Ståle Solbakken er ankommet i FC København, og det kan få betydning for klubbens ageren på transfermarkedet i de sidste dage, inden lukningen af vinduet den 2. september ved midnatstid.
Nordmanden har allerede udtalt, at han ønsker et par nye spillere inden deadline, og sportsdirektør Carsten V. Jensen medgiver da også, at der kan komme aktivitet fra FC Københavns side inden lukketid.
– Vi taler sammen, men når man kigger på det, har vi allerede fyldt på på de steder, hvor vi har afgivet spillere. Det er ikke sådan, at vi ikke kan stille hold. Vi har en rigtig fin trup med god kvalitet – senest med tilgangen af Adi har vi fået fyldt op på targetpositionen i front, så vi også har det alternativt. Det var vigtigt for os. Nu er der ni dage tilbage, og nu har jeg en dialog med Ståle, og så må vi se, om vi kan udnytte den periode bedst muligt, siger Carsten V. Jensen til tipsbladet.dk.
– Vi taler altid om spillere, det gør vi året rundt. Om vi så også når at få noget på plads inden 2. september, må vi se på, tilføjer han.
Tidligere har Carsten V. Jensen udtalt, at FCK havde fokus på at finde en venstre back og en venstre kant, men umiddelbart er de planer ændret med ankomsten af Fanendo Adi, der kan skubbe Nicolai Jørgensen ud på venstrekanten. Dog er FC København stadig opmærksom på mulige tilgange – og de kan komme til alle positioner.
– Dengang havde vi tanken, at hvis ikke vi fandt den forward, vi gerne ville have, kunne bruge Nicolai i front. Det ville tømme venstresiden lidt, men nu har vi fået Adi i front, og flytter Nicolai til venstre. På venstre back har vi måske kun et klart alternativ nu, men det er ikke det samme som, at vi bare henter en spiller ind. Det vi evt. kommer til at gøre, vil styrke os på positioner, hvor det kan gøre størst muligt gavn. Det er ikke sådan, at vi bare henter en jævn venstre back. Det hjælper ikke noget. Det vi eventuelt kommer til at foretage os, vil være noget, der kan gøre en forskel for holdet.
– Der har vi i princippet altid alle positioner åbne. Vi skal hele tiden være klar på de muligheder, der byder sig. En ting er at have en god pipeline med spillere, der er scoutede og registrerede og opdaterede; noget andet er, at der kan komme noget ind fra siden i form af gode muligheder. Vi arbejder med tingene, er opmærksomme og vi vil være der helt frem til midnat den 2. september, fastslår Carsten V. Jensen.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
NYHEDER
Officielt: Nu er Nagelsmann færdig
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Australien – Egypten
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Superliga-boss håber på transfer inden for en uge
EKSKLUSIVT
