FCK-gensyn: ‘Det vil altid være specielt’

Peter Ankersen ser frem til gensynet med FC København søndag aften i Farum.



RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): Søndag aften skal Peter Ankersen spille mod en klub, der står hans hjerte meget nært.

Her kommer FC København nemlig på besøg på Right To Dream Park, og gensynet med den tidligere klub bliver specielt, erkender den rutinerede forsvarsspiller:

– Det tror jeg altid, at det vil være, et eller andet sted. Det vil altid være specielt, når det er en klub, hvor man har tilbragt så mange år og har så mange relationer. Men så er det også en kamp som alle andre, når den er i gang, men det er klart, at jeg altid vil have et specielt bånd til den klub, siger Peter Ankersen til Tipsbladet efter onsdagens træning i FC Nordsjælland.

Hvordan ser du FCK som modstander lige nu?

– Jeg tror, at vi skal prøve at lære lidt af det omvendte opgør, vi havde mod dem heroppe i starten af sæsonen, hvor de havde et godt udtryk i starten af kampen og virkelig lagde pres på os (FC Nordsjælland vandt 3-2, red.). Det tror jeg, at de vil komme til at gøre igen, så det gælder om at få nogle gode positioner hurtigt og spille hurtigt rundt om dem, siger Peter Ankersen, der ikke har været i kontakt med nogle af de gamle holdkammerater forud for søndagens kamp:

– Jeg har ikke lige skrevet med nogen i den her uge, men jeg snakker med en del derindefra stadig. Det er nogle, som jeg har tilbragt rigtigt meget tid sammen med, men det er klart, at når vi nu spiller i hver sin klub, så har vi ikke samme tætte kontakt, men selvfølgelig snakker man sammen af og til. 

Hvordan ser du tilbage på jeres første seks kampe her i foråret?

– Jeg synes, at vi kommer ud med rigtigt bulder og brag og gør det godt i de første fire kampe, vil jeg faktisk sige. Jeg synes, at vi har en rigtig god oplevelse i Midtjylland, udover at tabe i overtiden, men jeg synes, at vi gør det rigtigt godt, og vi er jo decideret uheldige med ikke at tage tre point.

– Så har vi en lille nedtur ude i Lyngby, hvor vi skulle have været foran med et par stykker ved halvlegen, men det bliver så en kamp på deres præmisser (FC Nordsjælland tabte 1-0, red.). Så spiller vi en udmærket første halvleg i Aarhus, hvor anden halvleg er lidt under middel i forhold til hvad vi gerne vil (FC Nordsjælland tabte 2-0, red.), lyder det afslutningsvist fra Peter Ankersen.

Tipsbladet har også talt med Peter Ankersen om FC Nordsjælland-profilens samarbejde med Nicklas Bendtner. Det kan du læse om her.

Før offentliggørelsen af dette interview har Peter Ankersen forlænget sin aftale med FC Nordsjælland – den historie kan du læse her.

Hvordan ender kampen mellem FC Nordsjælland og FC København?

  • FC Nordsjælland vinder
  • FC København vinder
  • Uafgjort
  • FC Nordsjælland vinder
  • FC København vinder
  • Uafgjort

0 Votes

 






LIVE: Mål mod Danmark skildres på pengesedler




STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Storkamp af Patrick Dorgu

Topboss sviner Barça til



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Conte stopper i Napoli

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Superliga-oprykker varsler flere transfers