Robert Mudrazija har været i FC København i halvandet år. På de 18 måneder er det blevet til 82 minutter på banen i Superligaen.
Det er selvsagt ikke alverden, men det har ikke været muligt at presse meget mere ud af kroppen på den 23-årige kroat, der har været skadet under stort set hele sit ophold i dansk fodbold.
Aktuelt er han på vej tilbage fra sin seneste skadespause, og sulten lyser ud af ham efter torsdagens træning i FCK.
– Jeg har det godt – det har jeg altid, når jeg er i stand til at spille fodbold. Det er alt, der betyder noget for mig. Jeg er glad for at være i FC København og træne sammen med så dygtige spillere, siger Robert Mudrazija til tipsbladet.dk og sætter nogle ord på de seneste 18 måneder i Danmark:
– Det har selvfølgelig været hårdt. Jeg var skadet, da jeg kom, og jeg har stort set været skadet lige siden. Det rammer én, men jeg er mentalt stærk, og jeg har lagt det bag mig. Det har af og til været svært at holde hovedet højt, men jeg har gode folk omkring mig. Nu glæder jeg mig til at vise mig frem i min bedste udgave.
Læs også:Optakt: FC København – FC Midtjylland
– Jeg har gode venner i Danmark – blandt andre Karlo Bartolec – men jeg har ingen familie i landet, og det har selvfølgelig været ekstra hårdt under corona. Men alt det glemmer jeg, når jeg spiller fodbold. Det giver mig altid en stor lykkefølelse.
Selv om det kun er blevet til meget få minutter i FCK-trøjen, forlængede Robert Mudrazija i sidste uge aftalen med de danske mestre, således parterne nu har papir på hinanden frem til udgangen af 2024. Dermed blev der føjet et år til den tidligere aftale.
– Jeg er meget glad for aftalen – jeg er faktisk beæret. FC København er en storklub, og jeg glæder mig til at vise mig frem. Det ekstra år er et tegn på tillid fra begge sider, siger kroaten.
Da Robert Mudrazija kom til FC København fra NK Osijek i hjemlandet, var det ifølge Ekstra Bladet for en transfersum på 18,5 millioner kroner.
Dermed har FCK i skrivende stund betalt godt tre millioner pr. kamp, Mudrazija har spillet i Superligaen.
Læs også:FC København forlænger med Robert Mudrazija
– Jeg ved jo godt, at FCK har betalt mange penge for mig, og de har nu ventet i over et år på, at jeg kan give dem noget værdi for de penge. At FCK giver mig et år mere i min kontrakt, fylder mig med håb om fremtiden.
– Jeg tror på mig selv, og jeg skal nok vise alle, at FC København ikke har begået en fejl ved at købe mig. Jeg glæder mig helt vildt til at vise mig frem, siger Robert Mudrazija.
Søndag er kroaten klar til at spille sin Superliga-kamp nummer syv, når FCK spiller topkamp mod FC Midtjylland.
– Hvis træneren har brug for mig, er jeg klar. Jeg kan ikke spille hele kampen, men Ståle ved, at jeg er her, hvis han har brug for mig, slutter Mudrazija.
Kroaten har spillet en halv times Superliga-fodbold i indeværende sæson.
Læs også:Wind og Mudrazija fik minutter i intern FCK-testkamp
Læs også:FCK-back om topkamp mod FCM: Vi går efter at dominere
Læs også:Ny skade: FCK-angriber er ude i fire-seks uger
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
Medie peger på FC København
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
Vild udtalelse om Nathan Trott
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
Færdig i Brøndbys bestyrelse
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
Forlænger med stortalent
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
José Mourinho klarmelder dansker
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
TIPSBLADETS DOM
