RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): Søndag aften skal Peter Ankersen spille mod en klub, der står hans hjerte meget nært.
Her kommer FC København nemlig på besøg på Right To Dream Park, og gensynet med den tidligere klub bliver specielt, erkender den rutinerede forsvarsspiller:
– Det tror jeg altid, at det vil være, et eller andet sted. Det vil altid være specielt, når det er en klub, hvor man har tilbragt så mange år og har så mange relationer. Men så er det også en kamp som alle andre, når den er i gang, men det er klart, at jeg altid vil have et specielt bånd til den klub, siger Peter Ankersen til Tipsbladet efter onsdagens træning i FC Nordsjælland.
Hvordan ser du FCK som modstander lige nu?
– Jeg tror, at vi skal prøve at lære lidt af det omvendte opgør, vi havde mod dem heroppe i starten af sæsonen, hvor de havde et godt udtryk i starten af kampen og virkelig lagde pres på os (FC Nordsjælland vandt 3-2, red.). Det tror jeg, at de vil komme til at gøre igen, så det gælder om at få nogle gode positioner hurtigt og spille hurtigt rundt om dem, siger Peter Ankersen, der ikke har været i kontakt med nogle af de gamle holdkammerater forud for søndagens kamp:
– Jeg har ikke lige skrevet med nogen i den her uge, men jeg snakker med en del derindefra stadig. Det er nogle, som jeg har tilbragt rigtigt meget tid sammen med, men det er klart, at når vi nu spiller i hver sin klub, så har vi ikke samme tætte kontakt, men selvfølgelig snakker man sammen af og til.
Hvordan ser du tilbage på jeres første seks kampe her i foråret?
– Jeg synes, at vi kommer ud med rigtigt bulder og brag og gør det godt i de første fire kampe, vil jeg faktisk sige. Jeg synes, at vi har en rigtig god oplevelse i Midtjylland, udover at tabe i overtiden, men jeg synes, at vi gør det rigtigt godt, og vi er jo decideret uheldige med ikke at tage tre point.
– Så har vi en lille nedtur ude i Lyngby, hvor vi skulle have været foran med et par stykker ved halvlegen, men det bliver så en kamp på deres præmisser (FC Nordsjælland tabte 1-0, red.). Så spiller vi en udmærket første halvleg i Aarhus, hvor anden halvleg er lidt under middel i forhold til hvad vi gerne vil (FC Nordsjælland tabte 2-0, red.), lyder det afslutningsvist fra Peter Ankersen.
Tipsbladet har også talt med Peter Ankersen om FC Nordsjælland-profilens samarbejde med Nicklas Bendtner. Det kan du læse om her.
Før offentliggørelsen af dette interview har Peter Ankersen forlænget sin aftale med FC Nordsjælland – den historie kan du læse her.
Hvordan ender kampen mellem FC Nordsjælland og FC København?
0 Votes
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FCM stanger lang karantæne ud til fan
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
NYHEDER
Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Brian Riemer peger på tre årsager
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED