FCK reagerer på ballade: Det er helt utilstedeligt

Kampe mellem FC København og Brøndby IF skal være en fodboldfest, men søndagens opgør nummer 100 mellem de to endte med mørke skyer henover Parken.



Derby nummer 100 mellem FC København og Brøndby IF endte med en sejr på 4-1 til hjemmeholdet i Parken.

Men midt i fodboldfesten så har både hærværk, uanstændige bannere og tifoer præget overskrifterne efter en ellers flot FC København-sejr.

Hjemmeholdets fans havde lavet en stor Olsen Banden-tifo, som prægede den ene endetribune, men ved nærmere øjekast, så gemte der sig et skjult budskab rettet mod ordensmagten.

13:12 slog klokken på tifoens stationsur, som refererer til udtrykket 'ACAB' eller 'All Cops Are Bastards'. Politiet var hurtige til at kalde det "noget forbandet svineri", og nu bakkes de op af FCK's administrerende direktør, Jacob Lauesen, der sætter ord på hændelserne på klubbens hjemmeside.

Når det er sagt, så er vi for vores eget vedkommende meget kede af nogle af de budskaber, der kom fra enkelte af vores fans side. Det ene i en ellers stor og flot tifo, hvor man uden vores viden, tilsvinede politiet.

– Det synes vi er en helt misforstået og forkert tilgang at have til de mennesker, der er med til at gøre det muligt, at vi kan afvikle kampe som den søndag. Det tager vi, som vi også har sagt tidligere, afstand fra, og vi vil igen gøre den holdning klar overfor de relevante fanrepræsentanter, siger han.

Ikke kun politiet fik en hård medfart, det gjorde Brøndby også, da nogle FCK-fans viste bannere frem, som rettede sig mod en tragisk sag, hvor en Brøndby-hooligan er blevet dømt for blandt andet vold og overgreb mod unge drenge og mænd.

– De bannere, der handler om en meget tragisk sag med mange ofre og pårørende, finder vi helt utilstedelige. Vi har for flere gange afholdt møder med fanrepræsentanter og gjort vores holdning omkring den sag meget klar, mens vores SLO Team løbende har fulgt op omkring det og flere gange lykkedes med deres arbejde for at undgå, at der kom bannere op.

– Der er intet underholdende i den sag, der har ofre og pårørende, der på ingen måde fortjener at se den slags. Vi vil gøre alt i vores magt for, at det ikke gentager sig, siger Jacob Lauesen.

Desuden tilsutter han sig Brøndbys holdning om, at hærværk på udebaneafsnittet hører ingen steder hjemme. Brøndby IF og FC København var ellers ude før søndagens derby og opfordre til god ro og orden. Det budskab misforstod enkelte fans tilsyneladende.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Philip Billing tabte kæben




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Helt på røven over Victor Froholdt

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Kasper Hjulmand-bombe på vej?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Danmark – Nordmakedonien

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Klar tale: Han bør fyres nu

Divisionsforeningen med markant udmelding

Klar besked til danske debutanter



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Nu flytter anfører til Danmark

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Dansker drillet af Mourinho

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Av, FCK! Her er de værst af alle

Kæmpe nyhed i udlandet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Albert Rudé er færdig i Kolding

– Glem 4-4-4-4-0

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’