Ståle Solbakken er ankommet i FC København, og det kan få betydning for klubbens ageren på transfermarkedet i de sidste dage, inden lukningen af vinduet den 2. september ved midnatstid.
Nordmanden har allerede udtalt, at han ønsker et par nye spillere inden deadline, og sportsdirektør Carsten V. Jensen medgiver da også, at der kan komme aktivitet fra FC Københavns side inden lukketid.
– Vi taler sammen, men når man kigger på det, har vi allerede fyldt på på de steder, hvor vi har afgivet spillere. Det er ikke sådan, at vi ikke kan stille hold. Vi har en rigtig fin trup med god kvalitet – senest med tilgangen af Adi har vi fået fyldt op på targetpositionen i front, så vi også har det alternativt. Det var vigtigt for os. Nu er der ni dage tilbage, og nu har jeg en dialog med Ståle, og så må vi se, om vi kan udnytte den periode bedst muligt, siger Carsten V. Jensen til tipsbladet.dk.
– Vi taler altid om spillere, det gør vi året rundt. Om vi så også når at få noget på plads inden 2. september, må vi se på, tilføjer han.
Tidligere har Carsten V. Jensen udtalt, at FCK havde fokus på at finde en venstre back og en venstre kant, men umiddelbart er de planer ændret med ankomsten af Fanendo Adi, der kan skubbe Nicolai Jørgensen ud på venstrekanten. Dog er FC København stadig opmærksom på mulige tilgange – og de kan komme til alle positioner.
– Dengang havde vi tanken, at hvis ikke vi fandt den forward, vi gerne ville have, kunne bruge Nicolai i front. Det ville tømme venstresiden lidt, men nu har vi fået Adi i front, og flytter Nicolai til venstre. På venstre back har vi måske kun et klart alternativ nu, men det er ikke det samme som, at vi bare henter en spiller ind. Det vi evt. kommer til at gøre, vil styrke os på positioner, hvor det kan gøre størst muligt gavn. Det er ikke sådan, at vi bare henter en jævn venstre back. Det hjælper ikke noget. Det vi eventuelt kommer til at foretage os, vil være noget, der kan gøre en forskel for holdet.
– Der har vi i princippet altid alle positioner åbne. Vi skal hele tiden være klar på de muligheder, der byder sig. En ting er at have en god pipeline med spillere, der er scoutede og registrerede og opdaterede; noget andet er, at der kan komme noget ind fra siden i form af gode muligheder. Vi arbejder med tingene, er opmærksomme og vi vil være der helt frem til midnat den 2. september, fastslår Carsten V. Jensen.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
‘Tæt på et rædselskabinet’
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
‘Schmedes er under pres’
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
INTERVIEW
– Det er lort!
Suspenderes efter racisme-anklager
TIPSBLADET SPECIAL
