Defensivt har FCK ikke imponeret de seneste kampe, hvor modstanderne har haft for nemt ved at skabe chancer mod Jacob Neestrups mandskab.
I københavnernes seneste opgør mod Sparta Prag kom hjemmeholdet frem til et væld af chancer, men en dygtig og vågen Kamil Grabara mellem stængerne sørgede for, at FCK ikke indkasserede mere end tre mål før straffesparkskonkurrencen.
Nicolai Boilesen, som er vendt tilbage fra en alvorlig skade, og som startede inde mod OB i den seneste Superliga-kamp, erkender, at modstanderne i øjeblikket kommer frem til for mange chancer.
– Vi har haft for mange chancer kreeret mod os, det er jeg enig i, og det skal vi selvfølgelig få minimeret og gjort bedre, siger han til Tipsbladet efter torsdagens træning.
– Det er ikke som sådan i det åbne spil, at det sker. Det er mere, når vi får omstillinger imod os og laver personlige fejl. De personlige fejl skal vi fokusere på at eliminere, og ellers skal vi forberede os strukturelt.
Cheftræner Jacob Neestrup er også enig i, at det defensivt kunne have set bedre ud, men glæder sig over de mange sejre.
– Vi vinder vores fodboldkampe, og det har vi gjort godt i hele 2023. Der er ting, vi gerne vil gøre bedre, men det overordnede billede er, at vi er tilfredse.
Offensivt har FCK sprudlet, og Neestrup har mange spillere at vælge imellem, når holdet skal sættes.
Skaber det en hovedpine hos dig at have så mange offensive spillere?
– Nej det gør det ikke, det er vigtigt med en konkurrencesituation, især når vi kommer til at spille hver tredje-fjerde dag i et halvt år, og så er det ikke de samme 11, der kan spille hele tiden. Det er ikke en hovedpine, men noget vi glæder os over. Alle vil gerne spille, men vi må kun spille med 11, og det er en del af at være professionel fodboldspiller i FC København; at man ikke altid spiller.
FCK møder Hvidovre IF fredag aften.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
OPTAKT
Canada – Marokko
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
NYHEDER