Derby nummer 100 mellem FC København og Brøndby IF endte med en sejr på 4-1 til hjemmeholdet i Parken.
Men midt i fodboldfesten så har både hærværk, uanstændige bannere og tifoer præget overskrifterne efter en ellers flot FC København-sejr.
Hjemmeholdets fans havde lavet en stor Olsen Banden-tifo, som prægede den ene endetribune, men ved nærmere øjekast, så gemte der sig et skjult budskab rettet mod ordensmagten.
13:12 slog klokken på tifoens stationsur, som refererer til udtrykket 'ACAB' eller 'All Cops Are Bastards'. Politiet var hurtige til at kalde det "noget forbandet svineri", og nu bakkes de op af FCK's administrerende direktør, Jacob Lauesen, der sætter ord på hændelserne på klubbens hjemmeside.
Når det er sagt, så er vi for vores eget vedkommende meget kede af nogle af de budskaber, der kom fra enkelte af vores fans side. Det ene i en ellers stor og flot tifo, hvor man uden vores viden, tilsvinede politiet.
– Det synes vi er en helt misforstået og forkert tilgang at have til de mennesker, der er med til at gøre det muligt, at vi kan afvikle kampe som den søndag. Det tager vi, som vi også har sagt tidligere, afstand fra, og vi vil igen gøre den holdning klar overfor de relevante fanrepræsentanter, siger han.
Ikke kun politiet fik en hård medfart, det gjorde Brøndby også, da nogle FCK-fans viste bannere frem, som rettede sig mod en tragisk sag, hvor en Brøndby-hooligan er blevet dømt for blandt andet vold og overgreb mod unge drenge og mænd.
– De bannere, der handler om en meget tragisk sag med mange ofre og pårørende, finder vi helt utilstedelige. Vi har for flere gange afholdt møder med fanrepræsentanter og gjort vores holdning omkring den sag meget klar, mens vores SLO Team løbende har fulgt op omkring det og flere gange lykkedes med deres arbejde for at undgå, at der kom bannere op.
– Der er intet underholdende i den sag, der har ofre og pårørende, der på ingen måde fortjener at se den slags. Vi vil gøre alt i vores magt for, at det ikke gentager sig, siger Jacob Lauesen.
Desuden tilsutter han sig Brøndbys holdning om, at hærværk på udebaneafsnittet hører ingen steder hjemme. Brøndby IF og FC København var ellers ude før søndagens derby og opfordre til god ro og orden. Det budskab misforstod enkelte fans tilsyneladende.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Deler nyt om skadet stjerne
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
CUSTOM
Brighton – Liverpool
Benhård Brian Riemer-melding
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
‘Det er dramatisk!’
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Så blev det officielt
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW