FCK reagerer på ballade: Det er helt utilstedeligt

Kampe mellem FC København og Brøndby IF skal være en fodboldfest, men søndagens opgør nummer 100 mellem de to endte med mørke skyer henover Parken.



Derby nummer 100 mellem FC København og Brøndby IF endte med en sejr på 4-1 til hjemmeholdet i Parken.

Men midt i fodboldfesten så har både hærværk, uanstændige bannere og tifoer præget overskrifterne efter en ellers flot FC København-sejr.

Hjemmeholdets fans havde lavet en stor Olsen Banden-tifo, som prægede den ene endetribune, men ved nærmere øjekast, så gemte der sig et skjult budskab rettet mod ordensmagten.

13:12 slog klokken på tifoens stationsur, som refererer til udtrykket 'ACAB' eller 'All Cops Are Bastards'. Politiet var hurtige til at kalde det "noget forbandet svineri", og nu bakkes de op af FCK's administrerende direktør, Jacob Lauesen, der sætter ord på hændelserne på klubbens hjemmeside.

Når det er sagt, så er vi for vores eget vedkommende meget kede af nogle af de budskaber, der kom fra enkelte af vores fans side. Det ene i en ellers stor og flot tifo, hvor man uden vores viden, tilsvinede politiet.

– Det synes vi er en helt misforstået og forkert tilgang at have til de mennesker, der er med til at gøre det muligt, at vi kan afvikle kampe som den søndag. Det tager vi, som vi også har sagt tidligere, afstand fra, og vi vil igen gøre den holdning klar overfor de relevante fanrepræsentanter, siger han.

Ikke kun politiet fik en hård medfart, det gjorde Brøndby også, da nogle FCK-fans viste bannere frem, som rettede sig mod en tragisk sag, hvor en Brøndby-hooligan er blevet dømt for blandt andet vold og overgreb mod unge drenge og mænd.

– De bannere, der handler om en meget tragisk sag med mange ofre og pårørende, finder vi helt utilstedelige. Vi har for flere gange afholdt møder med fanrepræsentanter og gjort vores holdning omkring den sag meget klar, mens vores SLO Team løbende har fulgt op omkring det og flere gange lykkedes med deres arbejde for at undgå, at der kom bannere op.

– Der er intet underholdende i den sag, der har ofre og pårørende, der på ingen måde fortjener at se den slags. Vi vil gøre alt i vores magt for, at det ikke gentager sig, siger Jacob Lauesen.

Desuden tilsutter han sig Brøndbys holdning om, at hærværk på udebaneafsnittet hører ingen steder hjemme. Brøndby IF og FC København var ellers ude før søndagens derby og opfordre til god ro og orden. Det budskab misforstod enkelte fans tilsyneladende.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.



Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Frederik Birk bryder tavsheden

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Solgt for 285 millioner

Afsløring: FC København binder stortalent

Storklub lurer på Mohamed Salah

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Spøger i kæmpeklub

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Kæmpe forløsning for FC København

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Sløv kampstart på Sardinien

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Bombe på vej – sker det i dag? 

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker