Torsdag blev det meldt ud fra Divisionsforeningens side, at der ikke måtte komme FCK-fans ind til det kommende derby på Brøndby Stadion. Det kommer efter en række grimme situationer, hvor folk med tilhørsforhold til Brøndby har været i centrum.
Derfor har FCK-fans følt sig straffet, men direktøren for Divisionsforeningen, Claus Thomsen, slår i et interview med Ekstra Bladet fast, at det ikke handler om, at nogen skal straffes.
– Vi har pligt til at garantere, at der er et tilstrækkeligt sikkerhedsniveau for udebanefans og resten af stadion, siger han og fortsætter:
– Med de hændelser, der har været i løbet af sæsonen, så mener vi ikke, at vi forsvarligt kan bringe de to tilskuergrupper sammen, lyder det fra Thomsen.
Han peger endvidere på, at de slet ikke har adgang til at straffe nogen, Det har derimod Fodboldens Disciplinærinstans, mens han gentager, at de har pligt til at sørge for et ordentligt sikkerhedsniveau. Han har dog forståelse for, at der er FCK-fans, som føler sig ramt.
Når det kommer til, hvorvidt der skulle være tomt stadion til kampen mellem Brøndby og FC København, så mener Claus Thomsen ikke, at det vil være noget, som de har hjemmel til at gennemføre – og så ville det også i den forbindelse være en sanktion.
Dog er der hjemmel til at træffe de nødvendige sikkerhedsmæssige beslutninger, forklarer Divisionsforeningens direktør.
Det næste opgør mellem Brøndby og FCK spilles 16. oktober.
Fra FCK’s side har deres direktør Jacob Lauesen været ude med kritik af afgørelsen. Læs mere om det her.
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
INTERVIEW
‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’
TOPNYHED Her er FC Københavns vej i Europa
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
EKSKLUSIVT
Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark
Bekymring om Lionel Messi før VM
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
TIPSBLADET SPECIAL
