Normalt bliver tv-aftalerne i den danske Superliga forhandlet på plads af Divisionsforeningen med samtlige 12 klubber stående solidarisk bag. Men sådan bliver det måske ikke ved med at være. FC København overvejer nemlig at bryde solidariteten og i stedet gå solo. Det kan ske allerede fra den kommende tv-aftale, som endnu ikke er forhandlet på plads, men efter planen skal træde i sommeren 2012.
– Jeg har været i dialog med tv-stationer, som vil betale FCK mere end det dobbelte af, hvad vi kan få fra den nuværende, solidariske aftale. Det skaber selvfølgelig den tanke, at vi måske bør være bevidste om vores værdi. Det kunne også være, at forhandlinger ført af FCK sammen med eksempelvis Brøndby kunne give et større afkast til de øvrige klubber, siger direktør i Parken Sport & Entertainment, Anders Hørsholt, i et interview med Berlingske.
– I øjeblikket er vi en del af tv-fællesskabet i Superligaen. Men jeg vil ikke afvise, at vi en dag, måske før end vi aner, skal kigge på, om vi får den fair andel, vi er værd. Jeg ønsker ikke at lade et sponsorat passere til en alt for billig penge. Hvorfor skulle jeg gøre det med en tv-aftale, fortsætter Hørsholt.
Direktøren i selskabet bag FC København lægger i det hele taget ikke skjul på, at fløjshandskerne måske kan være på vej af. Solidaritet med de andre klubber i Superligaen er ikke en garanti. Heller ikke når det gælder FC Københavns fremtid i Danmarks bedste fodboldrække.
– Vi har et stadion med plads til 38.000 mennesker. Vi gør alt, hvad vi kan for at skabe et hold, der har kvalitet til at fylde Parken. Men når modstanderne ikke har samme kvalitet, hvad så? Der er ikke meget ved at se et hold blive rundbarberet herinde. Det er måske underholdende den ene dag, men da ikke over tid? Sport skal være spænding. Det skal ikke være ’a walk in the park’. Det er ikke attraktivt. Og det er vigtigt at skabe attraktive kampe, hvis vi skal endnu videre, siger Hørsholt og skærer ind til benet.
– Kan man skabe en attraktiv sportslig turnering på tværs af landegrænserne, så er FCK helt sikkert interesseret. Det skal vi da være, hvis det er ensbetydende med en bedre aftale for FCK, siger han.
Dermed har FC København lagt de første sten i fundamentet til en dag at forlade den danske Superliga.
LIVE
LIVE: Tidligere SL-profil tvunget til karrierestop
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
Danmark udtager landsholdet til skæbnekampe
BIZART
“Cooper fravælger Tahirovic for at hjælpe Wales”
AVIS
Interessant afsløring
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
Kevin Diks skriver historie
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
NYHEDER