FCK-profil jubler over triumf med “gymnaiseelever”

Efter søndagens kamp mod Randers siger Rasmus Falk, at FCK har været det bedste hold gennem hele sæsonen.



FC Københavns midlertidige anfører Rasmus Falk er ikke i tvivl om, hvorfor det er lykkedes holdet at være så godt som sikret klubbens 14. mesterskab i historien.

– Jeg synes, at vi har været det bedste hold, hvis man måler over hele sæsonen, siger han efter søndagens 2-0-sejr over Randers FC i Superligaen.

Han fremhæver især de mange unge spillere, der har været en stor del af holdet på det seneste, og han mener, at mange ofte glemmer, hvor stort et pres der ligger på dem.

– Vi har rigtig, rigtig mange spillere, der aldrig har vundet et mesterskab, men som er på vej til at tage store skridt, siger han.

Før FC Midtjyllands kamp mandag aften har københavnerne et forspring på seks point og en markant bedre målscore.

– Hvis vi får mesterskabet hjem, som vi skal gøre, så er jeg især stolt over, at vi har haft så mange unge spillere med på rejsen.

– Mange af spillerne ville stadig gå i gymnasiet, hvis ikke de havde været her. Jeg synes, at folk lidt for ofte glemmer, hvor unge de rent faktisk er, siger Falk.

Cheftræner Jess Thorup er ligeledes stolt over, hvordan holdet har formået at levere gode præstationer på det seneste, selv om det har været med flere yngre spillere i startopstillingen.

– Det er en kæmpe cadeau til de unge mennesker, at vi kan gå ind og levere præstationer mod både Silkeborg og Randers.

– Det er hårdt at være et hold, der har kæmpe ambitioner på egne vegne og som siger fra dag et, at vi skal være danske mestre. Så lægger vi jo først og fremmest et kæmpe tryk på os selv, og det kan man roligt sige, at alle andre også gør.

– Det skal man lære at håndtere, når man er i FCK, men den måde, vi har svaret tilbage på – især i de sidste to kampe, hvor vi for alvor har været under pres – synes jeg er helt exceptionelt, siger han.

I kampen mod Silkeborg IF i onsdags viste 19-årige Isak Johannesson sig frem, da han nettede to gange i opgøret, der endte 2-1.

I søndagens 2-0-sejr mod Randers var det i stedet Hakon Haraldsson, der kom på scoringstavlen, og han har, ligesom Isak Johannesson, heller ikke rundet de 20 år endnu.

– Vores præstation mod Randers vidner om, at der er noget stort på vej inde i det omklædningsrum (de unge spillere, red.).

– Vi har kun taget det første lille skridt, og der venter rigtig mange store skridt fremadrettet, siger han.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Kæmpekøb retur til FC København?

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kalder tronskifte i Danmark

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Arsenal skal til Danmark



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Bombe på vej i Real Madrid?

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Afslører samtale med Roony Bardghji

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Bayern München er i pokalfinalen