FCK-profil jubler over triumf med “gymnaiseelever”

Efter søndagens kamp mod Randers siger Rasmus Falk, at FCK har været det bedste hold gennem hele sæsonen.



FC Københavns midlertidige anfører Rasmus Falk er ikke i tvivl om, hvorfor det er lykkedes holdet at være så godt som sikret klubbens 14. mesterskab i historien.

– Jeg synes, at vi har været det bedste hold, hvis man måler over hele sæsonen, siger han efter søndagens 2-0-sejr over Randers FC i Superligaen.

Han fremhæver især de mange unge spillere, der har været en stor del af holdet på det seneste, og han mener, at mange ofte glemmer, hvor stort et pres der ligger på dem.

– Vi har rigtig, rigtig mange spillere, der aldrig har vundet et mesterskab, men som er på vej til at tage store skridt, siger han.

Før FC Midtjyllands kamp mandag aften har københavnerne et forspring på seks point og en markant bedre målscore.

– Hvis vi får mesterskabet hjem, som vi skal gøre, så er jeg især stolt over, at vi har haft så mange unge spillere med på rejsen.

– Mange af spillerne ville stadig gå i gymnasiet, hvis ikke de havde været her. Jeg synes, at folk lidt for ofte glemmer, hvor unge de rent faktisk er, siger Falk.

Cheftræner Jess Thorup er ligeledes stolt over, hvordan holdet har formået at levere gode præstationer på det seneste, selv om det har været med flere yngre spillere i startopstillingen.

– Det er en kæmpe cadeau til de unge mennesker, at vi kan gå ind og levere præstationer mod både Silkeborg og Randers.

– Det er hårdt at være et hold, der har kæmpe ambitioner på egne vegne og som siger fra dag et, at vi skal være danske mestre. Så lægger vi jo først og fremmest et kæmpe tryk på os selv, og det kan man roligt sige, at alle andre også gør.

– Det skal man lære at håndtere, når man er i FCK, men den måde, vi har svaret tilbage på – især i de sidste to kampe, hvor vi for alvor har været under pres – synes jeg er helt exceptionelt, siger han.

I kampen mod Silkeborg IF i onsdags viste 19-årige Isak Johannesson sig frem, da han nettede to gange i opgøret, der endte 2-1.

I søndagens 2-0-sejr mod Randers var det i stedet Hakon Haraldsson, der kom på scoringstavlen, og han har, ligesom Isak Johannesson, heller ikke rundet de 20 år endnu.

– Vores præstation mod Randers vidner om, at der er noget stort på vej inde i det omklædningsrum (de unge spillere, red.).

– Vi har kun taget det første lille skridt, og der venter rigtig mange store skridt fremadrettet, siger han.

/ritzau/





– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Spanske medier i ekstase

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

FCM smed point i kæmpe drama

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

FCN ydmyger Silkeborg

FC København – Sønderjyske

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

– De skal skille sig af med ham!

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Trækker overskrifter i Sydkorea

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Kæmpe triumf for Frank

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Randers FC – AGF

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Tullberg skifter fire mand

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Viborg FF – FC Midtjylland

Sløvt Londonderby

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Stjerner sender besked til Froholdt

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

FC Nordsjælland – Silkeborg IF