FCK-gensyn: ‘Det vil altid være specielt’

Peter Ankersen ser frem til gensynet med FC København søndag aften i Farum.



RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): Søndag aften skal Peter Ankersen spille mod en klub, der står hans hjerte meget nært.

Her kommer FC København nemlig på besøg på Right To Dream Park, og gensynet med den tidligere klub bliver specielt, erkender den rutinerede forsvarsspiller:

– Det tror jeg altid, at det vil være, et eller andet sted. Det vil altid være specielt, når det er en klub, hvor man har tilbragt så mange år og har så mange relationer. Men så er det også en kamp som alle andre, når den er i gang, men det er klart, at jeg altid vil have et specielt bånd til den klub, siger Peter Ankersen til Tipsbladet efter onsdagens træning i FC Nordsjælland.

Hvordan ser du FCK som modstander lige nu?

– Jeg tror, at vi skal prøve at lære lidt af det omvendte opgør, vi havde mod dem heroppe i starten af sæsonen, hvor de havde et godt udtryk i starten af kampen og virkelig lagde pres på os (FC Nordsjælland vandt 3-2, red.). Det tror jeg, at de vil komme til at gøre igen, så det gælder om at få nogle gode positioner hurtigt og spille hurtigt rundt om dem, siger Peter Ankersen, der ikke har været i kontakt med nogle af de gamle holdkammerater forud for søndagens kamp:

– Jeg har ikke lige skrevet med nogen i den her uge, men jeg snakker med en del derindefra stadig. Det er nogle, som jeg har tilbragt rigtigt meget tid sammen med, men det er klart, at når vi nu spiller i hver sin klub, så har vi ikke samme tætte kontakt, men selvfølgelig snakker man sammen af og til. 

Hvordan ser du tilbage på jeres første seks kampe her i foråret?

– Jeg synes, at vi kommer ud med rigtigt bulder og brag og gør det godt i de første fire kampe, vil jeg faktisk sige. Jeg synes, at vi har en rigtig god oplevelse i Midtjylland, udover at tabe i overtiden, men jeg synes, at vi gør det rigtigt godt, og vi er jo decideret uheldige med ikke at tage tre point.

– Så har vi en lille nedtur ude i Lyngby, hvor vi skulle have været foran med et par stykker ved halvlegen, men det bliver så en kamp på deres præmisser (FC Nordsjælland tabte 1-0, red.). Så spiller vi en udmærket første halvleg i Aarhus, hvor anden halvleg er lidt under middel i forhold til hvad vi gerne vil (FC Nordsjælland tabte 2-0, red.), lyder det afslutningsvist fra Peter Ankersen.

Tipsbladet har også talt med Peter Ankersen om FC Nordsjælland-profilens samarbejde med Nicklas Bendtner. Det kan du læse om her.

Før offentliggørelsen af dette interview har Peter Ankersen forlænget sin aftale med FC Nordsjælland – den historie kan du læse her.

Hvordan ender kampen mellem FC Nordsjælland og FC København?

  • FC Nordsjælland vinder
  • FC København vinder
  • Uafgjort
  • FC Nordsjælland vinder
  • FC København vinder
  • Uafgjort

0 Votes

 






TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Philip Billing tabte kæben

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Helt på røven over Victor Froholdt

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danmark – Nordmakedonien

Hvem holder partilederne med i fodbold?

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

FCK-talenter ydmyger Brøndby



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Nu flytter anfører til Danmark

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Divisionsforeningen med markant udmelding

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Klar besked til danske debutanter

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Av, FCK! Her er de værst af alle

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Klar tale: Han bør fyres nu

– Presset er på Danmark!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Kæmpe nyhed i udlandet

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Dansker drillet af Mourinho

I chok over Steve Cooper-historie

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Det har hjemsøgt Højbjerg

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Albert Rudé er færdig i Kolding

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!