Normalt bliver tv-aftalerne i den danske Superliga forhandlet på plads af Divisionsforeningen med samtlige 12 klubber stående solidarisk bag. Men sådan bliver det måske ikke ved med at være. FC København overvejer nemlig at bryde solidariteten og i stedet gå solo. Det kan ske allerede fra den kommende tv-aftale, som endnu ikke er forhandlet på plads, men efter planen skal træde i sommeren 2012.
– Jeg har været i dialog med tv-stationer, som vil betale FCK mere end det dobbelte af, hvad vi kan få fra den nuværende, solidariske aftale. Det skaber selvfølgelig den tanke, at vi måske bør være bevidste om vores værdi. Det kunne også være, at forhandlinger ført af FCK sammen med eksempelvis Brøndby kunne give et større afkast til de øvrige klubber, siger direktør i Parken Sport & Entertainment, Anders Hørsholt, i et interview med Berlingske.
– I øjeblikket er vi en del af tv-fællesskabet i Superligaen. Men jeg vil ikke afvise, at vi en dag, måske før end vi aner, skal kigge på, om vi får den fair andel, vi er værd. Jeg ønsker ikke at lade et sponsorat passere til en alt for billig penge. Hvorfor skulle jeg gøre det med en tv-aftale, fortsætter Hørsholt.
Direktøren i selskabet bag FC København lægger i det hele taget ikke skjul på, at fløjshandskerne måske kan være på vej af. Solidaritet med de andre klubber i Superligaen er ikke en garanti. Heller ikke når det gælder FC Københavns fremtid i Danmarks bedste fodboldrække.
– Vi har et stadion med plads til 38.000 mennesker. Vi gør alt, hvad vi kan for at skabe et hold, der har kvalitet til at fylde Parken. Men når modstanderne ikke har samme kvalitet, hvad så? Der er ikke meget ved at se et hold blive rundbarberet herinde. Det er måske underholdende den ene dag, men da ikke over tid? Sport skal være spænding. Det skal ikke være ’a walk in the park’. Det er ikke attraktivt. Og det er vigtigt at skabe attraktive kampe, hvis vi skal endnu videre, siger Hørsholt og skærer ind til benet.
– Kan man skabe en attraktiv sportslig turnering på tværs af landegrænserne, så er FCK helt sikkert interesseret. Det skal vi da være, hvis det er ensbetydende med en bedre aftale for FCK, siger han.
Dermed har FC København lagt de første sten i fundamentet til en dag at forlade den danske Superliga.
Kamil Grabara-opslag bemærkes
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
EKSKLUSIVT
Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
MEDIE
Manchester United rasende
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah
Manchester City klar til semifinale
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
Albert Grønbæk skifter agent
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub