Da Ragnar Sigurdsson tilbage i slutningen af 2006 skiftede fra islandsk til svensk fodbold, blev han på få måneder en forsvarskomet med international opmærksomhed. Klubber fra de største ligaer blev beskrevet som interesserede, og spanske Espanyol forhandlede med IFK Göteborg om en transfer.
Det gik dog i vasken på grund af prisniveauet, hvilket dengang ærgrede og irriterede Sigurdsson en del. Men i sidste ende blev det godt for forsvareren fra Reykjavik.
– Faktisk tror jeg, at FC København måske er et bedre valg end Espanyol, for der er større chancer for at spille Champions League her end i Espanyol eller næsten noget andet sted. Så skridtet til FC København er det bedste, der kunne ske for mig, siger Ragnar Sigurdsson til Tipsbladet.
Efter skiftet til FCK blev officielt, tog han tilbage til Göteborg og spillede tre kampe, så det blev også til en fin afsked hjemme på Gamla Ullevi mod Elfsborg, hvor tilhængerne havde lavet bannere til ære for islændingen, der fik tak for alt og krav om et præsidentjob med på rejsen over Øresund.
– Ja, det blev en fin afsked, men det var også, fordi jeg var meget glad for, at det blev FCK. Havde det været et eller andet pissehold, så havde jeg ikke været så glad. Men efter mange skuffelser blev det til en god løsning for alle parter og også en meget god afslutning, fortæller den bramfri forsvarer.
Men hvorfor blev han så irriteret på IFK, hvorfor har han altid vidst, at han skulle være fodboldspiller, hvorfor var det hårdt at starte på bænken i FCK og hvordan blev han venner med Sölvi Ottesen længe før, de to blev klubkammerater?
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
OPTAKT
Viborg FF – OB
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
INTERVIEW
Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
Fin lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
Han er VM’s bedste spiller
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
NYHEDER
Her er FCK’s mulige Conference League-modstander
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
EKSKLUSIVT