FCK reagerer på ballade: Det er helt utilstedeligt

Kampe mellem FC København og Brøndby IF skal være en fodboldfest, men søndagens opgør nummer 100 mellem de to endte med mørke skyer henover Parken.



Derby nummer 100 mellem FC København og Brøndby IF endte med en sejr på 4-1 til hjemmeholdet i Parken.

Men midt i fodboldfesten så har både hærværk, uanstændige bannere og tifoer præget overskrifterne efter en ellers flot FC København-sejr.

Hjemmeholdets fans havde lavet en stor Olsen Banden-tifo, som prægede den ene endetribune, men ved nærmere øjekast, så gemte der sig et skjult budskab rettet mod ordensmagten.

13:12 slog klokken på tifoens stationsur, som refererer til udtrykket 'ACAB' eller 'All Cops Are Bastards'. Politiet var hurtige til at kalde det "noget forbandet svineri", og nu bakkes de op af FCK's administrerende direktør, Jacob Lauesen, der sætter ord på hændelserne på klubbens hjemmeside.

Når det er sagt, så er vi for vores eget vedkommende meget kede af nogle af de budskaber, der kom fra enkelte af vores fans side. Det ene i en ellers stor og flot tifo, hvor man uden vores viden, tilsvinede politiet.

– Det synes vi er en helt misforstået og forkert tilgang at have til de mennesker, der er med til at gøre det muligt, at vi kan afvikle kampe som den søndag. Det tager vi, som vi også har sagt tidligere, afstand fra, og vi vil igen gøre den holdning klar overfor de relevante fanrepræsentanter, siger han.

Ikke kun politiet fik en hård medfart, det gjorde Brøndby også, da nogle FCK-fans viste bannere frem, som rettede sig mod en tragisk sag, hvor en Brøndby-hooligan er blevet dømt for blandt andet vold og overgreb mod unge drenge og mænd.

– De bannere, der handler om en meget tragisk sag med mange ofre og pårørende, finder vi helt utilstedelige. Vi har for flere gange afholdt møder med fanrepræsentanter og gjort vores holdning omkring den sag meget klar, mens vores SLO Team løbende har fulgt op omkring det og flere gange lykkedes med deres arbejde for at undgå, at der kom bannere op.

– Der er intet underholdende i den sag, der har ofre og pårørende, der på ingen måde fortjener at se den slags. Vi vil gøre alt i vores magt for, at det ikke gentager sig, siger Jacob Lauesen.

Desuden tilsutter han sig Brøndbys holdning om, at hærværk på udebaneafsnittet hører ingen steder hjemme. Brøndby IF og FC København var ellers ude før søndagens derby og opfordre til god ro og orden. Det budskab misforstod enkelte fans tilsyneladende.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med komet

Sean Klaiber smidt af holdet: Nu svarer agenten

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Det er en katastrofe for Brøndby

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Hård kritik af FCM-profil

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Robert trækker overskrifter i udlandet

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘De har grinet deres røv i laser’

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Superliga-klub bedst i hele verden

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Thomas Frank er favorit til jobbet

Gift Links hylder FCK-legende

Har været uenig med Steve Cooper

Nu er han pludselig syg

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Han er Superligaens ringeste målmand!

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Danmark har aldrig haft så mange før

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Mathias Zanka går viralt

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Glem det, Leicester!

Tung torsdagskamp i Porto

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

FIFA åbner sag mod Spanien