Inden længe bliver Victor Nelsson FC København-spiller. Ekstra Bladet var først med nyheden, og tipsbladet.dk har fået den bekræftet.
Det er ikke lykkedes også at få prisen bekræftet, men én kilde siger, at den beløber sig til 35 millioner kroner, hvis alle bonusser og klausuler opfyldes. Det vil i givet fald gøre Nelsson til den dyreste spiller nogensinde handlet mellem to danske klubber.
Siden Jonas Borring skiftede fra OB til FC Midtjylland for godt 20 millioner kroner i 2008, har ingen handler kunnet matche det beløb. Men nu er FC København altså tæt på at slå den 11 år gamle transferrekord.
Skiftet skulle være på plads, og offentliggørelsen nært forestående. Går det igennem, bliver Nelsson den anden FC Nordsjælland-forsvarsspiller, der tager turen til FC København denne sommer. Foruden anføreren har også Karlo Bartolec rykket sin arbejdsadresse de 25 kilometer fra Farum til Østerbro.
Nelsson lagde selv dette billede på Instagram sent onsdag aften:

Victor Nelsson ligner den oplagte afløser for Denis Vavro, der angiveligt skal til lægetjek i Serie A-klubben Lazio fredag. Det er måske også her, man skal finde årsagen til, at FC København kan slå transferrekorden mellem to danske klubber. For Vavro koster over det dobbelte.
Prisen på den stærke midtstopper skulle være mellem 67 millioner kroner og , alt efter hvilken kilde der refererer den.
Spørgsmålet er så, om det er gjort med forsvarshandler i FCK, hvis Nelsson-købet og Vavro-salget går hjem. I går stod det klart, at Nicolai Boilesen har pådraget sig en alvorlig skade og sidder ude i seks-ni måneder.
Mens Ståle Solbakken dermed fattes venstre backs, har han højre backs til overflod. Det ventes dog, at FCK sælger Peter Ankersen denne sommer, men selv da råder klubben stadig over Guillermo Varela og førnævte Bartolec. Der altså ser ud til at få selskab af Victor Nelsson.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
OPTAKT
Jordan – Argentina
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
MEDIE
På vej til storklub?
TRANSFER
