RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): De har tidligere været holdkammerater på landsholdet, og nu er Peter Ankersen og Nicklas Bendtner igen på samme hold.
I begyndelsen af året lancerede Nicklas Bendtner nemlig et nyt dansk Counter Strike-hold ved navn Tricked Esport, og her kom det frem, at Peter Ankersen og FC København-ejeren Lars Seier også er involveret i projektet.
Efter onsdagens træning på Right To Dream Park stiller Peter Ankersen op til interview med Tipsbladet, hvor FC Nordsjælland-profilen satte lidt flere ord på samarbejdet med Nicklas Bendtner.
– Det er jo en personlig relation, som jeg har med Nicklas. En hobby, som vi har. Nicklas er gået sammen med Morten (Jensen, red.), som er administrerende direktør, og de har startet det.
– Så har Nicklas og jeg siddet og spillet computer og vi begyndte at snakke om det, og så spurgte Nicklas, om jeg vil med ind omkring det. Det er egentlig det, der er historien i det. Jeg synes, at der er en mangel generelt i Danmark at have et sted, hvor folk kan samles og netværke, lyder det her fra Peter Ankersen.
Hvornår begyndte dit venskab med Bendtner og hvor længe har du interesseret dig for gaming?
– Det var siden jeg kom på landsholdet i ‘13, så det er vel i 12 år, at vi har snakket sammen nu. Gaming er noget, jeg har gjort siden en tidlig alder, og så har jeg holdt en pause, og så har jeg gjort det sådan lidt hist og pist med nogle forskellige spil.
– Det er et frirum for mig også nogle gange om aftenen, at sidde og spille lidt, siger Peter Ankersen.
‘Jeg nyder at være her’
Peter Ankersen forlod sidste sommer FC København for at fortsætte karrieren i FC Nordsjælland, hvor den rutinerede forsvarsspiller har været en stor profil.
Kontrakten med den nordsjællandske klub løber frem til 2026, og Peter Ankersen har endnu ikke tænkt over, om der kan vente et sidste udlandseventyr, selvom et skifte til søsterklubben San Diego FC set udefra kunne virke oplagt.
– Jeg vil ikke udelukke noget, men lige nu har jeg kun været her i lidt over et halvt års tid, og jeg nyder at være her, og jeg nyder hverdagen, så vi må se, hvad fremtiden bringer. Fra sommer har jeg jo et år tilbage, så vi må se, hvad der sker der, lyder den klare melding fra Peter Ankersen.
Du fortalte om din mulighed for at komme til AC Milan, som ikke blev til noget, da du var i ‘Totalfodbold’ på TV 2. Har der været andre lignende historier – jeg læste noget om Newcastle for nogle år siden?
– Du kan godt have ret i det med Newcastle, den har jeg også selv hørt, men ikke lige så konkret. Men ellers ved jeg ikke, det er efterhånden ved at være lang tid siden, at jeg har været så attraktiv, lyder det afslutningsvist fra Peter Ankersen med et glimt i øjet.
På søndag skal den 34-årige Superliga-profil møde sin gamle klub FC København, når ‘Løverne’ gæster Right To Dream Park.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
NYHEDER
I svime over Højlund
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
Vild udtalelse om Nathan Trott
Medie peger på FC København
MEDIE
Choktransfer?
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Real Madrid raser efter anklager om racisme
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
Forlænger med stortalent
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
NYHEDER