FCK-profil har fikset gammelt problem

Lukas Lerager blev i efteråret ramt af nogle problemer med en slimsæk, som han også døjede med i Italien. Det er dog løst nu.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Lukas Lerager har længe været en profil for FC København, siden han i 2021 vendte retur til dansk fodbold efter en årrække i udlandet.

176 kampe er det blevet til, men den total er ikke blevet udbygget i år, da Lerager har døjet med flere fysiske problemer. Det har også betydet, at han blot har været i FCK’s kamptrup en enkelt gang, nemlig i 3-2-nederlaget til Viborg, som han dog overværede fra bænken af.

Derfor har den seneste landsholdssamling været god for den 31-årige midtbanespiller, som er optimistisk på sine og holdets vegne, da Tipsbladet og de skrivende medier taler med ham efter onsdagens træningssession.

– Jeg har det fint og føler mig godt tilpas i min egen krop nu. Jeg havde lidt problemer med læggen i opstarten og så et gammelt problem, jeg gerne ville have væk, så jeg føler, at kroppen er fit for fight igen.

– Om jeg er klar til 90 minutter? Det ved jeg ikke, om stængerne er helt klar til, men jeg føler, jeg kan bidrage her i starten, og jo flere træninger, jeg får, jo bedre føler jeg mig, siger han og fortsætter:

– Hvis du spørger mig om en uge til halvanden, er jeg helt klar på 90 minutter.

Det har ikke været nemt for Lukas Lerager at sidde ude i opstarten, men det har hjulpet, at han har fået løst det, som han kalder “et gammelt problem”.

– Jeg havde nogle problemer med en slimsæk i Italien, og så gik det lidt væk, og så kom det lidt i efteråret igen, hvor jeg spillede med det i de sidste to måneder. Det var også derfor, jeg ikke var med i Rapid Wien, hvor jeg fik en indsprøjtning. Det var et gammelt problem, jeg ville helt af med.

Han påpeger, det er noget gammelt arvæv, som skulle væk, og at der ikke var tale om en operation.

Heldigvis for Lerager og for FC København er det problem et overstået kapitel, hvorfor Jacob Neestrup atter kan glæde sig over at råde over midtbanespilleren, der altid slikker som om munden, når sæsonen byder på mesterskabsspillet.

Her er hver kamp afgørende, og der er ikke plads til fejltagelser. Det er lige i Leragers ånd.

– Jeg synes, det er et fedt pres. Jeg kan godt lide at have det pres på skuldrene, hvor du skal ud og levere. Du spiller i FCK, så det er meget normalt, men du skal lære at elske det pres. Lige så meget du elsker succeser, er der også fiaskoer, men du bliver nødt til at leve med det.

Fremtiden?
Lukas Lerager har nu været i FC København i mere end fire år, og spørgsmålet er, hvor længe de to parter fortsat vil følges ad.

Han er 31 og gammel, og til sommer fylder han 32, og kontrakten med hovedstadsklubben udløber ved årsskiftet. Derfor kan Lerager altså fra sommer af frit forhandle med andre klubber.

Der er dog ikke noget hastværk, når det kommer til at finde en afklaring, siger Lerager med rolig stemme.

– Status er, at vi spiller to måneder nu, og så må vi se, hvad der sker til sommer med klubben. Det er det, vi har aftalt.

Så der er ikke noget lige nu her?

Ikke rigtig, nej.

Er du indstillet på at fortsætte i FCK efter det her år?

– Vi tager to måneder, og så må vi se, hvad der sker til sommer, slutter han.

Lukas Lerager har i denne sæson spillet 31 kampe på tværs af alle turneringer.





Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’




LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Viaplay deler stor nyhed

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Rekordtransfer?

Storklub jagter FCK-emne

Hemmelig samtale med storklub

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Steve Cooper vil have flere forstærkninger

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Superliga-boss bekræfter stor interesse

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

FBI Boston fælder dansk rigmand

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle