Da Ragnar Sigurdsson tilbage i slutningen af 2006 skiftede fra islandsk til svensk fodbold, blev han på få måneder en forsvarskomet med international opmærksomhed. Klubber fra de største ligaer blev beskrevet som interesserede, og spanske Espanyol forhandlede med IFK Göteborg om en transfer.
Det gik dog i vasken på grund af prisniveauet, hvilket dengang ærgrede og irriterede Sigurdsson en del. Men i sidste ende blev det godt for forsvareren fra Reykjavik.
– Faktisk tror jeg, at FC København måske er et bedre valg end Espanyol, for der er større chancer for at spille Champions League her end i Espanyol eller næsten noget andet sted. Så skridtet til FC København er det bedste, der kunne ske for mig, siger Ragnar Sigurdsson til Tipsbladet.
Efter skiftet til FCK blev officielt, tog han tilbage til Göteborg og spillede tre kampe, så det blev også til en fin afsked hjemme på Gamla Ullevi mod Elfsborg, hvor tilhængerne havde lavet bannere til ære for islændingen, der fik tak for alt og krav om et præsidentjob med på rejsen over Øresund.
– Ja, det blev en fin afsked, men det var også, fordi jeg var meget glad for, at det blev FCK. Havde det været et eller andet pissehold, så havde jeg ikke været så glad. Men efter mange skuffelser blev det til en god løsning for alle parter og også en meget god afslutning, fortæller den bramfri forsvarer.
Men hvorfor blev han så irriteret på IFK, hvorfor har han altid vidst, at han skulle være fodboldspiller, hvorfor var det hårdt at starte på bænken i FCK og hvordan blev han venner med Sölvi Ottesen længe før, de to blev klubkammerater?
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
Stopper karrieren
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
TRANSFERPLANEN