FC København kan risikere at stille med et uprøvet og rekonstrueret hold, når den danske sølvvinder møder sidste sæsons bronzevinder fra FC Midtjylland i det ellers vigtige og prestigefyldte opgør i Superligaen.
Manager Ståle Solbakken overvejer således at stille op til kampen uden de spillere, der er medlem af Spillerforeningen og dermed kan blive en del af den mulige konflikt mellem Spillerforeningen og Divisionsforeningen. Det skriver Jyllands-Posten.
Solbakken overvejer at den kontroversielle beslutning, fordi FC København tirsdag møder Bayer Leverkusen i Champions League, og derfor er han villig til at ‘sælge’ Superliga-opgøret for at spillet et hold sammen til den europæiske eksamen.
– Vi må tage en principiel afgørelse, hvis vi før træningen onsdag kan se, at der er et antal spillere, som ikke er tilgængelige til kampene i Champions League-playoff. Så skal vi forberede nogle meget unge spillere på, at de skal spille tirsdag mod Leverkusen, og vi må derfor lade Superliga være Superliga, siger Ståle Solbakken til Jyllands-Posten.
Den norske manager vil onsdag beslutte sig for, om han vil se bort fra Spillerforeningens medlemmer til kampen mod FC Midtjylland.
Hvis Solbakken beslutter sig for at udelukke medlemmerne af Spillerforeningen til kampen, kommer FCK til at stille op i en noget anderledes udgave. Kun otte spillere i truppen er således ikke medlemmer af Spillerforeningen. Ifølge Ekstra Bladet er der tale om Andreas Cornelius, Nicolai Jørgensen, Youssef Toutouh, Yones Felfel, Daniel Amartey, Franco Mussis, Danny Amankwaa og Tom Högli, der altså alle kan være til rådighed til FCM-kampen. Cornelius og Toutouh er dog skadede og kommer derfor næppe i kampen under nogen omstændigheder.
Dermed kan FC København komme til at stille med et forstærket ungdomshold, og særligt målmandsposten kan blive en udfordring for sølvvinderne. Både Stephan Andersen, Kim Christensen og Johan Wiland er medlemmer af Spillerforeningen, så der kan blive tale om debut til en helt uprøvet keeper, hvis altså ikke holdleder Per Wind, der har en fortid som divisionsmålmand, skal i aktion!
Spillerforeningen og Divisionsforeningen har sat en deadline for overenskomstforhandlingerne torsdag, og en eventuel konflikt kan træde i kraft den 19. august – dagen hvor FC København skal møde Bayer Leverkusen i Champions League-kvalifikationen.
Parterne har forhandlet intenst siden klokken 15.00 mandag eftermiddag, og forhandlingerne har altså pågået i mere end 16 timer nu.
Endnu er der altså ikke opnået enighed, og dermed er der stadig risiko for en konflikt i dansk fodbold – og et decimeret FCK-hold mod FC Midtjylland på fredag.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
MEDIE
På vej til storklub?
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
Supercomputer: Her er VM-finalen
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
