FCK byder på brandvarm dansk profil

FC København har ifølge B.T. budt på brandvarme Magnus Mattsson. Buddet er dog blevet afvist ifølge samme medie.



FC København har ikke rørt på sig i dette transfervindue, men meget tyder på, at vi går ind i en hektisk sidste uge. 

For klubben har ifølge B.T. budt på danske Magnus Mattsson, som har været en enorm profil for NEC Nijmegen i denne sæson. Han har allerede scoret ti ligamål, og det lader til at være et spørgsmål om tid, før han skal finde sig en ny adresse. 

Den adresse kan meget vel blive i FC København, som lander en stor offensiv profil, såfremt det lykkes at hente den tidligere Silkeborg-profil. Den mission ser dog vanskelig ud, for ifølge B.T. er buddet blevet afvist i første omgang af NEC Nijmegen.

Mattsson har kontraktudløb til sommer, men den hollandske klub har en option i aftalen, som gør, at den kan forlænges med et år. 

B.T. melder intet om størrelsen på FC Københavns bud for 24-årige Mattsson. 

Tipsbladet talte tidligere i januar med Magnus Mattsson om netop FC København, og om de forsvarende danske mestre kunne være en attraktiv klub at skifte til. Han var i hvert fald villig til at tale pænt om den danske klub.

– Det er klart, som du selv siger, at FCK har udviklet sig til at være en stor klub nu, også på størrelse med nogle af de europæiske klubber. Jeg tror da altid man synes, at FCK gør det godt, men jeg har slet ikke overvejet det, siger Magnus Mattsson. Læs hele interviewet her.

Magnus Mattsson gør sig på den offensive midtbane, så han vil altså give FC København et kreativt pust i angrebsspillet, og så viser topscorerlisten fra Eredivisie, at han så sandelig ved, hvor målet står.







LIVE

LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Thomas Frank scorer sommerjob

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Født i Danmark og på vej til VM

Stort medie hylder AGF-profil

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe