Mathias “Zanka” Jørgensen er langtidsskadet og skifter klub til sommer. Det samme kan Peter Larsson gøre allerede i januar måned. Hvor FC København tidligere har haft masser af kampklare midterforsvarere, kan Sölvi Ottesen og Ragnar Sigurdsson i teorien være de to eneste tilbageværende til vinter.
Det er naturligvis en alt andet end optimal siatuation, og derfor ser FC København sig nu om efter en – eller flere – spillere til den vigtige position i hjertet af forsvaret. En af de spillere, de danske mestre holder øje med, er den 22-årige nordmand, Even Hovland.
Hovland, der spiller på det norske U/23-landshold, betragtes som et af de største forsvarstalenter hos vores nordlige naboer, og han har tidligere været i søgelyset hos storklubber som Everton og Manchester United, hvor han i 2010 var til prøvetræning. Men nu er det FC København, der har rettet blikket mod Sogndal-spilleren.
– Der har ikke været en konkret henvendelse, men jeg ved, at FC København og andre klubber har været her og kigge. Og mon ikke det er Even, de har kigget på, siger Sogndals direktør, Egil B. Mundal til tipsbladet.dk med et lille grin.
Sogndal ligger tredjesidst i den norske Tippeliga, men klubben kan redde sig fra nedrykning med en sejr i en af sæsonens to sidste kampe. To kampe, der er Even Hovlands sidste i Sogndal-trøjen. Hovland har et år tilbage af sin kontrakt i klubben, men han skal sælges allerede til januar – måske til FC København.
– Sogndal skal være en udviklingsklub, og i næste sæson har vi ikke meget mere, vi kan tilbyde Even. Så klubbens holdning er, at han skal væk til januar. Og heldigvis er der god interesse for ham, fortæller Egil B. Mundal, der ikke er bleg for at rose midterforsvarerens kvaliteter.
– Even har ekstreme fysiske forudsætninger, og hans potentiale er uden tvivl meget stort. Derudover er han en tiltalende person med en meget professionel indstilling, slutter Sogndal-direktøren.
Udover FC København har også engelske Crystal Palace set Even Hovland an adskillige gange. Englænderne har også tidligere budt på forsvarsspilleren, så FC København kan få kamp til stregen, hvis “Løvernes” interesse konkretiseres.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
NYHEDER
Napoli-chok på vej
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Fortryder FC Barcelona-transfer
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
Færdig: Nu er han rejst til København
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
OPTAKT