FCK-fans udelukket fra derby: Nu forklares valget

Det handler om, hvad der er forsvarligt, fortæller Divisionsforeningens direktør.



Torsdag blev det meldt ud fra Divisionsforeningens side, at der ikke måtte komme FCK-fans ind til det kommende derby på Brøndby Stadion. Det kommer efter en række grimme situationer, hvor folk med tilhørsforhold til Brøndby har været i centrum.

Derfor har FCK-fans følt sig straffet, men direktøren for Divisionsforeningen, Claus Thomsen, slår i et interview med Ekstra Bladet fast, at det ikke handler om, at nogen skal straffes.

– Vi har pligt til at garantere, at der er et tilstrækkeligt sikkerhedsniveau for udebanefans og resten af stadion, siger han og fortsætter: 

– Med de hændelser, der har været i løbet af sæsonen, så mener vi ikke, at vi forsvarligt kan bringe de to tilskuergrupper sammen, lyder det fra Thomsen.

Han peger endvidere på, at de slet ikke har adgang til at straffe nogen, Det har derimod Fodboldens Disciplinærinstans, mens han gentager, at de har pligt til at sørge for et ordentligt sikkerhedsniveau. Han har dog forståelse for, at der er FCK-fans, som føler sig ramt. 

Når det kommer til, hvorvidt der skulle være tomt stadion til kampen mellem Brøndby og FC København, så mener Claus Thomsen ikke, at det vil være noget, som de har hjemmel til at gennemføre – og så ville det også i den forbindelse være en sanktion.

Dog er der hjemmel til at træffe de nødvendige sikkerhedsmæssige beslutninger, forklarer Divisionsforeningens direktør.

Det næste opgør mellem Brøndby og FCK spilles 16. oktober.

Fra FCK’s side har deres direktør Jacob Lauesen været ude med kritik af afgørelsen. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Voldsomme scener: 127 anholdte efter CL-brag

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Frygter Christian Eriksen-problem

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

AGF køber dansk profil

Dansk træner vinder stor pris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Liverpool – Chelsea