FCK-profil har fikset gammelt problem

Lukas Lerager blev i efteråret ramt af nogle problemer med en slimsæk, som han også døjede med i Italien. Det er dog løst nu.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Lukas Lerager har længe været en profil for FC København, siden han i 2021 vendte retur til dansk fodbold efter en årrække i udlandet.

176 kampe er det blevet til, men den total er ikke blevet udbygget i år, da Lerager har døjet med flere fysiske problemer. Det har også betydet, at han blot har været i FCK’s kamptrup en enkelt gang, nemlig i 3-2-nederlaget til Viborg, som han dog overværede fra bænken af.

Derfor har den seneste landsholdssamling været god for den 31-årige midtbanespiller, som er optimistisk på sine og holdets vegne, da Tipsbladet og de skrivende medier taler med ham efter onsdagens træningssession.

– Jeg har det fint og føler mig godt tilpas i min egen krop nu. Jeg havde lidt problemer med læggen i opstarten og så et gammelt problem, jeg gerne ville have væk, så jeg føler, at kroppen er fit for fight igen.

– Om jeg er klar til 90 minutter? Det ved jeg ikke, om stængerne er helt klar til, men jeg føler, jeg kan bidrage her i starten, og jo flere træninger, jeg får, jo bedre føler jeg mig, siger han og fortsætter:

– Hvis du spørger mig om en uge til halvanden, er jeg helt klar på 90 minutter.

Det har ikke været nemt for Lukas Lerager at sidde ude i opstarten, men det har hjulpet, at han har fået løst det, som han kalder “et gammelt problem”.

– Jeg havde nogle problemer med en slimsæk i Italien, og så gik det lidt væk, og så kom det lidt i efteråret igen, hvor jeg spillede med det i de sidste to måneder. Det var også derfor, jeg ikke var med i Rapid Wien, hvor jeg fik en indsprøjtning. Det var et gammelt problem, jeg ville helt af med.

Han påpeger, det er noget gammelt arvæv, som skulle væk, og at der ikke var tale om en operation.

Heldigvis for Lerager og for FC København er det problem et overstået kapitel, hvorfor Jacob Neestrup atter kan glæde sig over at råde over midtbanespilleren, der altid slikker som om munden, når sæsonen byder på mesterskabsspillet.

Her er hver kamp afgørende, og der er ikke plads til fejltagelser. Det er lige i Leragers ånd.

– Jeg synes, det er et fedt pres. Jeg kan godt lide at have det pres på skuldrene, hvor du skal ud og levere. Du spiller i FCK, så det er meget normalt, men du skal lære at elske det pres. Lige så meget du elsker succeser, er der også fiaskoer, men du bliver nødt til at leve med det.

Fremtiden?
Lukas Lerager har nu været i FC København i mere end fire år, og spørgsmålet er, hvor længe de to parter fortsat vil følges ad.

Han er 31 og gammel, og til sommer fylder han 32, og kontrakten med hovedstadsklubben udløber ved årsskiftet. Derfor kan Lerager altså fra sommer af frit forhandle med andre klubber.

Der er dog ikke noget hastværk, når det kommer til at finde en afklaring, siger Lerager med rolig stemme.

– Status er, at vi spiller to måneder nu, og så må vi se, hvad der sker til sommer med klubben. Det er det, vi har aftalt.

Så der er ikke noget lige nu her?

Ikke rigtig, nej.

Er du indstillet på at fortsætte i FCK efter det her år?

– Vi tager to måneder, og så må vi se, hvad der sker til sommer, slutter han.

Lukas Lerager har i denne sæson spillet 31 kampe på tværs af alle turneringer.






Jubler over dansker: Dette er bare starten


Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Opløftende melding for ‘AC’

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

En kæmpe sejr

– Det vil være fuldstændigt magisk

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Fælder hård Schmeichel-dom

Helt vild med Oscar Schwartau

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Right to Dream vinder stor pris

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

‘PC’ rasende over falske historier

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!