FCK reagerer på ballade: Det er helt utilstedeligt

Kampe mellem FC København og Brøndby IF skal være en fodboldfest, men søndagens opgør nummer 100 mellem de to endte med mørke skyer henover Parken.



Derby nummer 100 mellem FC København og Brøndby IF endte med en sejr på 4-1 til hjemmeholdet i Parken.

Men midt i fodboldfesten så har både hærværk, uanstændige bannere og tifoer præget overskrifterne efter en ellers flot FC København-sejr.

Hjemmeholdets fans havde lavet en stor Olsen Banden-tifo, som prægede den ene endetribune, men ved nærmere øjekast, så gemte der sig et skjult budskab rettet mod ordensmagten.

13:12 slog klokken på tifoens stationsur, som refererer til udtrykket 'ACAB' eller 'All Cops Are Bastards'. Politiet var hurtige til at kalde det "noget forbandet svineri", og nu bakkes de op af FCK's administrerende direktør, Jacob Lauesen, der sætter ord på hændelserne på klubbens hjemmeside.

Når det er sagt, så er vi for vores eget vedkommende meget kede af nogle af de budskaber, der kom fra enkelte af vores fans side. Det ene i en ellers stor og flot tifo, hvor man uden vores viden, tilsvinede politiet.

– Det synes vi er en helt misforstået og forkert tilgang at have til de mennesker, der er med til at gøre det muligt, at vi kan afvikle kampe som den søndag. Det tager vi, som vi også har sagt tidligere, afstand fra, og vi vil igen gøre den holdning klar overfor de relevante fanrepræsentanter, siger han.

Ikke kun politiet fik en hård medfart, det gjorde Brøndby også, da nogle FCK-fans viste bannere frem, som rettede sig mod en tragisk sag, hvor en Brøndby-hooligan er blevet dømt for blandt andet vold og overgreb mod unge drenge og mænd.

– De bannere, der handler om en meget tragisk sag med mange ofre og pårørende, finder vi helt utilstedelige. Vi har for flere gange afholdt møder med fanrepræsentanter og gjort vores holdning omkring den sag meget klar, mens vores SLO Team løbende har fulgt op omkring det og flere gange lykkedes med deres arbejde for at undgå, at der kom bannere op.

– Der er intet underholdende i den sag, der har ofre og pårørende, der på ingen måde fortjener at se den slags. Vi vil gøre alt i vores magt for, at det ikke gentager sig, siger Jacob Lauesen.

Desuden tilsutter han sig Brøndbys holdning om, at hærværk på udebaneafsnittet hører ingen steder hjemme. Brøndby IF og FC København var ellers ude før søndagens derby og opfordre til god ro og orden. Det budskab misforstod enkelte fans tilsyneladende.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Neestrup og co. henter stjerne

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Norge – Frankrig

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Supercomputer: Her er VM-finalen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Colombia – Portugal



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen