FCK smed sejren efter Bayern-comeback

Langt hen ad vejen havde FCK godt styr på Bayern München, men to pletskud gav tyskerne sejren i Parken.



FC København har det godt på hjemmebane i Champions League, og mod selveste Bayern München var holdet igen tæt på et stort resultat.

Foran mere end 35.000 tilskuere i Parken kom de danske mestre foran på et mål af Lukas Lerager, men tabte til sidst 1-2 til de tyske stjerner.

FCK havde ellers haft godt styr på Bayern, men en udligning af Jamal Musiala og Mathys Tels scoring mod slutningen vendte kampen på hovedet.

Det var blot andet nederlag i Champions League-gruppespillet for FCK i historien, mens Bayern forlængede sin rekordlange stime på nu 15 sejre i gruppespillet.

FCK står nu med et point efter to kampe og er nummer tre i gruppen. Manchester United er sidst med nul point.

Var man i tvivl om kampens størrelse, gav kulisserne et utvetydigt svar. Allerede to timer før var en stor flok fans stimlet sammen ude foran Parken i håbet om at få et glimt af Harry Kane og de andre stjerner ved holdbussens ankomst.

Og med en time til kickoff var det vel stort set kun de fans, der lige skulle tanke op på hotdogs og våde varer, som ikke havde fundet deres pladser endnu.

Med andre ord var en mægtig modstander kommet til byen, men det lod ikke til at påvirke FC Københavns spillere på banen. Det danske mesterhold red på den energibølge, den ene endetribune sendte spillernes vej.

Ganske vist havde Bayern en klar overvægt i boldbesiddelse, men det udmøntede sig i begyndelsen kun i sporadiske forsøg, som FCK-spillerne havde held til at blokere.

De seneste 11 års tyske mestre forsøgte at finde mellemrummene mellem FCK's kæder. Det var svært, fordi værterne langt hen ad vejen spillede med stor disciplin.

Et par boldtab på egen banehalvdel var til gengæld tæt på at blive dyre for københavnerne, men heldigvis for dem var Bayern-spillerne usædvanligt uskarpe og ude af stand til at straffe dem.

Harry Kane lurede på dybe stikninger, men var offside den ene gang, det kunne være blevet farligt. Et langskud af Joshua Kimmich var ellers bedste forsøg før pausen.

I den anden ende var FCK en ret sjælden gæst, men en stor hovedstødschance tilfaldt Mohamed Elyounoussi efter 26 minutter. Han hoppede dog ikke højt nok til at få ordentligt ram på bolden.

Dybest set var opgøret egentlig ret begivenhedsløst, og det var FCK formentlig godt tilfreds med. I hvert fald indtil ti minutter inde i anden halvleg.

Med direkte spil havnede bolden efter en omstilling hos Viktor Claesson, der kom fri til afslutning.

Anførerens forsøg blev blokeret, men Lukas Lerager fulgte op på riposten og bankede bolden ned i jorden og i mål.

Det fik Parken til at eksplodere i jubel, og uafgjort var som minimum inden for rækkevidde nu.

FCK faldt længere tilbage på banen, mens de store Bayern-chancer lod vente på sig.

Men som bekendt besidder de tyske profiler store individuelle kvaliteter, og stortalentet Jamal Musiala afsluttede midtvejs i anden halvleg en dribletur ved at hamre bolden knaldhårdt i målet.

Hjemmeholdet blev dog ved med at tro på det og kunne have taget føringen igen, da Elyounoussi skød snert forbi mål knap 20 minutter før tid.

Et nærgående hovedstød fra Leon Goretzka truede med at ødelægge FCK-fansenes fest, og kort efter gik det så galt.

Denis Vavro og indskiftede Valdemar Lund tabte to dueller, og derfra kunne erfarne Thomas Müller finde Mathys Tel, som afgjorde braget.

Dybt i tillægstiden var FCK alligevel centimeter fra point, men en stor redning af Sven Ulreich forhindrede et overraskende point.

/ritzau/





Medie afslører møde med Deco




LIVE

LIVE: Sender lille stikpille til FCK

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Hjulmand vinder i Hamborg

Skræmmende Chido Obi-scener

Dansk milliardær smider 75.000

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Reagerer på Brøndby-bombe

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Langer ud efter trænerlegende



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

David Nielsen tæt på fyring

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

I chok over Manchester United

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Jubler over Benjamin Schmedes

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Newcastle – Manchester United



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

FCM henter svensk forsvarstalent

Arne Slot dybt frustreret

Køber engelsk klub

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Jævnbyrdighed i Lyon

Arteta afviser kritik fra kollega

Victor Nelsson topper international impact-liste

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

Kritik preller af på Arteta

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Det vil jeg aldrig gøre!

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

– Det må for alt i verden ikke ske!