Torsdag blev det meldt ud fra Divisionsforeningens side, at der ikke måtte komme FCK-fans ind til det kommende derby på Brøndby Stadion. Det kommer efter en række grimme situationer, hvor folk med tilhørsforhold til Brøndby har været i centrum.
Derfor har FCK-fans følt sig straffet, men direktøren for Divisionsforeningen, Claus Thomsen, slår i et interview med Ekstra Bladet fast, at det ikke handler om, at nogen skal straffes.
– Vi har pligt til at garantere, at der er et tilstrækkeligt sikkerhedsniveau for udebanefans og resten af stadion, siger han og fortsætter:
– Med de hændelser, der har været i løbet af sæsonen, så mener vi ikke, at vi forsvarligt kan bringe de to tilskuergrupper sammen, lyder det fra Thomsen.
Han peger endvidere på, at de slet ikke har adgang til at straffe nogen, Det har derimod Fodboldens Disciplinærinstans, mens han gentager, at de har pligt til at sørge for et ordentligt sikkerhedsniveau. Han har dog forståelse for, at der er FCK-fans, som føler sig ramt.
Når det kommer til, hvorvidt der skulle være tomt stadion til kampen mellem Brøndby og FC København, så mener Claus Thomsen ikke, at det vil være noget, som de har hjemmel til at gennemføre – og så ville det også i den forbindelse være en sanktion.
Dog er der hjemmel til at træffe de nødvendige sikkerhedsmæssige beslutninger, forklarer Divisionsforeningens direktør.
Det næste opgør mellem Brøndby og FCK spilles 16. oktober.
Fra FCK’s side har deres direktør Jacob Lauesen været ude med kritik af afgørelsen. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
LIVE
VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
Eksperter raser: Hvad med Messi?
OPTAKT
Spanien – Østrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
OPTAKT
Portugal – Kroatien
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE
