Ståle Solbakken er ankommet i FC København, og det kan få betydning for klubbens ageren på transfermarkedet i de sidste dage, inden lukningen af vinduet den 2. september ved midnatstid.
Nordmanden har allerede udtalt, at han ønsker et par nye spillere inden deadline, og sportsdirektør Carsten V. Jensen medgiver da også, at der kan komme aktivitet fra FC Københavns side inden lukketid.
– Vi taler sammen, men når man kigger på det, har vi allerede fyldt på på de steder, hvor vi har afgivet spillere. Det er ikke sådan, at vi ikke kan stille hold. Vi har en rigtig fin trup med god kvalitet – senest med tilgangen af Adi har vi fået fyldt op på targetpositionen i front, så vi også har det alternativt. Det var vigtigt for os. Nu er der ni dage tilbage, og nu har jeg en dialog med Ståle, og så må vi se, om vi kan udnytte den periode bedst muligt, siger Carsten V. Jensen til tipsbladet.dk.
– Vi taler altid om spillere, det gør vi året rundt. Om vi så også når at få noget på plads inden 2. september, må vi se på, tilføjer han.
Tidligere har Carsten V. Jensen udtalt, at FCK havde fokus på at finde en venstre back og en venstre kant, men umiddelbart er de planer ændret med ankomsten af Fanendo Adi, der kan skubbe Nicolai Jørgensen ud på venstrekanten. Dog er FC København stadig opmærksom på mulige tilgange – og de kan komme til alle positioner.
– Dengang havde vi tanken, at hvis ikke vi fandt den forward, vi gerne ville have, kunne bruge Nicolai i front. Det ville tømme venstresiden lidt, men nu har vi fået Adi i front, og flytter Nicolai til venstre. På venstre back har vi måske kun et klart alternativ nu, men det er ikke det samme som, at vi bare henter en spiller ind. Det vi evt. kommer til at gøre, vil styrke os på positioner, hvor det kan gøre størst muligt gavn. Det er ikke sådan, at vi bare henter en jævn venstre back. Det hjælper ikke noget. Det vi eventuelt kommer til at foretage os, vil være noget, der kan gøre en forskel for holdet.
– Der har vi i princippet altid alle positioner åbne. Vi skal hele tiden være klar på de muligheder, der byder sig. En ting er at have en god pipeline med spillere, der er scoutede og registrerede og opdaterede; noget andet er, at der kan komme noget ind fra siden i form af gode muligheder. Vi arbejder med tingene, er opmærksomme og vi vil være der helt frem til midnat den 2. september, fastslår Carsten V. Jensen.
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TRANSFER
Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
Mareridt for FC Augsburg
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
FCK-boss kan snart præsentere noget
TOPNYHED
FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
HELT VILDT
Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
FC København-boss i smuttur
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL
TRANSFER
Tidligere Superliga-profil i klubskifte
INTERVIEW
Fra den ene dag til den anden ændrede det sig
Steve Cooper giver ingen fribilletter
Ekene Chukwuani imponerer i Monaco
STORT INTERVIEW
