FCK-profil har fikset gammelt problem

Lukas Lerager blev i efteråret ramt af nogle problemer med en slimsæk, som han også døjede med i Italien. Det er dog løst nu.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Lukas Lerager har længe været en profil for FC København, siden han i 2021 vendte retur til dansk fodbold efter en årrække i udlandet.

176 kampe er det blevet til, men den total er ikke blevet udbygget i år, da Lerager har døjet med flere fysiske problemer. Det har også betydet, at han blot har været i FCK’s kamptrup en enkelt gang, nemlig i 3-2-nederlaget til Viborg, som han dog overværede fra bænken af.

Derfor har den seneste landsholdssamling været god for den 31-årige midtbanespiller, som er optimistisk på sine og holdets vegne, da Tipsbladet og de skrivende medier taler med ham efter onsdagens træningssession.

– Jeg har det fint og føler mig godt tilpas i min egen krop nu. Jeg havde lidt problemer med læggen i opstarten og så et gammelt problem, jeg gerne ville have væk, så jeg føler, at kroppen er fit for fight igen.

– Om jeg er klar til 90 minutter? Det ved jeg ikke, om stængerne er helt klar til, men jeg føler, jeg kan bidrage her i starten, og jo flere træninger, jeg får, jo bedre føler jeg mig, siger han og fortsætter:

– Hvis du spørger mig om en uge til halvanden, er jeg helt klar på 90 minutter.

Det har ikke været nemt for Lukas Lerager at sidde ude i opstarten, men det har hjulpet, at han har fået løst det, som han kalder “et gammelt problem”.

– Jeg havde nogle problemer med en slimsæk i Italien, og så gik det lidt væk, og så kom det lidt i efteråret igen, hvor jeg spillede med det i de sidste to måneder. Det var også derfor, jeg ikke var med i Rapid Wien, hvor jeg fik en indsprøjtning. Det var et gammelt problem, jeg ville helt af med.

Han påpeger, det er noget gammelt arvæv, som skulle væk, og at der ikke var tale om en operation.

Heldigvis for Lerager og for FC København er det problem et overstået kapitel, hvorfor Jacob Neestrup atter kan glæde sig over at råde over midtbanespilleren, der altid slikker som om munden, når sæsonen byder på mesterskabsspillet.

Her er hver kamp afgørende, og der er ikke plads til fejltagelser. Det er lige i Leragers ånd.

– Jeg synes, det er et fedt pres. Jeg kan godt lide at have det pres på skuldrene, hvor du skal ud og levere. Du spiller i FCK, så det er meget normalt, men du skal lære at elske det pres. Lige så meget du elsker succeser, er der også fiaskoer, men du bliver nødt til at leve med det.

Fremtiden?
Lukas Lerager har nu været i FC København i mere end fire år, og spørgsmålet er, hvor længe de to parter fortsat vil følges ad.

Han er 31 og gammel, og til sommer fylder han 32, og kontrakten med hovedstadsklubben udløber ved årsskiftet. Derfor kan Lerager altså fra sommer af frit forhandle med andre klubber.

Der er dog ikke noget hastværk, når det kommer til at finde en afklaring, siger Lerager med rolig stemme.

– Status er, at vi spiller to måneder nu, og så må vi se, hvad der sker til sommer med klubben. Det er det, vi har aftalt.

Så der er ikke noget lige nu her?

Ikke rigtig, nej.

Er du indstillet på at fortsætte i FCK efter det her år?

– Vi tager to måneder, og så må vi se, hvad der sker til sommer, slutter han.

Lukas Lerager har i denne sæson spillet 31 kampe på tværs af alle turneringer.



Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Jonas Wind er i København

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Stor derby-bøde til FC København

– Det har man nok aldrig set før

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Rigmand vild med FC København-aftale

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Griner af AaB-rygte

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

På rov i FC København

Frank reddet i døende sekunder

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Patrick Da Silva idømt fængsel

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Froholdt får kæmpe hæder

Dybt skuffet og trist

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

– Har ikke ubegrænset kredit

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Sådan starter FCK mod Esbjerg