Der er hermed vendt op og ned på situationen i toppen af Superligaen.
Søndag aften hentede FC København hjemme i Parken en 2-1-sejr over FC Nordsjælland og er dermed i spidsen af landets bedste fodboldrække.
Det er ganske bemærkelsesværdigt, fordi FCK ved forårssæsonens begyndelse havde otte point op til FCN.
Det hul er nu helt lukket takket være en imponerende FCK-stime på ni sejre i træk, og københavnerne har sågar distanceret FCN med to point i kampen om det danske mesterskab.
Søndagens sejr kom i hus, efter at FCK havde været bagud med 0-1 mod et FCN-hold, der i første halvleg spillede rigtig fin fodbold.
Men FCK løftede sit spil markant i anden halvleg, hvor Mohamed Daramy og Diogo Goncalves sørgede for, at værterne løb med sejren.
Det var tydeligt allerede i første halvleg, at der var tale om en direkte kamp om guldet. Der var intensitet og nerve, og så var der til tider en smule ondskab at spore mellem de to mandskaber.
Det vrimlede ikke med kæmpechancer, men begge hold fik gode tilbud.
Hakon Haraldsson var farligste mand for FCK i begyndelsen og skabte med hurtige bevægelser uro i de bageste FCN-geledder. Også Mohamed Daramy var tæt på at score, men Andreas Hansen i målet spillede en flot halvleg.
I den anden ende var Ernest Nuamah en evig trussel for FCK-forsvaret, som havde svært ved at følge med, når han på kreativ vis driblede rundt i farezonen.
Men det var Mohamed Diomande, der sørgede for en scoring før pausen, og det skulle han takke Kian Hansen for. Fra sin plads i forsvaret slog anføreren efter 38 minutter en lang bold frem i rummet bag FCK-forsvarsspiller Denis Vavro.
Diomande løb i ryggen på slovakken og headede kuglen over hovedet på Kamil Grabara i FCK-målet.
Det gav dermed sig selv, at FCK var nødt til at satse i anden halvleg, og det så man med det samme.
FCN blev skubbet længere tilbage på banen, og det velfungerende pasningsspil fra første halvleg blev til en vis grad paralyseret i begyndelsen af anden halvleg.
Det høje pres var lige ved at koste i defensiven, da Ernest Nuamah fik en kæmpe chance efter en time, men et par minutter senere blev det belønnet.
Viktor Claesson placerede fikst bolden for fødderne af Mohamed Daramy, der med et brag sendte kuglen i netmaskerne til 1-1.
FCK diskede op med en helt anden aggressivitet efter pausen. Værterne gik benhårdt efter at fuldende comebacket, og det lykkedes efter 82 minutter.
Efter et hårdt FCK-fremstød landede bolden for fødderne af Diogo Goncalves lige midt i feltet, hvorfra portugiseren prikkede den i nettet og afgjorde guldbraget.
/ritzau/

TransferLIVE: Færdig i Arsenal

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Kæmpetransfer på vej – Man Utd scorer millioner

Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’

Kæmpe milliontab

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

FC Barcelona forsøger sig med dansker

Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Superliga-klub smadrer transferrekord

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

“Et kup” at hente dansk angriber

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Afsløring: FCK tilbyder Elyounoussi forlængelse

Rasmus Falk: ‘Det er sgu smukt, det her’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Må acceptere stor lønnedgang

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Kan skifte fra AC Horsens til PSG

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

FCK-emne præsenteret i ny klub

Er han Viborgs næste cheftræner?

Aflyser sommerferien

Danskerne jubler over opbakning

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Overraskelse? Han forlænger med FCM

Lover transfers

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

Forstår intet af stor dansk transfer

FCK-kamp afblæst

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Diogo Jota død i trafikulykke

Formsvage Saints i svært Dublin-derby

Dansk Wimbledon-sensation

– Vi kigger rigtig meget på U19-landshold

Så eftertragtet er Morten Frendrup

Vild Rasmus Højlund-konkurrent på vej?

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Står i kø for at hylde Diogo Jota

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker