Gennem længere tid har FCK’s cheftræner Roland Nilsson snakket om det tætte kampprogram og den deraf manglende tid til at få trænet rutiner og detaljer med truppen på toppen af Superligaen. Og selv om der nu er landskampspause og dermed kampfri for FCK i et par uger, har det ikke øget svenskerens muligheder. For hele ni FCK’ere er væk med deres respektive landshold.
Lars Jacobsen er som bekendt med det danske landshold til skæbnekampene mod Cypern (ude) og Portugal (hjemme), mens Thomas Delaney spiller EM-kvalifikation med U/21-landsholdet, først hjemme mod Færøerne, siden ude mod Serbien.
Erik Hamrén har udtaget Johan Wiland og Pierre Bengtsson til Sveriges afsluttende EM-kvalifikationskampe mod Finland (ude) og Holland (hjemme). Bengtsson er i spil til backpladsen, da FCK-forgænger Oscar Wendt gjorde en uheldig figur i sidste måned mod Ungarn og slet ikke er med i truppen, mens Wiland er reserve for Andreas Isaksson.
Til gengæld skulle det være sikkert, at både islandske Sölvi Ottesen og norske Christian Grindheim er med fra start, når de to nationer i Danmarks gruppe lukker EM-kvalifikationen mod henholdsvis Portugal (ude) og Cypern (hjemme).
Endelig er Christian Bolanos, Bryan Oviedo og Dame N’Doye taget på lange rejser for at spille deres landskampe i dagene, der kommer.
Bolanos og Oviedo er begge udtaget til det costaricanske landshold, der fredag aften spiller en spændende venskabskamp hjemme i San José mod selveste Brasilien, før det om tirsdagen gælder en kamp mod det spanske klubhold Levante i Valencia.
Dame N’Doye er udtaget til Senegals sidste kamp i kvalifikationen til det afrikanske mesterskab, og det bliver en kamp uden nerver. Senegal har sikret sig førstepladsen i deres gruppe foran en hård konkurrent som Cameroun og har derfor ingen bekymringer med på den lange rejse til ø-staten Mauritius, midt ude i Det Indiske Ocean, 900 kilometer øst for Madagascar.
Senegal vandt i øvrigt den første kamp mod Mauritius med 7-0, så der er smukke udsigter før kampen på Stade Anjalay i Belle Vue.
TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
Bo Svensson favorit til stort job
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
Biereth og Dolberg bryder måltørke
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
Her er Kamil Wilczek i dag
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
Liverpool ydmyget
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
Newcastle spænder ben for Manchester City
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
– Den her sidder dybt i sjælen
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
OPTAKT
Randers FC – OB
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
Pogba kan få comeback
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele