FCK-forsvarer erkender: Tillader for mange chancer

I FC København lægger man ikke skjul på, at man har haft defensive udfordringer på det seneste.



Defensivt har FCK ikke imponeret de seneste kampe, hvor modstanderne har haft for nemt ved at skabe chancer mod Jacob Neestrups mandskab.

I københavnernes seneste opgør mod Sparta Prag kom hjemmeholdet frem til et væld af chancer, men en dygtig og vågen Kamil Grabara mellem stængerne sørgede for, at FCK ikke indkasserede mere end tre mål før straffesparkskonkurrencen.

Nicolai Boilesen, som er vendt tilbage fra en alvorlig skade, og som startede inde mod OB i den seneste Superliga-kamp, erkender, at modstanderne i øjeblikket kommer frem til for mange chancer.

– Vi har haft for mange chancer kreeret mod os, det er jeg enig i, og det skal vi selvfølgelig få minimeret og gjort bedre, siger han til Tipsbladet efter torsdagens træning.

– Det er ikke som sådan i det åbne spil, at det sker. Det er mere, når vi får omstillinger imod os og laver personlige fejl. De personlige fejl skal vi fokusere på at eliminere, og ellers skal vi forberede os strukturelt.

Cheftræner Jacob Neestrup er også enig i, at det defensivt kunne have set bedre ud, men glæder sig over de mange sejre.

– Vi vinder vores fodboldkampe, og det har vi gjort godt i hele 2023. Der er ting, vi gerne vil gøre bedre, men det overordnede billede er, at vi er tilfredse.

Offensivt har FCK sprudlet, og Neestrup har mange spillere at vælge imellem, når holdet skal sættes.

Skaber det en hovedpine hos dig at have så mange offensive spillere?

– Nej det gør det ikke, det er vigtigt med en konkurrencesituation, især når vi kommer til at spille hver tredje-fjerde dag i et halvt år, og så er det ikke de samme 11, der kan spille hele tiden. Det er ikke en hovedpine, men noget vi glæder os over. Alle vil gerne spille, men vi må kun spille med 11, og det er en del af at være professionel fodboldspiller i FC København; at man ikke altid spiller.

FCK møder Hvidovre IF fredag aften.





TransferLIVE: Arsenal kigger på Vinicius Junior




LIVE

Superliga-LIVE: Eksperter sår tvivl omkring AGF

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Arsenal jagter Spurs-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Officielt: FC København sælger stjerne

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Supercomputer: De vinder Superligaen

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen