FCK-profil: Urealistisk at hente BIF og FCM

Mange FCK-fans vil have holdet til at hjælpe FC Midtjylland til at vinde guld foran Brøndby IF, men det duer ikke, mener Rasmus Falk. Man bliver ikke en vinder af at tabe.



Rasmus Falk taler lige ud af posen, da Tipsbladet spørger, hvordan han ser FC Københavns chancer for at indhente Brøndby IF eller FC Midtjylland.

– Dårlige, siger han tørt.

– Man har altid dårlige chancer, når det er ude af ens egne hænder. Det har lidt været historien for den her sæson: Når vi har været lige ved at have kontakt og være inden for nogenlunde rækkevidde, har vi desværre ikke kunnet komme helt derop.

– Det er i den grad ud af vores hænder, og det er urealistisk at sige, vi kan vinde guld. Jeg ved godt, at det matematisk set kan lade sig gøre, men vi skal gå efter at vinde vores kampe og gå efter det optimale, så vi kan slutte stærkt af, og så må vi komme tilbage.

Efter FCK spillede 2-2 mod FC Nordsjælland i mandags, har holdet henholdsvis seks og syv point op til Brøndby IF og FC Midtjylland. Netop de to guldaspiranter er modstanderne i de kommende runder, så selv om FCK næppe selv vinder guld, kan Falk og co. blive Superligaens kongemagere.

Falk er godt klar over, at mange fans gerne ser en sejr over Brøndby IF og derefter vil kunne se gennem fingre med det, hvis FC København taber til FC Midtjylland på onsdag. Sådan kan han og holdkammeraterne bare ikke selv tænke.

Dybt i dna’et
Det er ikke, fordi de ikke gerne vil stikke en kæp i hjulet på FCK’s ærkerival. Det handler om, at det vil stride mod det tankegods, der ligger til grund for elitesport som helhed, den tankegang, de alle har fået indpodet, siden de var små, og den mentalitet, som FCK’s succes har været og igen i fremtiden skal bygges på: Det handler om at vinde. Altid.

Hvis man ikke har det sådan, ”så er man i den forkerte branche,” som Falk siger. Man skaber ikke et vinderhold ved at gå på banen uden intentionen om at vinde.

– Jeg forstår godt ud fra et journalistisk synspunkt og fra et fansynspunkt, at der er noget, der går længere tilbage [rivaliseringen med Brøndby], men som spiller er man kun interesseret i at gøre sit ypperste. Nogle gange fejler man, men det betyder ikke, at man ikke forsøger.

– Det ligger så dybt i vores dna og alt det, vi laver hver evig eneste dag og stræber mod hver evig eneste dag. Vores proces handler om at vinde fodboldkampe. Hele ugen forbereder man sig til at vinde fodboldkampe.

– Der er en fed rivalisering med Brøndby, som går langt tilbage. Så vi vil rigtig gerne slå Brøndby, men vi vil også rigtig gerne slå Midtjylland. Det ligger så dybt i at os, at vi gerne vil vinde fodboldkampe, og vi er ikke interesseret i at gå på banen og gøre noget halvt.

– Man kan jo ønske og tænke alt muligt [som fan], men når vi spiller, spiller vi for at vinde.

Med mindre FC København skaber miraklet og overhaler Brøndby og FC Midtjylland, har det været en skuffende sæson. Rasmus Falk er opsat på, at den næste bliver bedre, og han ser tegn på, at FCK er på rette vej. Holdet har eksempelvis fået flest point i mesterskabsspillet hidtil.

– Vi vil gerne vise, at vi kan være med, hvor vi gerne vil være. Vi vil gerne være nummer ét, og det er vi ikke nu. Vi fører slutspillet, og det tæller ikke noget som helst, men det er vigtigt at vise over for os selv, at når vi møder de bedste, skal vi være de bedste, siger han.

– Men jeg vil da sige, at jeg ikke havde håbet, at vi skulle have den her snak. Det er ikke det, det handler om her. Det er ikke nogen i den her trup, som er tilfreds med det, vi ender med at opnå – med mindre vi vinder guld. Så det skal være med til at skabe en sult og en motivation inden i os, så vi kan komme tilbage, hvor vi gerne vil være.

Læs optakten til søndagens derby her.





Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig



LIVE

TransferLIVE: Stor interesse for Scott McKenna


Chelsea sender gamle brasilianere hjem

Kan købes til spotpris

Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

Zorniger med iskold Moukoko-bemærkning

Afsløring: Brøndby har flot videresalgsklausul

Her er prisen på Mathias Kvistgaarden

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard


EKSKLUSIVT

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski


Udenlandske klubber stjæler transferplan

Afsløring: Hvid røg – her ankommer ny FCK-stjerne

Altafgørende for Brøndbys fremtid

Glæd jer bare, FCK: Kotarski en klasse over Ramaj



AVIS

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt


Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby

FCM-spiller solgt – her er prisen

Tengstedt på plads i ny klub

Newcastle går på rov hos FC Midtjylland

De kan tjene kassen på Moukoko


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Yussuf kan skabe intern kamp: ‘Jeg er ikke naiv’

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

Har trænet FCK’s nye stjerne: Så god er han

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Gylden chance for Roony Bardghji

To spillere på vej væk fra FC Midtjylland

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz



Eksklusivt: Kom med på FCM’s transfer-jagt

Afsløring: Næstved henter AGF-spiller

FC Barcelona-stjerner i chok

Belgier var fristet af FCK og FCM

Andreas Pyndt skifter til Superliga-klub


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Flere prominente bejlere til dansk forsvarsspiller

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Vildt transfer-kup: Fik SMS 10 min inde i guldfest

Engelske klubber har henvendt sig til Mathias Ross

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Serie A-klub afslører godt øje til Superligaen

FCM jagter Champions League-talenter



Kongen af straffespark på vej til FC København

Afsløring: Brøndby udlejer Carl Björk

FC København sælger Mamoudou Karamoko

Detaljen der har taget Clara Tauson til nye højder

AGF jubler: Henter profil og får købsoption

Enig om tidligere Superliga-stjerne

Azzurre hælder salt i portugisisk sår

Roony Bardghji består første lægetjek

Det vidste du ikke om ny Superliga-profil

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Rasmus Falk gjorde comeback for OB

Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner



Hollandsk stjerne vinder i Touren

“Superdanskeren”

Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’