Samarbejde med Bendtner: Der er en mangel generelt

I et interview med Tipsbladet fortæller Peter Ankersen om sit samarbejde med Nicklas Bendtner.



RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): De har tidligere været holdkammerater på landsholdet, og nu er Peter Ankersen og Nicklas Bendtner igen på samme hold.

I begyndelsen af året lancerede Nicklas Bendtner nemlig et nyt dansk Counter Strike-hold ved navn Tricked Esport, og her kom det frem, at Peter Ankersen og FC København-ejeren Lars Seier også er involveret i projektet.

Efter onsdagens træning på Right To Dream Park stiller Peter Ankersen op til interview med Tipsbladet, hvor FC Nordsjælland-profilen satte lidt flere ord på samarbejdet med Nicklas Bendtner.

– Det er jo en personlig relation, som jeg har med Nicklas. En hobby, som vi har. Nicklas er gået sammen med Morten (Jensen, red.), som er administrerende direktør, og de har startet det.

– Så har Nicklas og jeg siddet og spillet computer og vi begyndte at snakke om det, og så spurgte Nicklas, om jeg vil med ind omkring det. Det er egentlig det, der er historien i det. Jeg synes, at der er en mangel generelt i Danmark at have et sted, hvor folk kan samles og netværke, lyder det her fra Peter Ankersen.

Hvornår begyndte dit venskab med Bendtner og hvor længe har du interesseret dig for gaming?

– Det var siden jeg kom på landsholdet i ‘13, så det er vel i 12 år, at vi har snakket sammen nu. Gaming er noget, jeg har gjort siden en tidlig alder, og så har jeg holdt en pause, og så har jeg gjort det sådan lidt hist og pist med nogle forskellige spil.

– Det er et frirum for mig også nogle gange om aftenen, at sidde og spille lidt, siger Peter Ankersen.

‘Jeg nyder at være her’

Peter Ankersen forlod sidste sommer FC København for at fortsætte karrieren i FC Nordsjælland, hvor den rutinerede forsvarsspiller har været en stor profil.

Kontrakten med den nordsjællandske klub løber frem til 2026, og Peter Ankersen har endnu ikke tænkt over, om der kan vente et sidste udlandseventyr, selvom et skifte til søsterklubben San Diego FC set udefra kunne virke oplagt.

– Jeg vil ikke udelukke noget, men lige nu har jeg kun været her i lidt over et halvt års tid, og jeg nyder at være her, og jeg nyder hverdagen, så vi må se, hvad fremtiden bringer. Fra sommer har jeg jo et år tilbage, så vi må se, hvad der sker der, lyder den klare melding fra Peter Ankersen.

Du fortalte om din mulighed for at komme til AC Milan, som ikke blev til noget, da du var i ‘Totalfodbold’ på TV 2. Har der været andre lignende historier – jeg læste noget om Newcastle for nogle år siden?

– Du kan godt have ret i det med Newcastle, den har jeg også selv hørt, men ikke lige så konkret. Men ellers ved jeg ikke, det er efterhånden ved at være lang tid siden, at jeg har været så attraktiv, lyder det afslutningsvist fra Peter Ankersen med et glimt i øjet.

På søndag skal den 34-årige Superliga-profil møde sin gamle klub FC København, når ‘Løverne’ gæster Right To Dream Park.





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Massiv kritik efter skandaløse scener

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

‘Det er ringe ad helvede til’

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

De bliver monstersalg til sommer

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Disse to er færdige i Brøndby

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Ruben Amorim favorit til dette job

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Fredericia er nærmest rykket ned

Magiske Messi slår til igen

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Randers FC – OB

FCK kørte Silkeborg over

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Daniel Wass stopper karrieren om et år