Torsdag blev det meldt ud fra Divisionsforeningens side, at der ikke måtte komme FCK-fans ind til det kommende derby på Brøndby Stadion. Det kommer efter en række grimme situationer, hvor folk med tilhørsforhold til Brøndby har været i centrum.
Derfor har FCK-fans følt sig straffet, men direktøren for Divisionsforeningen, Claus Thomsen, slår i et interview med Ekstra Bladet fast, at det ikke handler om, at nogen skal straffes.
– Vi har pligt til at garantere, at der er et tilstrækkeligt sikkerhedsniveau for udebanefans og resten af stadion, siger han og fortsætter:
– Med de hændelser, der har været i løbet af sæsonen, så mener vi ikke, at vi forsvarligt kan bringe de to tilskuergrupper sammen, lyder det fra Thomsen.
Han peger endvidere på, at de slet ikke har adgang til at straffe nogen, Det har derimod Fodboldens Disciplinærinstans, mens han gentager, at de har pligt til at sørge for et ordentligt sikkerhedsniveau. Han har dog forståelse for, at der er FCK-fans, som føler sig ramt.
Når det kommer til, hvorvidt der skulle være tomt stadion til kampen mellem Brøndby og FC København, så mener Claus Thomsen ikke, at det vil være noget, som de har hjemmel til at gennemføre – og så ville det også i den forbindelse være en sanktion.
Dog er der hjemmel til at træffe de nødvendige sikkerhedsmæssige beslutninger, forklarer Divisionsforeningens direktør.
Det næste opgør mellem Brøndby og FCK spilles 16. oktober.
Fra FCK’s side har deres direktør Jacob Lauesen været ude med kritik af afgørelsen. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Store PL-transfers i hus
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
EKSKLUSIVT
Afsløring: NEC Nijmegen tæt på Emre Mor
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
MEDIE
