge de første minutter på at blive komfortabel med bolden og vænne mig til tempoet. Men så følte jeg mig egentlig godt tilpas og fik også vundet nogle dueller og holdt spillet igang. Men det var selvfølgelig skuffende, at vi tabte, så jeg håber bare jeg kan bidrage til en sejr, hvis jeg skulle få chancen igen.

Stamenic kom til FCK i starten af september i år fra Western Suburbs FC i hjemlandet. Og selvom han er kommet langvejsfra og kun har været her i få måneder, er det gået over al forventning i København indtil nu.

– Jeg er faldet rigtig godt til, og det har været let at komme hertil. Der er taget rigtig godt imod mig i klubben, og jeg er flyttet ind hos en familie, der er supersøde og rigtig god for mig. Jeg føler faktisk, at det er et hjem for mig, selvom jeg er langt væk hjemmefra.

Næste gang Marko Stamenic har chancen for at komme i aktion i Superligaen er søndag kl. 16.00 på udebane mod SønderjyskE.

Læs også:Superligaens bedste: Suveræne Jesper Lindstrøm
Læs også:– Hvis nogen tror, vi beklager Zanka-interviewet, tager de helt fejl
Læs også:Så Ståle-interviewet: Min kone var træt af, at det var så langt


Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Jonas Wind er i København

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Griner af AaB-rygte

Stor derby-bøde til FC København

– Det har man nok aldrig set før

Rigmand vild med FC København-aftale

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

På rov i FC København

Frank reddet i døende sekunder

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Froholdt får kæmpe hæder

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Dybt skuffet og trist

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

– Har ikke ubegrænset kredit

Patrick Da Silva idømt fængsel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr