FCK byder på brandvarm dansk profil

FC København har ifølge B.T. budt på brandvarme Magnus Mattsson. Buddet er dog blevet afvist ifølge samme medie.



FC København har ikke rørt på sig i dette transfervindue, men meget tyder på, at vi går ind i en hektisk sidste uge. 

For klubben har ifølge B.T. budt på danske Magnus Mattsson, som har været en enorm profil for NEC Nijmegen i denne sæson. Han har allerede scoret ti ligamål, og det lader til at være et spørgsmål om tid, før han skal finde sig en ny adresse. 

Den adresse kan meget vel blive i FC København, som lander en stor offensiv profil, såfremt det lykkes at hente den tidligere Silkeborg-profil. Den mission ser dog vanskelig ud, for ifølge B.T. er buddet blevet afvist i første omgang af NEC Nijmegen.

Mattsson har kontraktudløb til sommer, men den hollandske klub har en option i aftalen, som gør, at den kan forlænges med et år. 

B.T. melder intet om størrelsen på FC Københavns bud for 24-årige Mattsson. 

Tipsbladet talte tidligere i januar med Magnus Mattsson om netop FC København, og om de forsvarende danske mestre kunne være en attraktiv klub at skifte til. Han var i hvert fald villig til at tale pænt om den danske klub.

– Det er klart, som du selv siger, at FCK har udviklet sig til at være en stor klub nu, også på størrelse med nogle af de europæiske klubber. Jeg tror da altid man synes, at FCK gør det godt, men jeg har slet ikke overvejet det, siger Magnus Mattsson. Læs hele interviewet her.

Magnus Mattsson gør sig på den offensive midtbane, så han vil altså give FC København et kreativt pust i angrebsspillet, og så viser topscorerlisten fra Eredivisie, at han så sandelig ved, hvor målet står.





LIVE

LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Fortryder FC Barcelona-transfer

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Færdig: Nu er han rejst til København

Roy Keane slagter dansk stjerne

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Jess Thorup indlagt

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Så er det officielt

Dansk stortalents værdi eksploderer

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hold nu kæft, hvor er han god!

Efter to måneders tørke: Højlund lyner