Samarbejde med Bendtner: Der er en mangel generelt

I et interview med Tipsbladet fortæller Peter Ankersen om sit samarbejde med Nicklas Bendtner.



RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): De har tidligere været holdkammerater på landsholdet, og nu er Peter Ankersen og Nicklas Bendtner igen på samme hold.

I begyndelsen af året lancerede Nicklas Bendtner nemlig et nyt dansk Counter Strike-hold ved navn Tricked Esport, og her kom det frem, at Peter Ankersen og FC København-ejeren Lars Seier også er involveret i projektet.

Efter onsdagens træning på Right To Dream Park stiller Peter Ankersen op til interview med Tipsbladet, hvor FC Nordsjælland-profilen satte lidt flere ord på samarbejdet med Nicklas Bendtner.

– Det er jo en personlig relation, som jeg har med Nicklas. En hobby, som vi har. Nicklas er gået sammen med Morten (Jensen, red.), som er administrerende direktør, og de har startet det.

– Så har Nicklas og jeg siddet og spillet computer og vi begyndte at snakke om det, og så spurgte Nicklas, om jeg vil med ind omkring det. Det er egentlig det, der er historien i det. Jeg synes, at der er en mangel generelt i Danmark at have et sted, hvor folk kan samles og netværke, lyder det her fra Peter Ankersen.

Hvornår begyndte dit venskab med Bendtner og hvor længe har du interesseret dig for gaming?

– Det var siden jeg kom på landsholdet i ‘13, så det er vel i 12 år, at vi har snakket sammen nu. Gaming er noget, jeg har gjort siden en tidlig alder, og så har jeg holdt en pause, og så har jeg gjort det sådan lidt hist og pist med nogle forskellige spil.

– Det er et frirum for mig også nogle gange om aftenen, at sidde og spille lidt, siger Peter Ankersen.

‘Jeg nyder at være her’

Peter Ankersen forlod sidste sommer FC København for at fortsætte karrieren i FC Nordsjælland, hvor den rutinerede forsvarsspiller har været en stor profil.

Kontrakten med den nordsjællandske klub løber frem til 2026, og Peter Ankersen har endnu ikke tænkt over, om der kan vente et sidste udlandseventyr, selvom et skifte til søsterklubben San Diego FC set udefra kunne virke oplagt.

– Jeg vil ikke udelukke noget, men lige nu har jeg kun været her i lidt over et halvt års tid, og jeg nyder at være her, og jeg nyder hverdagen, så vi må se, hvad fremtiden bringer. Fra sommer har jeg jo et år tilbage, så vi må se, hvad der sker der, lyder den klare melding fra Peter Ankersen.

Du fortalte om din mulighed for at komme til AC Milan, som ikke blev til noget, da du var i ‘Totalfodbold’ på TV 2. Har der været andre lignende historier – jeg læste noget om Newcastle for nogle år siden?

– Du kan godt have ret i det med Newcastle, den har jeg også selv hørt, men ikke lige så konkret. Men ellers ved jeg ikke, det er efterhånden ved at være lang tid siden, at jeg har været så attraktiv, lyder det afslutningsvist fra Peter Ankersen med et glimt i øjet.

På søndag skal den 34-årige Superliga-profil møde sin gamle klub FC København, når ‘Løverne’ gæster Right To Dream Park.





LIVE

LIVE: Så gode er Danmarks chancer

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

– Det er et møghold!

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

‘Det er en gave for Danmark’

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

– Hele holdet er trygge ved ham

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Her begynder næste sæson i Superligaen



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Spår: Her ender Mohamed Salah

Højbjerg overvejer stor beslutning

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

‘FC København var en mulighed’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Ny VM-melding fra Iran

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool