RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): Søndag aften skal Peter Ankersen spille mod en klub, der står hans hjerte meget nært.
Her kommer FC København nemlig på besøg på Right To Dream Park, og gensynet med den tidligere klub bliver specielt, erkender den rutinerede forsvarsspiller:
– Det tror jeg altid, at det vil være, et eller andet sted. Det vil altid være specielt, når det er en klub, hvor man har tilbragt så mange år og har så mange relationer. Men så er det også en kamp som alle andre, når den er i gang, men det er klart, at jeg altid vil have et specielt bånd til den klub, siger Peter Ankersen til Tipsbladet efter onsdagens træning i FC Nordsjælland.
Hvordan ser du FCK som modstander lige nu?
– Jeg tror, at vi skal prøve at lære lidt af det omvendte opgør, vi havde mod dem heroppe i starten af sæsonen, hvor de havde et godt udtryk i starten af kampen og virkelig lagde pres på os (FC Nordsjælland vandt 3-2, red.). Det tror jeg, at de vil komme til at gøre igen, så det gælder om at få nogle gode positioner hurtigt og spille hurtigt rundt om dem, siger Peter Ankersen, der ikke har været i kontakt med nogle af de gamle holdkammerater forud for søndagens kamp:
– Jeg har ikke lige skrevet med nogen i den her uge, men jeg snakker med en del derindefra stadig. Det er nogle, som jeg har tilbragt rigtigt meget tid sammen med, men det er klart, at når vi nu spiller i hver sin klub, så har vi ikke samme tætte kontakt, men selvfølgelig snakker man sammen af og til.
Hvordan ser du tilbage på jeres første seks kampe her i foråret?
– Jeg synes, at vi kommer ud med rigtigt bulder og brag og gør det godt i de første fire kampe, vil jeg faktisk sige. Jeg synes, at vi har en rigtig god oplevelse i Midtjylland, udover at tabe i overtiden, men jeg synes, at vi gør det rigtigt godt, og vi er jo decideret uheldige med ikke at tage tre point.
– Så har vi en lille nedtur ude i Lyngby, hvor vi skulle have været foran med et par stykker ved halvlegen, men det bliver så en kamp på deres præmisser (FC Nordsjælland tabte 1-0, red.). Så spiller vi en udmærket første halvleg i Aarhus, hvor anden halvleg er lidt under middel i forhold til hvad vi gerne vil (FC Nordsjælland tabte 2-0, red.), lyder det afslutningsvist fra Peter Ankersen.
Tipsbladet har også talt med Peter Ankersen om FC Nordsjælland-profilens samarbejde med Nicklas Bendtner. Det kan du læse om her.
Før offentliggørelsen af dette interview har Peter Ankersen forlænget sin aftale med FC Nordsjælland – den historie kan du læse her.
Hvordan ender kampen mellem FC Nordsjælland og FC København?
0 Votes
LIVE
LIVE: AGF tænder røde lamper
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
Retssag om Maradonas død begynder forfra
Harry Maguire ryger i skammekrogen
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
22 millioner kroner!
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Hugo Ekitike misser VM
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
NYHEDER