Robert Mudrazija har været i FC København i halvandet år. På de 18 måneder er det blevet til 82 minutter på banen i Superligaen.
Det er selvsagt ikke alverden, men det har ikke været muligt at presse meget mere ud af kroppen på den 23-årige kroat, der har været skadet under stort set hele sit ophold i dansk fodbold.
Aktuelt er han på vej tilbage fra sin seneste skadespause, og sulten lyser ud af ham efter torsdagens træning i FCK.
– Jeg har det godt – det har jeg altid, når jeg er i stand til at spille fodbold. Det er alt, der betyder noget for mig. Jeg er glad for at være i FC København og træne sammen med så dygtige spillere, siger Robert Mudrazija til tipsbladet.dk og sætter nogle ord på de seneste 18 måneder i Danmark:
– Det har selvfølgelig været hårdt. Jeg var skadet, da jeg kom, og jeg har stort set været skadet lige siden. Det rammer én, men jeg er mentalt stærk, og jeg har lagt det bag mig. Det har af og til været svært at holde hovedet højt, men jeg har gode folk omkring mig. Nu glæder jeg mig til at vise mig frem i min bedste udgave.
Læs også:Optakt: FC København – FC Midtjylland
– Jeg har gode venner i Danmark – blandt andre Karlo Bartolec – men jeg har ingen familie i landet, og det har selvfølgelig været ekstra hårdt under corona. Men alt det glemmer jeg, når jeg spiller fodbold. Det giver mig altid en stor lykkefølelse.
Selv om det kun er blevet til meget få minutter i FCK-trøjen, forlængede Robert Mudrazija i sidste uge aftalen med de danske mestre, således parterne nu har papir på hinanden frem til udgangen af 2024. Dermed blev der føjet et år til den tidligere aftale.
– Jeg er meget glad for aftalen – jeg er faktisk beæret. FC København er en storklub, og jeg glæder mig til at vise mig frem. Det ekstra år er et tegn på tillid fra begge sider, siger kroaten.
Da Robert Mudrazija kom til FC København fra NK Osijek i hjemlandet, var det ifølge Ekstra Bladet for en transfersum på 18,5 millioner kroner.
Dermed har FCK i skrivende stund betalt godt tre millioner pr. kamp, Mudrazija har spillet i Superligaen.
Læs også:FC København forlænger med Robert Mudrazija
– Jeg ved jo godt, at FCK har betalt mange penge for mig, og de har nu ventet i over et år på, at jeg kan give dem noget værdi for de penge. At FCK giver mig et år mere i min kontrakt, fylder mig med håb om fremtiden.
– Jeg tror på mig selv, og jeg skal nok vise alle, at FC København ikke har begået en fejl ved at købe mig. Jeg glæder mig helt vildt til at vise mig frem, siger Robert Mudrazija.
Søndag er kroaten klar til at spille sin Superliga-kamp nummer syv, når FCK spiller topkamp mod FC Midtjylland.
– Hvis træneren har brug for mig, er jeg klar. Jeg kan ikke spille hele kampen, men Ståle ved, at jeg er her, hvis han har brug for mig, slutter Mudrazija.
Kroaten har spillet en halv times Superliga-fodbold i indeværende sæson.
Læs også:Wind og Mudrazija fik minutter i intern FCK-testkamp
Læs også:FCK-back om topkamp mod FCM: Vi går efter at dominere
Læs også:Ny skade: FCK-angriber er ude i fire-seks uger
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
MEDIE
Real Madrid-stjerne skifter til Lyon
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
MEDIE
Har henvendt sig til Niels Frederiksen
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
Drømmer om VM 2026 med Danmark
MEDIE
Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte
MEDIE
Vilde Diant Ramaj-rygter tager til
NYHEDER
Serie A aflyser omstridt kampflytning
HELT VILDT
FC Københavns søsterklub går transfer-amok!
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
Vild stime – men afviser guldsnak
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
NYHEDER
De er herbstmeister
Barcelona rykker fra
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
Her vil Asien kopiere Europa
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
AVIS
