FCK-direktør tavs om Pusic-kontakt: Det bliver en rolig dag for os

FCK’s tekniske direktør Johan Lange afviser, at der kommer til at ske noget hos de danske vicemestre. Vi forventer ikke nogen aktivitet, siger han og afviser at kommentere på rygterne om, at Martin Pusic har været et varmt emne hos FC København.



Superligaens topscorer Martin Pusic meldes tæt på FC Midtjylland, men tidligere har også FC København været nævnt som en mulig klub for den kroatiske skarpretter. Hos FCK er man dog tavs om interessen for Pusic.

– Vi kommenterer ikke enkelte spillere, lyder det fra klubbens tekniske direktør Johan Lange til tipsbladet.dk.

Alt tyder imidlertid på en stille dag for FCK, der i øjeblikket er på træningslejr i Portugal. De danske vicemestre var tidligt ude, da klubben allerede den 12. og 13. januar fik to nye ansigter ind.

Kevin Foley og Björn Sigurdarson blev hentet i Wolves, mens Ludwig Augustinsson allerede i sommerens transfervindue blev hentet i IFK Göteborg med effekt fra årsskiftet. Derudover er Lasse Lindbjerg rykket op i førsteholdstruppen, så den samlede tilgang tilført udefra løber op i tre spillere.

Så klubben har fået en lille håndfuld spillere ind, mens Claudemir, Alexander Kacaniklic, Franco Mussis og Pierre Bengtsson alle har forladt den københavnske klub. Dermed tyder alt på, at klubben er færdig med at handle. Der kommer ikke til at ske yderligere hos københavnerne her den 2. februar.

– Vi forventer ikke noget her på transfervinduets dag. Der kommer ikke til at ske noget, lyder det fra Lange.

Han forholder sig også helt rolig til den skulderskade, som nytilknyttede Kevin Foley pådrog sig i kampen mod Dynamo Moskva fredag.

– Han har det godt, så det er ikke nogen alvorlig skade. Han fik skulderen rykket af led, og nu er han ved at være klar igen. Vi forventer også, at han er klar til at spille næste kamp her på træningslejren, siger Johan Lange.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

De vil have Gaaei – her er prisen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Colombia – Portugal

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

FC København jagter Romane Amane

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FCK-profil med hattrick i målfest

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

På vej til storklub?

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

DR Congo – Uzbekistan

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg

Supercomputer: Her er VM-finalen

Jordan – Argentina