Ståle Solbakken er ankommet i FC København, og det kan få betydning for klubbens ageren på transfermarkedet i de sidste dage, inden lukningen af vinduet den 2. september ved midnatstid.
Nordmanden har allerede udtalt, at han ønsker et par nye spillere inden deadline, og sportsdirektør Carsten V. Jensen medgiver da også, at der kan komme aktivitet fra FC Københavns side inden lukketid.
– Vi taler sammen, men når man kigger på det, har vi allerede fyldt på på de steder, hvor vi har afgivet spillere. Det er ikke sådan, at vi ikke kan stille hold. Vi har en rigtig fin trup med god kvalitet – senest med tilgangen af Adi har vi fået fyldt op på targetpositionen i front, så vi også har det alternativt. Det var vigtigt for os. Nu er der ni dage tilbage, og nu har jeg en dialog med Ståle, og så må vi se, om vi kan udnytte den periode bedst muligt, siger Carsten V. Jensen til tipsbladet.dk.
– Vi taler altid om spillere, det gør vi året rundt. Om vi så også når at få noget på plads inden 2. september, må vi se på, tilføjer han.
Tidligere har Carsten V. Jensen udtalt, at FCK havde fokus på at finde en venstre back og en venstre kant, men umiddelbart er de planer ændret med ankomsten af Fanendo Adi, der kan skubbe Nicolai Jørgensen ud på venstrekanten. Dog er FC København stadig opmærksom på mulige tilgange – og de kan komme til alle positioner.
– Dengang havde vi tanken, at hvis ikke vi fandt den forward, vi gerne ville have, kunne bruge Nicolai i front. Det ville tømme venstresiden lidt, men nu har vi fået Adi i front, og flytter Nicolai til venstre. På venstre back har vi måske kun et klart alternativ nu, men det er ikke det samme som, at vi bare henter en spiller ind. Det vi evt. kommer til at gøre, vil styrke os på positioner, hvor det kan gøre størst muligt gavn. Det er ikke sådan, at vi bare henter en jævn venstre back. Det hjælper ikke noget. Det vi eventuelt kommer til at foretage os, vil være noget, der kan gøre en forskel for holdet.
– Der har vi i princippet altid alle positioner åbne. Vi skal hele tiden være klar på de muligheder, der byder sig. En ting er at have en god pipeline med spillere, der er scoutede og registrerede og opdaterede; noget andet er, at der kan komme noget ind fra siden i form af gode muligheder. Vi arbejder med tingene, er opmærksomme og vi vil være der helt frem til midnat den 2. september, fastslår Carsten V. Jensen.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
