Da FCK onsdag aften løb ind på Jan Breydelstadion i Brugge, var det præcis 14 dage siden, at man solgte sin store målscorerprofil Dame N’Doye til Lokomotiv Moskva for et beløb, der efter sigende endte omkring de 50 millioner kroner. Der var dog ikke en ny angriber med i FCK-truppen i Belgien, men det gik som bekendt alligevel, for FCK vandt 3-2 og er dermed sikret plads i Europa League-gruppespillet med fortsat mulighed for at konvertere det til et efterår i endnu mere eftertragtede Champions League.
– Nu er vi videre, og det er godt på mange måder. Også fordi at folk så kan forstå, at det måske ikke er så uambitiøst, at vi har solgt N’Doye, for det betyder, at andre folk stepper up, siger sportsdirektør Carten V. Jensen og fortsætter.
– Cornelius har for eksempel gjort det fremragende, og hvis vi havde stået med en ny N’Doye i starten af juli, så havde Cornelius ikke fået sin spilletid og mulighed for at vise, hvad han kan. Samtidig har vi fået tilgang af en Nicolai Jørgensen, der kan dække alle de forreste pladser, og Morten (Olsen, red) har da også noteret, at han på sigt ser ham som et muligt alternativ til Nicklas Bendtner.
– Så det handler om, hvordan man vender spørgsmålet om tilgang. Jeg synes, at vi har flere alternativer end sidste år med tilgangen af Nicolai og Cornelius, der allerede har vist sine evner som target-spiller, så det er der jo ikke nogen grund til at gå ud og kopiere på transfermarkedet.
– Det vi søger, hvis vi ender op med en offensiv forstærkning, det er, at vi har flest mulige alternative konstellationer med forskellige angrebstyper, men det der skal til for at løfte FCK’s offensiv, det er altså ikke noget, man bare lige finder i Netto, siger Carsten V. Jensen til Tipsbladet.
Og spørgsmålet er om FCK når at finde en ny angriber inden transfervinduet, der foreløbig har budt på fire mand ud (N’Doye, “Zanka,” Nordstrand og Diouf på lån) og syv mand ind (ungdomsspillerne Cornelius, Remmer og målmand Jakob Busk, de tilbagevendte lejesvende Absalonsen, Bergvold og Søren Frederiksen samt indlånte Nicolai Jørgensen), lukker om tre uger.
– Vi er ikke færdige. Vores trup er i overkanten rent antalsmæssigt, så der skal gerne være lidt aktivitet den ene vej, mens vi også gerne vil tilføre spillere. Hvilke positioner det så kan lykkes på er et åbent spørgsmål, men i forhold til en forward, så er det et tema ja, men samtidig skylder vi som nævnt også os selv at sørge for at udnytte, at vi har fået nogle nye offensive muligheder i Cornelius og Nicolai Jørgensen, der sammen med en “Mos” og en Cesar Santin, der er bedre end nogen sinde, sagtens kan dække de huller.
– Dermed ikke sagt at vi ikke foretager os noget, men vi henter heller ikke noget bare for at tilfredsstille omgivelserne. Vi tilfører kun noget, der kan bidrage til holdets fortsatte fremskridt, siger Carsten V. Jensen.
Men hvorfor må FCK kæmpe for hver en millimeter på transfermarkedet, hvad betyder det for klubben for syvende gang i træk at være klar til et europæisk gruppespil og hvad har den nye cheftræner Ariël Jacobs betydet for præstationen?
Læs mere: Tipsbladet har snakket med FC Københavns sportsdirektør Carsten V. Jensen efter sejren i Brugge. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din iPad ved at klikke her.
LIVE
TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
FANKLUBBEN
Det er Superligaens svar på en odder
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
Klar besked om AGF
OPTAKT