FCK-forsvarer erkender: Tillader for mange chancer

I FC København lægger man ikke skjul på, at man har haft defensive udfordringer på det seneste.



Defensivt har FCK ikke imponeret de seneste kampe, hvor modstanderne har haft for nemt ved at skabe chancer mod Jacob Neestrups mandskab.

I københavnernes seneste opgør mod Sparta Prag kom hjemmeholdet frem til et væld af chancer, men en dygtig og vågen Kamil Grabara mellem stængerne sørgede for, at FCK ikke indkasserede mere end tre mål før straffesparkskonkurrencen.

Nicolai Boilesen, som er vendt tilbage fra en alvorlig skade, og som startede inde mod OB i den seneste Superliga-kamp, erkender, at modstanderne i øjeblikket kommer frem til for mange chancer.

– Vi har haft for mange chancer kreeret mod os, det er jeg enig i, og det skal vi selvfølgelig få minimeret og gjort bedre, siger han til Tipsbladet efter torsdagens træning.

– Det er ikke som sådan i det åbne spil, at det sker. Det er mere, når vi får omstillinger imod os og laver personlige fejl. De personlige fejl skal vi fokusere på at eliminere, og ellers skal vi forberede os strukturelt.

Cheftræner Jacob Neestrup er også enig i, at det defensivt kunne have set bedre ud, men glæder sig over de mange sejre.

– Vi vinder vores fodboldkampe, og det har vi gjort godt i hele 2023. Der er ting, vi gerne vil gøre bedre, men det overordnede billede er, at vi er tilfredse.

Offensivt har FCK sprudlet, og Neestrup har mange spillere at vælge imellem, når holdet skal sættes.

Skaber det en hovedpine hos dig at have så mange offensive spillere?

– Nej det gør det ikke, det er vigtigt med en konkurrencesituation, især når vi kommer til at spille hver tredje-fjerde dag i et halvt år, og så er det ikke de samme 11, der kan spille hele tiden. Det er ikke en hovedpine, men noget vi glæder os over. Alle vil gerne spille, men vi må kun spille med 11, og det er en del af at være professionel fodboldspiller i FC København; at man ikke altid spiller.

FCK møder Hvidovre IF fredag aften.







LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Monsterbud på vej

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Brasiliansk VM-mavepuster

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De jagter Henrik Meister

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark