FCK byder på brandvarm dansk profil

FC København har ifølge B.T. budt på brandvarme Magnus Mattsson. Buddet er dog blevet afvist ifølge samme medie.



FC København har ikke rørt på sig i dette transfervindue, men meget tyder på, at vi går ind i en hektisk sidste uge. 

For klubben har ifølge B.T. budt på danske Magnus Mattsson, som har været en enorm profil for NEC Nijmegen i denne sæson. Han har allerede scoret ti ligamål, og det lader til at være et spørgsmål om tid, før han skal finde sig en ny adresse. 

Den adresse kan meget vel blive i FC København, som lander en stor offensiv profil, såfremt det lykkes at hente den tidligere Silkeborg-profil. Den mission ser dog vanskelig ud, for ifølge B.T. er buddet blevet afvist i første omgang af NEC Nijmegen.

Mattsson har kontraktudløb til sommer, men den hollandske klub har en option i aftalen, som gør, at den kan forlænges med et år. 

B.T. melder intet om størrelsen på FC Københavns bud for 24-årige Mattsson. 

Tipsbladet talte tidligere i januar med Magnus Mattsson om netop FC København, og om de forsvarende danske mestre kunne være en attraktiv klub at skifte til. Han var i hvert fald villig til at tale pænt om den danske klub.

– Det er klart, som du selv siger, at FCK har udviklet sig til at være en stor klub nu, også på størrelse med nogle af de europæiske klubber. Jeg tror da altid man synes, at FCK gør det godt, men jeg har slet ikke overvejet det, siger Magnus Mattsson. Læs hele interviewet her.

Magnus Mattsson gør sig på den offensive midtbane, så han vil altså give FC København et kreativt pust i angrebsspillet, og så viser topscorerlisten fra Eredivisie, at han så sandelig ved, hvor målet står.







LIVE

TransferLIVE: Viborg bekræfter

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afslører detaljer om Brøndby-skifte



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Knuser transferrekord

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Supercomputer: De vinder VM

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Forventer klubskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Schweizisk kaptajn er stolt af VM

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Dybt forundret over Superliga-flop

Stor nedtur for Superliga-komet

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah