FCK snupper FCNs pressechef

FC Nordsjælland tog FC Københavns pressechefCharles Maskelyne. Nu har FCK snuppet FCNs ditto, Christian Wolny.



Christian Wolny skifter sit job som pressechef i FC Nordsjælland ud med et tilsvarende i FC København, hvor han bliver presse- og kommunikationschef. Wolny starter i sit nye job den 1. august.

– Jeg kommer fra et sted, hvor jeg har haft en fantastisk tid, men den udfordring jeg nu har fået mulighed for at tage op i FC København, er umulig at takke nej til. FC København er helt naturligt en af Danmarks mest interessante og mediebevogtede organisationer, og jeg ser frem til at blive en del af holdet og bidrage med mine kompetencer. Jeg glæder mig til at gøre mit til at give omgivelserne og medierne endnu tydeligere mulighed for at følge den unikke kultur og vindermentalitet, jeg synes, Skandinaviens største fodboldklub står for, siger Christian Wolny i en pressemeddelelse.

Ansættelsen af Wolny kommer efter, FC Nordsjælland tidligere på sommeren ansatte FC Københavns pressechef gennem 16 år, Charles Maskelyne, som ny club secretary. Administrerende direktør Anders Hørsholt mener, at FCK nu er rigtig godt besat på medieposten.

– Vi søger konstant at finde de bedste kompetencer og profiler til vores organisation, og med ansættelsen af Christian er vi fremover rigtig godt besat på medieposten. Christian er utvivlsomt blandt landets førende inden for sit felt. Vi har med interesse fulgt hans resultater gennem en lang periode, og tillagt de bedste anbefalinger vi har modtaget på Christian, har vores valg været nemt.

– Generelt har vi været gennem en større reorganisering gennem det seneste år, men jeg føler, at vi er særdeles stærkt besat i hele vores organisation og klar til vores fremtidige opgaver, siger administrerende direktør, Anders Hørsholt.

Christian Wolny skiftede for fire år siden sit job som reporter for TV2 Sporten ud med jobbet som pressechef i FC Nordsjælland.





Nu er han gratis – på vej til OB?

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Bo Svensson på vej? ‘100 procent sikker på fyring’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Danske klubber vil have ham

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Brøndby IF – FC Fredericia

Benhård kritik af FCK-stjerne: Dårlig opførsel!

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Superliga-træner forlænger kontrakten

FC København-handling går verden rundt 

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg

Endelig er der godt nyt!

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Manchester United henter comebacksejr

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’