FCK et bedre valg end spansk fodbold

Ragnar Sigurdsson er i dag glad for, at det ikke blev Espanyol, der blev hans fremtidige klub.



Da Ragnar Sigurdsson tilbage i slutningen af 2006 skiftede fra islandsk til svensk fodbold, blev han på få måneder en forsvarskomet med international opmærksomhed. Klubber fra de største ligaer blev beskrevet som interesserede, og spanske Espanyol forhandlede med IFK Göteborg om en transfer.

Det gik dog i vasken på grund af prisniveauet, hvilket dengang ærgrede og irriterede Sigurdsson en del. Men i sidste ende blev det godt for forsvareren fra Reykjavik.

Faktisk tror jeg, at FC København måske er et bedre valg end Espanyol, for der er større chancer for at spille Champions League her end i Espanyol eller næsten noget andet sted. Så skridtet til FC København er det bedste, der kunne ske for mig, siger Ragnar Sigurdsson til Tipsbladet.

Efter skiftet til FCK blev officielt, tog han tilbage til Göteborg og spillede tre kampe, så det blev også til en fin afsked hjemme på Gamla Ullevi mod Elfsborg, hvor tilhængerne havde lavet bannere til ære for islændingen, der fik tak for alt og krav om et præsidentjob med på rejsen over Øresund.

– Ja, det blev en fin afsked, men det var også, fordi jeg var meget glad for, at det blev FCK. Havde det været et eller andet pissehold, så havde jeg ikke været så glad. Men efter mange skuffelser blev det til en god løsning for alle parter og også en meget god afslutning, fortæller den bramfri forsvarer.

Men hvorfor blev han så irriteret på IFK, hvorfor har han altid vidst, at han skulle være fodboldspiller, hvorfor var det hårdt at starte på bænken i FCK og hvordan blev han venner med Sölvi Ottesen længe før, de to blev klubkammerater?

Læs mere: Tipsbladet har mødt FCK-forsvareren Ragnar Sigurdsson til en større snak. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din computer ved at klikke her.





Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Hårdt angreb på DBU-boss



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Højlund slutter sæsonen med bravour

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Massefyring i AC Milan



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Storkamp af Patrick Dorgu

FCM jagter ham – så vild har Boteli været