FCK mangler ni mand

Landskampe har gjort indhug i FCK-truppen, blandt andet skal Bolanos spille mod Brasilien og N’Doye skal til Mauritius.



Gennem længere tid har FCK’s cheftræner Roland Nilsson snakket om det tætte kampprogram og den deraf manglende tid til at få trænet rutiner og detaljer med truppen på toppen af Superligaen. Og selv om der nu er landskampspause og dermed kampfri for FCK i et par uger, har det ikke øget svenskerens muligheder. For hele ni FCK’ere er væk med deres respektive landshold.

Lars Jacobsen er som bekendt med det danske landshold til skæbnekampene mod Cypern (ude) og Portugal (hjemme), mens Thomas Delaney spiller EM-kvalifikation med U/21-landsholdet, først hjemme mod Færøerne, siden ude mod Serbien.

Erik Hamrén har udtaget Johan Wiland og Pierre Bengtsson til Sveriges afsluttende EM-kvalifikationskampe mod Finland (ude) og Holland (hjemme). Bengtsson er i spil til backpladsen, da FCK-forgænger Oscar Wendt gjorde en uheldig figur i sidste måned mod Ungarn og slet ikke er med i truppen, mens Wiland er reserve for Andreas Isaksson.

Til gengæld skulle det være sikkert, at både islandske Sölvi Ottesen og norske Christian Grindheim er med fra start, når de to nationer i Danmarks gruppe lukker EM-kvalifikationen mod henholdsvis Portugal (ude) og Cypern (hjemme).

Endelig er Christian Bolanos, Bryan Oviedo og Dame N’Doye taget på lange rejser for at spille deres landskampe i dagene, der kommer.

Bolanos og Oviedo er begge udtaget til det costaricanske landshold, der fredag aften spiller en spændende venskabskamp hjemme i San José mod selveste Brasilien, før det om tirsdagen gælder en kamp mod det spanske klubhold Levante i Valencia.

Dame N’Doye er udtaget til Senegals sidste kamp i kvalifikationen til det afrikanske mesterskab, og det bliver en kamp uden nerver. Senegal har sikret sig førstepladsen i deres gruppe foran en hård konkurrent som Cameroun og har derfor ingen bekymringer med på den lange rejse til ø-staten Mauritius, midt ude i Det Indiske Ocean, 900 kilometer øst for Madagascar.

Senegal vandt i øvrigt den første kamp mod Mauritius med 7-0, så der er smukke udsigter før kampen på Stade Anjalay i Belle Vue.



Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Voldsomt transferønske til FCK

Fortryder Chido Obi-beslutning

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

AGF på rov i Hobro IK

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Brøndby straffet – får stor bøde

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Superliga-legende stråler som 41-årig

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Vender hjem til AaB

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Randers FC og OB spiller uafgjort

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

– Det havde været en større katastrofe

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind