FC København har modsat halvdelen af de øvrige Superliga-klubber ikke vinterpause endnu. De mangler stadig to pokalkampe mod Silkeborg samt et stort skæbneopgør mod Galatasaray i Champions League.
Derefter venter et jule-break for de danske mestre, og når de tager støvlerne på igen efter nytår, så venter en testkamp mod skotske Rangers FC i Glasgow. Det oplyser FCK på klubbens hjemmeside.
Det er en kamp, der vil blive spillet 16. januar klokken 21 dansk tid, og det er et opgør, som vækker glæde hos FCK-cheftræner Jacob Neestrup.
– Vi er meget glade for denne mulighed for at indlede vores forberedelser med en testkamp som denne mod en kompetent modstander, der kan presse os allerede i vores første kamp, ligesom vi oplevede det med Leverkusen-kampen i januar i år, fortæller Neestrup.
Derudover står det klart, at FC København senere på vinteren tager på træningslejr i Portugal. Her vil det være fra enten 31. januar eller 1. februar, og så vil man være sydpå helt frem til 10. februar.
Kampen mod Rangers er desuden den første, der er kommet på plads for FCK, og det forventes, ta der bliver planlagt yderligere kampe i januar.
Tidligere har FCK og Rangers haft et par testkampe mod hinanden. Det havde man tilbage i både 1996 og 2001, og så var der i 2003 to opgør i Champions League-kvalifikationen mellem de to mandskaber.
FCK har senest også kunne melde Vavro klar. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu
MEDIE
Chokskifte på vej?
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
TRANSFER
Køber ind i Barcelona
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
OPTAKT
Schweiz – Canada
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
OPTAKT
England – Ghana
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
OPTAKT
Panama – Kroatien
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
MEDIE