Den 22-årige midterforsvarer Even Hovland var i weekenden med til at sikre Sogndal endnu en sæson i Tippeligaen, da han sammen med holdet godt nok tabte 1-0 til Odd Grenland. Men selv om Sogndal fik en sæson mere i Tippeligaen, får Hovland det formentlig ikke.
Klubbens direktør Egil B. Mundal har tidligere overfor tipsbladet.dk slået fast, at klubben ikke har mere at tilbyde den talentfulde stopper, der har kontrakt med klubben et år endnu. Blandt andre de danske mestre fra FC København har været i Norge for at se Hovland i aktion. Nordmandens danske holdkammerat Tonny Brochmann, der kom til klubben fra AC Horsens i sommer, er ikke i tvivl om, at Hovland er klar til at tage skridtet.
– Hovland er en kvalitetsspiller. En stor og stærk midterforsvarer med stor styrke i luften. Men han er også god med fødderne, og så er han trods sin højde ekstremt hurtig. Han er taktisk klog, god til at føre bolden frem og god til at slå den op på angriberne, når det er nødvendigt. Han har hele pakken, og jeg er ret sikker på, at han nok skal blive til noget stort, siger Brochmann til tipsbladet.dk.
Også engelske Crystal Palace skulle holde øje med Even Hovland, der har været udtaget til det norske landshold uden at få debut. Spørger man Tonny Brochmann, skal den imidlertid nok komme før eller siden, og han gør sig ikke længere ret mange forhåbninger om, at han og Sogndal kan holde ham i Norge.
– Jeg håber virkelig, at han også er her næste år, for han har været en ekstremt vigtig spiller for os, men jeg er også ret sikker på, at det bliver meget svært at holde på ham. Desværre, siger den danske kantspiller.
Med mange stabile præstationer var Even Hovland sidste år med til at spille Sogndal op fra Adeccoligaen til Tippeligaen. Han har spillet 21 kampe og scoret to mål i Tippeligaen, hvor der fortsat resterer én runde. Her kommer mestrene fra Molde på besøg.
Even Hovland er ofte blevet sammenlignet med Brede Hangeland, der kom til FC København i starten af 2006. Netop Hangelands gode oplevelser med skiftet til FCK kan få Hovland til at gøre det samme.

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland?

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’