FCK-helt får særlig støtte af FCK-legende

Gabriel Pereira havde Cesar Santin med som tolk, da FCK's nye brasilianer efter 3-1-sejren over Brøndby talte med pressen.



PARKEN (Tipsbladet): Han blev den store helt for FC København i dagens derby mod Brøndby, og efter 3-1-sejren havde Gabriel Pereira så en FCK-legende med sig, da forsvarsspilleren mødte pressen. 

Gabriel Pereira var således ledsaget af den tidligere FC København-målræv Cesar Santin, der fungerede som tolk for landsmanden, der ikke taler engelsk. 

– Det er en utrolig følelse. Lige efter min ankomst talte alle om derbyet, så jeg vidste lidt om, hvad derbyet betyder. Jeg vidste, hvad det betyder for fansene. Jeg var så glad over at score målet lige foran Sektion 12 og fansene, lød det indledningsvist fra Gabriel Pereira. 

Forsvarsspilleren blev herefter spurgt, hvordan det var at give sit hold den perfekte start mod ærkerivalerne. 

– Det gav holdet mere selvtillid, at vi fik scoret helt i begyndelsen af kampen. Og vi fik endnu mere selvtillid efter 2-0-målet. Vi spillede rigtigt godt i den periode, lød det fra Gabriel Pereira, der også blev kåret til kampens spiller af FCK's fans:

– Det gør mig virkelig glad. En utrolig følelse. Det var specielt, for min datter er blevet fire måneder gammel i dag. Jeg dedikerer målet til hende.

Generelt har Gabriel Pereira været glad for sin første tid i FC København, selvom resultaterne har været en smule svingende her i sæsonstarten. 

– Jeg har følt mig godt tilpas her siden begyndelsen, for jeg føler, at jeg er blevet taget godt imod af holdkammeraterne og fansene, lød det fra Gabriel Pereira. 

Herefter tog Cesar Santin ordet, da der blev spurgt til den tidligere angribers hjælp med at få Gabriel Pereira til at falde på plads i København. 

– Gabriel kendte mig godt, før han kom hertil, for han har en ven, der kender mig. Jeg hjælper ham udenfor banen og jeg fortæller ham, hvad FC København betyder. Jeg har været meget sammen med ham, og jeg hjælper ham med alt, han har brug for, lød det fra Cesar Santin. 

Cesar Santin er en af de store målscorere i FC Københavns historie, og den tidligere angriber blev afslutningsvist spurgt jokende, om Gabriel Pereira vil forsøge at overgå Santins målstatistik. 

– Han vil gerne score mål, og han tror på, at han kan overgå mig, men det tror jeg ikke på, for han er forsvarsspiller. Men han vil forsøge at score hver gang, lød det fra Cesar Santin med et glimt i øjet.

FC Københavns næste kamp er ude mod FC Midtjylland den 14. september. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Stort medie hylder AGF-profil

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Født i Danmark og på vej til VM

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

FC Midtjylland henter ny back