FC Københavns midlertidige anfører Rasmus Falk er ikke i tvivl om, hvorfor det er lykkedes holdet at være så godt som sikret klubbens 14. mesterskab i historien.
– Jeg synes, at vi har været det bedste hold, hvis man måler over hele sæsonen, siger han efter søndagens 2-0-sejr over Randers FC i Superligaen.
Han fremhæver især de mange unge spillere, der har været en stor del af holdet på det seneste, og han mener, at mange ofte glemmer, hvor stort et pres der ligger på dem.
– Vi har rigtig, rigtig mange spillere, der aldrig har vundet et mesterskab, men som er på vej til at tage store skridt, siger han.
Før FC Midtjyllands kamp mandag aften har københavnerne et forspring på seks point og en markant bedre målscore.
– Hvis vi får mesterskabet hjem, som vi skal gøre, så er jeg især stolt over, at vi har haft så mange unge spillere med på rejsen.
– Mange af spillerne ville stadig gå i gymnasiet, hvis ikke de havde været her. Jeg synes, at folk lidt for ofte glemmer, hvor unge de rent faktisk er, siger Falk.
Cheftræner Jess Thorup er ligeledes stolt over, hvordan holdet har formået at levere gode præstationer på det seneste, selv om det har været med flere yngre spillere i startopstillingen.
– Det er en kæmpe cadeau til de unge mennesker, at vi kan gå ind og levere præstationer mod både Silkeborg og Randers.
– Det er hårdt at være et hold, der har kæmpe ambitioner på egne vegne og som siger fra dag et, at vi skal være danske mestre. Så lægger vi jo først og fremmest et kæmpe tryk på os selv, og det kan man roligt sige, at alle andre også gør.
– Det skal man lære at håndtere, når man er i FCK, men den måde, vi har svaret tilbage på – især i de sidste to kampe, hvor vi for alvor har været under pres – synes jeg er helt exceptionelt, siger han.
I kampen mod Silkeborg IF i onsdags viste 19-årige Isak Johannesson sig frem, da han nettede to gange i opgøret, der endte 2-1.
I søndagens 2-0-sejr mod Randers var det i stedet Hakon Haraldsson, der kom på scoringstavlen, og han har, ligesom Isak Johannesson, heller ikke rundet de 20 år endnu.
– Vores præstation mod Randers vidner om, at der er noget stort på vej inde i det omklædningsrum (de unge spillere, red.).
– Vi har kun taget det første lille skridt, og der venter rigtig mange store skridt fremadrettet, siger han.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
NYHEDER
