FC København købte i januar 2018 Robert Skov i Silkeborg IF, og han blev en gigantisk succes i hovedstaden, hvor han i sin sidste sæson blev suveræn topscorer i Superligaen med 23 mål. Senere blev han solgt til Bundesliga-klubben Hoffenheim med stor fortjeneste.
Det var Robert Skovs præstationer for Silkeborg IF, der fik FC København til at spære øjnene op. I Silkeborg havde Skov dengang et formidabelt samarbejde med Jens Martin Gammelby, og mange pegede på dem som den bedste højreside-duo i dansk fodbold.
Den konklusion var man ikke helt uenig i i FC København. Løverne overvejede kraftigt at købe Jens Martin Gammelby sammen med Robert Skov.
Det afslører Niels-Christian Holmstrøm, der dengang sad i FC Københavns bestyrelse.
– Jeg afslører vel ikke alt for store hemmeligheder ved at sige, at jeg ved, at Ståle og jeg talte om, om vi ikke bare skulle tage hele deres højre side, men efter nærmere overvejelser vurderede vi, at vi ville nøjes med Robert, fordi vi havde andre muligheder på højre back, fortæller Holmstrøm i Købmændenes klub på Discovery+ og tilføjer:
– Jens Martin Gammelby endte i Brøndby i stedet, men han havde måske haft bedst af at komme til FC København i forhold til sin egen karriere.
Brøndby IF købte Jens Martin Gammelby et halvt år senere for 11 millioner kroner, men han har haft mere end vanskeligt ved at slå igennem hos de blå-gule. I sidste sæson var han udlejet til Lyngby Boldklub.
FC København købte Robert Skov for 7,5 millioner kroner og solgte ham for 75 millioner til Hoffenheim for godt to år siden.
Du kan se mere af interviewet med Niels-Christian Holmstrøm i videoen i toppen af artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
OPTAKT
Belgien – Iran
OPTAKT
Holland – Sverige
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TOPNYHED
