Normalt bliver tv-aftalerne i den danske Superliga forhandlet på plads af Divisionsforeningen med samtlige 12 klubber stående solidarisk bag. Men sådan bliver det måske ikke ved med at være. FC København overvejer nemlig at bryde solidariteten og i stedet gå solo. Det kan ske allerede fra den kommende tv-aftale, som endnu ikke er forhandlet på plads, men efter planen skal træde i sommeren 2012.
– Jeg har været i dialog med tv-stationer, som vil betale FCK mere end det dobbelte af, hvad vi kan få fra den nuværende, solidariske aftale. Det skaber selvfølgelig den tanke, at vi måske bør være bevidste om vores værdi. Det kunne også være, at forhandlinger ført af FCK sammen med eksempelvis Brøndby kunne give et større afkast til de øvrige klubber, siger direktør i Parken Sport & Entertainment, Anders Hørsholt, i et interview med Berlingske.
– I øjeblikket er vi en del af tv-fællesskabet i Superligaen. Men jeg vil ikke afvise, at vi en dag, måske før end vi aner, skal kigge på, om vi får den fair andel, vi er værd. Jeg ønsker ikke at lade et sponsorat passere til en alt for billig penge. Hvorfor skulle jeg gøre det med en tv-aftale, fortsætter Hørsholt.
Direktøren i selskabet bag FC København lægger i det hele taget ikke skjul på, at fløjshandskerne måske kan være på vej af. Solidaritet med de andre klubber i Superligaen er ikke en garanti. Heller ikke når det gælder FC Københavns fremtid i Danmarks bedste fodboldrække.
– Vi har et stadion med plads til 38.000 mennesker. Vi gør alt, hvad vi kan for at skabe et hold, der har kvalitet til at fylde Parken. Men når modstanderne ikke har samme kvalitet, hvad så? Der er ikke meget ved at se et hold blive rundbarberet herinde. Det er måske underholdende den ene dag, men da ikke over tid? Sport skal være spænding. Det skal ikke være ’a walk in the park’. Det er ikke attraktivt. Og det er vigtigt at skabe attraktive kampe, hvis vi skal endnu videre, siger Hørsholt og skærer ind til benet.
– Kan man skabe en attraktiv sportslig turnering på tværs af landegrænserne, så er FCK helt sikkert interesseret. Det skal vi da være, hvis det er ensbetydende med en bedre aftale for FCK, siger han.
Dermed har FC København lagt de første sten i fundamentet til en dag at forlade den danske Superliga.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
10. gang i træk
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
AVIS
Færdig i Real Madrid
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
MEDIE
Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen