FCK-profil har fikset gammelt problem

Lukas Lerager blev i efteråret ramt af nogle problemer med en slimsæk, som han også døjede med i Italien. Det er dog løst nu.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Lukas Lerager har længe været en profil for FC København, siden han i 2021 vendte retur til dansk fodbold efter en årrække i udlandet.

176 kampe er det blevet til, men den total er ikke blevet udbygget i år, da Lerager har døjet med flere fysiske problemer. Det har også betydet, at han blot har været i FCK’s kamptrup en enkelt gang, nemlig i 3-2-nederlaget til Viborg, som han dog overværede fra bænken af.

Derfor har den seneste landsholdssamling været god for den 31-årige midtbanespiller, som er optimistisk på sine og holdets vegne, da Tipsbladet og de skrivende medier taler med ham efter onsdagens træningssession.

– Jeg har det fint og føler mig godt tilpas i min egen krop nu. Jeg havde lidt problemer med læggen i opstarten og så et gammelt problem, jeg gerne ville have væk, så jeg føler, at kroppen er fit for fight igen.

– Om jeg er klar til 90 minutter? Det ved jeg ikke, om stængerne er helt klar til, men jeg føler, jeg kan bidrage her i starten, og jo flere træninger, jeg får, jo bedre føler jeg mig, siger han og fortsætter:

– Hvis du spørger mig om en uge til halvanden, er jeg helt klar på 90 minutter.

Det har ikke været nemt for Lukas Lerager at sidde ude i opstarten, men det har hjulpet, at han har fået løst det, som han kalder “et gammelt problem”.

– Jeg havde nogle problemer med en slimsæk i Italien, og så gik det lidt væk, og så kom det lidt i efteråret igen, hvor jeg spillede med det i de sidste to måneder. Det var også derfor, jeg ikke var med i Rapid Wien, hvor jeg fik en indsprøjtning. Det var et gammelt problem, jeg ville helt af med.

Han påpeger, det er noget gammelt arvæv, som skulle væk, og at der ikke var tale om en operation.

Heldigvis for Lerager og for FC København er det problem et overstået kapitel, hvorfor Jacob Neestrup atter kan glæde sig over at råde over midtbanespilleren, der altid slikker som om munden, når sæsonen byder på mesterskabsspillet.

Her er hver kamp afgørende, og der er ikke plads til fejltagelser. Det er lige i Leragers ånd.

– Jeg synes, det er et fedt pres. Jeg kan godt lide at have det pres på skuldrene, hvor du skal ud og levere. Du spiller i FCK, så det er meget normalt, men du skal lære at elske det pres. Lige så meget du elsker succeser, er der også fiaskoer, men du bliver nødt til at leve med det.

Fremtiden?
Lukas Lerager har nu været i FC København i mere end fire år, og spørgsmålet er, hvor længe de to parter fortsat vil følges ad.

Han er 31 og gammel, og til sommer fylder han 32, og kontrakten med hovedstadsklubben udløber ved årsskiftet. Derfor kan Lerager altså fra sommer af frit forhandle med andre klubber.

Der er dog ikke noget hastværk, når det kommer til at finde en afklaring, siger Lerager med rolig stemme.

– Status er, at vi spiller to måneder nu, og så må vi se, hvad der sker til sommer med klubben. Det er det, vi har aftalt.

Så der er ikke noget lige nu her?

Ikke rigtig, nej.

Er du indstillet på at fortsætte i FCK efter det her år?

– Vi tager to måneder, og så må vi se, hvad der sker til sommer, slutter han.

Lukas Lerager har i denne sæson spillet 31 kampe på tværs af alle turneringer.





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Fortid i Brøndby? Der er dialog

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

FC København vil bruge mere data i transfers

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Tjekkiet – Danmark



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

FC København afviser konspirationsteori

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Varme rygter: Han har været i FC København

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Stor profil glad for Brøndby

Klar på chokskifte

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Melder ud om Kasper Hjulmand

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Dybt bekymret over VM i USA

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Thomsen jubler over direktør-job

Spår flere træner-ændringer i FC København

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Vild stime før Danmark-brag

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

Han er også færdig i FC København

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig