FCK-helt får særlig støtte af FCK-legende

Gabriel Pereira havde Cesar Santin med som tolk, da FCK's nye brasilianer efter 3-1-sejren over Brøndby talte med pressen.



PARKEN (Tipsbladet): Han blev den store helt for FC København i dagens derby mod Brøndby, og efter 3-1-sejren havde Gabriel Pereira så en FCK-legende med sig, da forsvarsspilleren mødte pressen. 

Gabriel Pereira var således ledsaget af den tidligere FC København-målræv Cesar Santin, der fungerede som tolk for landsmanden, der ikke taler engelsk. 

– Det er en utrolig følelse. Lige efter min ankomst talte alle om derbyet, så jeg vidste lidt om, hvad derbyet betyder. Jeg vidste, hvad det betyder for fansene. Jeg var så glad over at score målet lige foran Sektion 12 og fansene, lød det indledningsvist fra Gabriel Pereira. 

Forsvarsspilleren blev herefter spurgt, hvordan det var at give sit hold den perfekte start mod ærkerivalerne. 

– Det gav holdet mere selvtillid, at vi fik scoret helt i begyndelsen af kampen. Og vi fik endnu mere selvtillid efter 2-0-målet. Vi spillede rigtigt godt i den periode, lød det fra Gabriel Pereira, der også blev kåret til kampens spiller af FCK's fans:

– Det gør mig virkelig glad. En utrolig følelse. Det var specielt, for min datter er blevet fire måneder gammel i dag. Jeg dedikerer målet til hende.

Generelt har Gabriel Pereira været glad for sin første tid i FC København, selvom resultaterne har været en smule svingende her i sæsonstarten. 

– Jeg har følt mig godt tilpas her siden begyndelsen, for jeg føler, at jeg er blevet taget godt imod af holdkammeraterne og fansene, lød det fra Gabriel Pereira. 

Herefter tog Cesar Santin ordet, da der blev spurgt til den tidligere angribers hjælp med at få Gabriel Pereira til at falde på plads i København. 

– Gabriel kendte mig godt, før han kom hertil, for han har en ven, der kender mig. Jeg hjælper ham udenfor banen og jeg fortæller ham, hvad FC København betyder. Jeg har været meget sammen med ham, og jeg hjælper ham med alt, han har brug for, lød det fra Cesar Santin. 

Cesar Santin er en af de store målscorere i FC Københavns historie, og den tidligere angriber blev afslutningsvist spurgt jokende, om Gabriel Pereira vil forsøge at overgå Santins målstatistik. 

– Han vil gerne score mål, og han tror på, at han kan overgå mig, men det tror jeg ikke på, for han er forsvarsspiller. Men han vil forsøge at score hver gang, lød det fra Cesar Santin med et glimt i øjet.

FC Københavns næste kamp er ude mod FC Midtjylland den 14. september. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Han er ny sportschef i Esbjerg fB



BIZART

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber


Jeg har mistet troen på overlevelse i Superligaen

Brian Riemer melder ud om Andreas Christensen



FC København henter ny topboss

Tager tykt pis på Wolfsburg-rygte

Færdig i FCK

‘Plejer ikke at være symptomatisk på AGF’

Bretonere kan udnytte Toulouse-deroute



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Sådan bliver Brøndby mester, men…

Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt

Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’



FCMs hede Europa-drøm: Semifinale absolut opnåelig

Dét kan de tjene millioner på

Kæmpe succes – kan sikre FCM stort millionbeløb

‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’

Superliga-boss svarer Frederik Birk igen


" Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


Svensk eventyr kan sende millioner til Brøndby

FC København har Arsenal-angriber i kikkerten

Åben for skifte

Får Barcelona-comeback efter syv måneder



Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden

Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?

Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK

Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland? 

FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg