Gennem længere tid har FCK’s cheftræner Roland Nilsson snakket om det tætte kampprogram og den deraf manglende tid til at få trænet rutiner og detaljer med truppen på toppen af Superligaen. Og selv om der nu er landskampspause og dermed kampfri for FCK i et par uger, har det ikke øget svenskerens muligheder. For hele ni FCK’ere er væk med deres respektive landshold.
Lars Jacobsen er som bekendt med det danske landshold til skæbnekampene mod Cypern (ude) og Portugal (hjemme), mens Thomas Delaney spiller EM-kvalifikation med U/21-landsholdet, først hjemme mod Færøerne, siden ude mod Serbien.
Erik Hamrén har udtaget Johan Wiland og Pierre Bengtsson til Sveriges afsluttende EM-kvalifikationskampe mod Finland (ude) og Holland (hjemme). Bengtsson er i spil til backpladsen, da FCK-forgænger Oscar Wendt gjorde en uheldig figur i sidste måned mod Ungarn og slet ikke er med i truppen, mens Wiland er reserve for Andreas Isaksson.
Til gengæld skulle det være sikkert, at både islandske Sölvi Ottesen og norske Christian Grindheim er med fra start, når de to nationer i Danmarks gruppe lukker EM-kvalifikationen mod henholdsvis Portugal (ude) og Cypern (hjemme).
Endelig er Christian Bolanos, Bryan Oviedo og Dame N’Doye taget på lange rejser for at spille deres landskampe i dagene, der kommer.
Bolanos og Oviedo er begge udtaget til det costaricanske landshold, der fredag aften spiller en spændende venskabskamp hjemme i San José mod selveste Brasilien, før det om tirsdagen gælder en kamp mod det spanske klubhold Levante i Valencia.
Dame N’Doye er udtaget til Senegals sidste kamp i kvalifikationen til det afrikanske mesterskab, og det bliver en kamp uden nerver. Senegal har sikret sig førstepladsen i deres gruppe foran en hård konkurrent som Cameroun og har derfor ingen bekymringer med på den lange rejse til ø-staten Mauritius, midt ude i Det Indiske Ocean, 900 kilometer øst for Madagascar.
Senegal vandt i øvrigt den første kamp mod Mauritius med 7-0, så der er smukke udsigter før kampen på Stade Anjalay i Belle Vue.
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
Han peger på Simon Kjær
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
– Du har udstråling som tagpap
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
Henter dansker – får god pakke
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
Lerager ser forandret Kamil Grabara
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
NYHEDER
– Alle taler om dem!
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!