RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): Søndag aften skal Peter Ankersen spille mod en klub, der står hans hjerte meget nært.
Her kommer FC København nemlig på besøg på Right To Dream Park, og gensynet med den tidligere klub bliver specielt, erkender den rutinerede forsvarsspiller:
– Det tror jeg altid, at det vil være, et eller andet sted. Det vil altid være specielt, når det er en klub, hvor man har tilbragt så mange år og har så mange relationer. Men så er det også en kamp som alle andre, når den er i gang, men det er klart, at jeg altid vil have et specielt bånd til den klub, siger Peter Ankersen til Tipsbladet efter onsdagens træning i FC Nordsjælland.
Hvordan ser du FCK som modstander lige nu?
– Jeg tror, at vi skal prøve at lære lidt af det omvendte opgør, vi havde mod dem heroppe i starten af sæsonen, hvor de havde et godt udtryk i starten af kampen og virkelig lagde pres på os (FC Nordsjælland vandt 3-2, red.). Det tror jeg, at de vil komme til at gøre igen, så det gælder om at få nogle gode positioner hurtigt og spille hurtigt rundt om dem, siger Peter Ankersen, der ikke har været i kontakt med nogle af de gamle holdkammerater forud for søndagens kamp:
– Jeg har ikke lige skrevet med nogen i den her uge, men jeg snakker med en del derindefra stadig. Det er nogle, som jeg har tilbragt rigtigt meget tid sammen med, men det er klart, at når vi nu spiller i hver sin klub, så har vi ikke samme tætte kontakt, men selvfølgelig snakker man sammen af og til.
Hvordan ser du tilbage på jeres første seks kampe her i foråret?
– Jeg synes, at vi kommer ud med rigtigt bulder og brag og gør det godt i de første fire kampe, vil jeg faktisk sige. Jeg synes, at vi har en rigtig god oplevelse i Midtjylland, udover at tabe i overtiden, men jeg synes, at vi gør det rigtigt godt, og vi er jo decideret uheldige med ikke at tage tre point.
– Så har vi en lille nedtur ude i Lyngby, hvor vi skulle have været foran med et par stykker ved halvlegen, men det bliver så en kamp på deres præmisser (FC Nordsjælland tabte 1-0, red.). Så spiller vi en udmærket første halvleg i Aarhus, hvor anden halvleg er lidt under middel i forhold til hvad vi gerne vil (FC Nordsjælland tabte 2-0, red.), lyder det afslutningsvist fra Peter Ankersen.
Tipsbladet har også talt med Peter Ankersen om FC Nordsjælland-profilens samarbejde med Nicklas Bendtner. Det kan du læse om her.
Før offentliggørelsen af dette interview har Peter Ankersen forlænget sin aftale med FC Nordsjælland – den historie kan du læse her.
Hvordan ender kampen mellem FC Nordsjælland og FC København?
0 Votes
LIVE
LIVE: Ny mand på landsholdet
NYHEDER
Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
Vender han retur? Lasse Schöne åben
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
FC Midtjylland misser gylden chance
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
FC København-krisen fortsætter
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule
Silkeborg klasker Randers
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
NYHEDER