Da Ragnar Sigurdsson tilbage i slutningen af 2006 skiftede fra islandsk til svensk fodbold, blev han på få måneder en forsvarskomet med international opmærksomhed. Klubber fra de største ligaer blev beskrevet som interesserede, og spanske Espanyol forhandlede med IFK Göteborg om en transfer.
Det gik dog i vasken på grund af prisniveauet, hvilket dengang ærgrede og irriterede Sigurdsson en del. Men i sidste ende blev det godt for forsvareren fra Reykjavik.
– Faktisk tror jeg, at FC København måske er et bedre valg end Espanyol, for der er større chancer for at spille Champions League her end i Espanyol eller næsten noget andet sted. Så skridtet til FC København er det bedste, der kunne ske for mig, siger Ragnar Sigurdsson til Tipsbladet.
Efter skiftet til FCK blev officielt, tog han tilbage til Göteborg og spillede tre kampe, så det blev også til en fin afsked hjemme på Gamla Ullevi mod Elfsborg, hvor tilhængerne havde lavet bannere til ære for islændingen, der fik tak for alt og krav om et præsidentjob med på rejsen over Øresund.
– Ja, det blev en fin afsked, men det var også, fordi jeg var meget glad for, at det blev FCK. Havde det været et eller andet pissehold, så havde jeg ikke været så glad. Men efter mange skuffelser blev det til en god løsning for alle parter og også en meget god afslutning, fortæller den bramfri forsvarer.
Men hvorfor blev han så irriteret på IFK, hvorfor har han altid vidst, at han skulle være fodboldspiller, hvorfor var det hårdt at starte på bænken i FCK og hvordan blev han venner med Sölvi Ottesen længe før, de to blev klubkammerater?
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!
LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
Brøndby henter keeper – her er planen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TransferLIVE: Koster 900 millioner
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
EKSKLUSIVT