FCK-profil jubler over triumf med “gymnaiseelever”

Efter søndagens kamp mod Randers siger Rasmus Falk, at FCK har været det bedste hold gennem hele sæsonen.



FC Københavns midlertidige anfører Rasmus Falk er ikke i tvivl om, hvorfor det er lykkedes holdet at være så godt som sikret klubbens 14. mesterskab i historien.

– Jeg synes, at vi har været det bedste hold, hvis man måler over hele sæsonen, siger han efter søndagens 2-0-sejr over Randers FC i Superligaen.

Han fremhæver især de mange unge spillere, der har været en stor del af holdet på det seneste, og han mener, at mange ofte glemmer, hvor stort et pres der ligger på dem.

– Vi har rigtig, rigtig mange spillere, der aldrig har vundet et mesterskab, men som er på vej til at tage store skridt, siger han.

Før FC Midtjyllands kamp mandag aften har københavnerne et forspring på seks point og en markant bedre målscore.

– Hvis vi får mesterskabet hjem, som vi skal gøre, så er jeg især stolt over, at vi har haft så mange unge spillere med på rejsen.

– Mange af spillerne ville stadig gå i gymnasiet, hvis ikke de havde været her. Jeg synes, at folk lidt for ofte glemmer, hvor unge de rent faktisk er, siger Falk.

Cheftræner Jess Thorup er ligeledes stolt over, hvordan holdet har formået at levere gode præstationer på det seneste, selv om det har været med flere yngre spillere i startopstillingen.

– Det er en kæmpe cadeau til de unge mennesker, at vi kan gå ind og levere præstationer mod både Silkeborg og Randers.

– Det er hårdt at være et hold, der har kæmpe ambitioner på egne vegne og som siger fra dag et, at vi skal være danske mestre. Så lægger vi jo først og fremmest et kæmpe tryk på os selv, og det kan man roligt sige, at alle andre også gør.

– Det skal man lære at håndtere, når man er i FCK, men den måde, vi har svaret tilbage på – især i de sidste to kampe, hvor vi for alvor har været under pres – synes jeg er helt exceptionelt, siger han.

I kampen mod Silkeborg IF i onsdags viste 19-årige Isak Johannesson sig frem, da han nettede to gange i opgøret, der endte 2-1.

I søndagens 2-0-sejr mod Randers var det i stedet Hakon Haraldsson, der kom på scoringstavlen, og han har, ligesom Isak Johannesson, heller ikke rundet de 20 år endnu.

– Vores præstation mod Randers vidner om, at der er noget stort på vej inde i det omklædningsrum (de unge spillere, red.).

– Vi har kun taget det første lille skridt, og der venter rigtig mange store skridt fremadrettet, siger han.

/ritzau/





Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte




LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Brøndby-transfer glippet

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Angriber meldes tæt på

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Afsløring: Viborg køber Osman Addo



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Dansk klub har ham på radaren

Norwich har budt på stor dansk profil

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Højlund roser FC Københavns fans

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Brøndby præsenterer stor profil

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Kommer til AGF efter monstersæson

– Et gigantisk problem for Danmark



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

17-årig starter for FCK mod Napoli

Dansker bomber løs mod Manchester City

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

Her kan du se FC København mod Napoli

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne