FCK-profil jubler over triumf med “gymnaiseelever”

Efter søndagens kamp mod Randers siger Rasmus Falk, at FCK har været det bedste hold gennem hele sæsonen.



FC Københavns midlertidige anfører Rasmus Falk er ikke i tvivl om, hvorfor det er lykkedes holdet at være så godt som sikret klubbens 14. mesterskab i historien.

– Jeg synes, at vi har været det bedste hold, hvis man måler over hele sæsonen, siger han efter søndagens 2-0-sejr over Randers FC i Superligaen.

Han fremhæver især de mange unge spillere, der har været en stor del af holdet på det seneste, og han mener, at mange ofte glemmer, hvor stort et pres der ligger på dem.

– Vi har rigtig, rigtig mange spillere, der aldrig har vundet et mesterskab, men som er på vej til at tage store skridt, siger han.

Før FC Midtjyllands kamp mandag aften har københavnerne et forspring på seks point og en markant bedre målscore.

– Hvis vi får mesterskabet hjem, som vi skal gøre, så er jeg især stolt over, at vi har haft så mange unge spillere med på rejsen.

– Mange af spillerne ville stadig gå i gymnasiet, hvis ikke de havde været her. Jeg synes, at folk lidt for ofte glemmer, hvor unge de rent faktisk er, siger Falk.

Cheftræner Jess Thorup er ligeledes stolt over, hvordan holdet har formået at levere gode præstationer på det seneste, selv om det har været med flere yngre spillere i startopstillingen.

– Det er en kæmpe cadeau til de unge mennesker, at vi kan gå ind og levere præstationer mod både Silkeborg og Randers.

– Det er hårdt at være et hold, der har kæmpe ambitioner på egne vegne og som siger fra dag et, at vi skal være danske mestre. Så lægger vi jo først og fremmest et kæmpe tryk på os selv, og det kan man roligt sige, at alle andre også gør.

– Det skal man lære at håndtere, når man er i FCK, men den måde, vi har svaret tilbage på – især i de sidste to kampe, hvor vi for alvor har været under pres – synes jeg er helt exceptionelt, siger han.

I kampen mod Silkeborg IF i onsdags viste 19-årige Isak Johannesson sig frem, da han nettede to gange i opgøret, der endte 2-1.

I søndagens 2-0-sejr mod Randers var det i stedet Hakon Haraldsson, der kom på scoringstavlen, og han har, ligesom Isak Johannesson, heller ikke rundet de 20 år endnu.

– Vores præstation mod Randers vidner om, at der er noget stort på vej inde i det omklædningsrum (de unge spillere, red.).

– Vi har kun taget det første lille skridt, og der venter rigtig mange store skridt fremadrettet, siger han.

/ritzau/







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

– Han virker frustreret!



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Hylder Nartey efter magisk debut

Han er på vej væk fra AGF

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

– Jeg tror de vinder Superligaen

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

Silkeborg IF – Viborg FF

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Stjernetransfer på plads alligevel

Ikke set i 30 år

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Tottenham boykotter Viaplay

‘De er tilbage’

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

“Han skal være 3.000 gange bedre”

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Det kan ske mandag i FC København

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Mål i Manchester

“De havde det bedste transfervindue”

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

AGF – OB