Robert Mudrazija har været i FC København i halvandet år. På de 18 måneder er det blevet til 82 minutter på banen i Superligaen.
Det er selvsagt ikke alverden, men det har ikke været muligt at presse meget mere ud af kroppen på den 23-årige kroat, der har været skadet under stort set hele sit ophold i dansk fodbold.
Aktuelt er han på vej tilbage fra sin seneste skadespause, og sulten lyser ud af ham efter torsdagens træning i FCK.
– Jeg har det godt – det har jeg altid, når jeg er i stand til at spille fodbold. Det er alt, der betyder noget for mig. Jeg er glad for at være i FC København og træne sammen med så dygtige spillere, siger Robert Mudrazija til tipsbladet.dk og sætter nogle ord på de seneste 18 måneder i Danmark:
– Det har selvfølgelig været hårdt. Jeg var skadet, da jeg kom, og jeg har stort set været skadet lige siden. Det rammer én, men jeg er mentalt stærk, og jeg har lagt det bag mig. Det har af og til været svært at holde hovedet højt, men jeg har gode folk omkring mig. Nu glæder jeg mig til at vise mig frem i min bedste udgave.
Læs også:Optakt: FC København – FC Midtjylland
– Jeg har gode venner i Danmark – blandt andre Karlo Bartolec – men jeg har ingen familie i landet, og det har selvfølgelig været ekstra hårdt under corona. Men alt det glemmer jeg, når jeg spiller fodbold. Det giver mig altid en stor lykkefølelse.
Selv om det kun er blevet til meget få minutter i FCK-trøjen, forlængede Robert Mudrazija i sidste uge aftalen med de danske mestre, således parterne nu har papir på hinanden frem til udgangen af 2024. Dermed blev der føjet et år til den tidligere aftale.
– Jeg er meget glad for aftalen – jeg er faktisk beæret. FC København er en storklub, og jeg glæder mig til at vise mig frem. Det ekstra år er et tegn på tillid fra begge sider, siger kroaten.
Da Robert Mudrazija kom til FC København fra NK Osijek i hjemlandet, var det ifølge Ekstra Bladet for en transfersum på 18,5 millioner kroner.
Dermed har FCK i skrivende stund betalt godt tre millioner pr. kamp, Mudrazija har spillet i Superligaen.
Læs også:FC København forlænger med Robert Mudrazija
– Jeg ved jo godt, at FCK har betalt mange penge for mig, og de har nu ventet i over et år på, at jeg kan give dem noget værdi for de penge. At FCK giver mig et år mere i min kontrakt, fylder mig med håb om fremtiden.
– Jeg tror på mig selv, og jeg skal nok vise alle, at FC København ikke har begået en fejl ved at købe mig. Jeg glæder mig helt vildt til at vise mig frem, siger Robert Mudrazija.
Søndag er kroaten klar til at spille sin Superliga-kamp nummer syv, når FCK spiller topkamp mod FC Midtjylland.
– Hvis træneren har brug for mig, er jeg klar. Jeg kan ikke spille hele kampen, men Ståle ved, at jeg er her, hvis han har brug for mig, slutter Mudrazija.
Kroaten har spillet en halv times Superliga-fodbold i indeværende sæson.
Læs også:Wind og Mudrazija fik minutter i intern FCK-testkamp
Læs også:FCK-back om topkamp mod FCM: Vi går efter at dominere
Læs også:Ny skade: FCK-angriber er ude i fire-seks uger
LIVE
TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
‘Thomas Frank løber tør for tid’
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
Thomas Frank og co. skuffer på ny
EKSKLUSIVT
