FCK-floppet Luther Singh vælter sig i tilbud

Der er – ifølge agenten – massiv interesse for den tidligere FC København-spiller Luther Singh, der har været arbejdsløs siden januar.



Luther Singh har været klubløs siden starten af januar, hvor den tidligere FC København-spiller brød med serbiske FK Cukaricki, og det vil være synd at sige, at de seneste par år har været særligt succesfulde for den 26-årige sydafrikaner.

Det fejlslagne ophold i FC København er velbeskrevet, og Luther Singh var udfordret både på- og udenfor banen, mens det sportsligt var ned ad bakke i både CD Chaves og senest FK Cukaricki, som er offensivspillerens to seneste arbejdsgivere.

Men selv om der ikke er meget at prale af på baggrund af de seneste optrædener, er der tilsyneladende stadig massiv interesse for at skrive kontrakt med Luther Singh.

Det fastslår spillerens agent Warren Swartz.

– Vi har modtaget tilbud fra Egypten, Marokko, Skotland, Sverige og Major League Soccer. En sydafrikansk klub har også henvendt sig. Grunden til, at det endnu ikke er blevet til noget, er, at tilbuddene ikke har været gode nok for spilleren, og så ønsker vi at vente lidt, siger Swartz til iDiski Times.

Det forlyder ikke, hvilke klubber der er eller har været ude efter Luther Singh, men ifølge sydafrikanske medier er der interesse fra både Orlando Pirates og Kaiser Chiefs i offensivspillerens hjemland.

Luther Singhs agent fortæller til iDiski Times, at den tidligere FC København-spiller vil foretrække at blive i udlandet, men ikke er helt afvisende over for at vende retur til Sydafrika.

Luther Singh opnåede syv førsteholdskampe for FC København. 





Transferfri stjerne i København




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Stort medie hylder AGF-profil

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Født i Danmark og på vej til VM

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Overvejer AGF-forlængelse

Har du fuldstændig tabt småkagerne?