FCK og Brøndby scorer 30 millioner på trøjesalg

De to største danske klubber er langt foran konkurrenterne. Også når det gælder salg af trøjer og andet merchandise. Hver gang Horsens sælger en trøje, sælger Brøndby og FCK 60 – hver.



Salget af spillertrøjer er eksploderet. Brøndby har næsten fordoblet trøjesalget på bare to år, og FC København har mindst lagt 50 procent til salget i samme periode. Det viser et rundspørge, Forza har foretaget.

Sidste år solgte de to klubber således hver mere end 30.000 trøjer, hvilket indbragte de to klubber cirka 15 millioner kroner hver. Det er til sammenligning dobbelt så mange penge, som AC Horsens omsatte for i 2004, når man regner samtlige sponsor-, entré-, tv- og øvrige indtægter sammen.

– Det er igen blevet populært at gå i fodbold-trøjer. Mens vi for seks år siden så en nedgang over hele verden, er det nu oppe igen, siger Jesper Andersen, der bestyrer Brøndby Shoppen på Brøndby Stadion.

Vestegnsklubben har oplevet en fantastisk fremgang i salget af spilletrøjer, og inden for de seneste to år er salget noget nær fordoblet fra 18.000 i 2003 til mere end 30.000 solgte trøjer i 2005. Også hos FC København ligger salget på mere end 30.000, hvilket er en fremgang på omkring 10.000 trøjer siden 2003, og til en pris på cirka 500 kroner per styk, røg omsætningen fra trøjesalg sidste år op på mere end 15 millioner kroner.

– Det er absolut trøjerne, der udgør den største del af indtægterne fra merchandise. Det er det, det hele drejer sig om, men vi sælger også mange andre af Kappas produkter og alle mulige forskellige nips, siger Anders Hørsholt, underdirektør i FC København, som i regnskabsåret 2004/2005 omsatte for næsten 21 millioner kroner på merchandise.

Trøjesalget i begge de store københavnske klubber er cirka fem gange så stort som i Århus, hvor AGF med 6.800 solgte spilletrøjer sidste år markerede sig som landets tredjemest populære klub målt på trøjesalget. Men selvom salgstallene i FCK og Brøndby er mileskridt foran salgene i de øvrige klubber, var 2005 generelt et positivt år. Ingen af klubberne melder således om faldende trøjesalg, og overalt er forventningerne til det nye år høje:

– AGF’s nye helt røde udebanedragt, som er et re-design af den gamle fra 80’erne er blevet utroligt godt modtaget. Derudover har der været en kæmpe efterspørgsel på langærmede spilletrøjer, og vi har faktisk måttet gå i gang med en ekstraproduktion, fortæller promotionmanager i Hummel, Lars Westergaard.

Så mange trøjer solgte klubberne sidste år (2003-tallene i parentes):

FC København: Flere end 30.000 (Flere end 20.000)
Brøndby: Flere end 30.000 (18.000)
AGF: 6.800 (6.500)
FC Midtjylland: 4.782 (1.800)
AaB: 3.000 (3.000)
OB: 3.000 (2.500)
SønderjyskE: 2.580 (Ukendt tal for 2004)
Esbjerg: 2.200 (1.800)
Viborg: Cirka 1.500 (1.000)
FC Nordsjælland: 1.250 (600)
AC Horsens: Cirka 550 (Ukendt tal for 2004)
Silkeborg: Tallet kendes ikke, men ligger formentlig i et leje mellem FC Nordsjælland og Viborg.

LÆS FORZA FREDAG OG SE HVILKE SPILLERE, DER ER DE MEST POPULÆRE I SAS LIGAEN, HVIS MAN MÅLER PÅ ANTALLET AF SOLGTE TRØJER.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Transferbombe på vej

De vil have Gaaei – her er prisen

Colombia – Portugal



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Algeriet – Østrig

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Jordan – Argentina

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Dansk klub henter Jonathan Hutters

VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ståle Solbakken i stort forsvar

Chok: Uruguay færdige ved VM

Supercomputer: Her er VM-finalen

Sydafrika – Canada