Robert Mudrazija har været i FC København i halvandet år. På de 18 måneder er det blevet til 82 minutter på banen i Superligaen.
Det er selvsagt ikke alverden, men det har ikke været muligt at presse meget mere ud af kroppen på den 23-årige kroat, der har været skadet under stort set hele sit ophold i dansk fodbold.
Aktuelt er han på vej tilbage fra sin seneste skadespause, og sulten lyser ud af ham efter torsdagens træning i FCK.
– Jeg har det godt – det har jeg altid, når jeg er i stand til at spille fodbold. Det er alt, der betyder noget for mig. Jeg er glad for at være i FC København og træne sammen med så dygtige spillere, siger Robert Mudrazija til tipsbladet.dk og sætter nogle ord på de seneste 18 måneder i Danmark:
– Det har selvfølgelig været hårdt. Jeg var skadet, da jeg kom, og jeg har stort set været skadet lige siden. Det rammer én, men jeg er mentalt stærk, og jeg har lagt det bag mig. Det har af og til været svært at holde hovedet højt, men jeg har gode folk omkring mig. Nu glæder jeg mig til at vise mig frem i min bedste udgave.
Læs også:Optakt: FC København – FC Midtjylland
– Jeg har gode venner i Danmark – blandt andre Karlo Bartolec – men jeg har ingen familie i landet, og det har selvfølgelig været ekstra hårdt under corona. Men alt det glemmer jeg, når jeg spiller fodbold. Det giver mig altid en stor lykkefølelse.
Selv om det kun er blevet til meget få minutter i FCK-trøjen, forlængede Robert Mudrazija i sidste uge aftalen med de danske mestre, således parterne nu har papir på hinanden frem til udgangen af 2024. Dermed blev der føjet et år til den tidligere aftale.
– Jeg er meget glad for aftalen – jeg er faktisk beæret. FC København er en storklub, og jeg glæder mig til at vise mig frem. Det ekstra år er et tegn på tillid fra begge sider, siger kroaten.
Da Robert Mudrazija kom til FC København fra NK Osijek i hjemlandet, var det ifølge Ekstra Bladet for en transfersum på 18,5 millioner kroner.
Dermed har FCK i skrivende stund betalt godt tre millioner pr. kamp, Mudrazija har spillet i Superligaen.
Læs også:FC København forlænger med Robert Mudrazija
– Jeg ved jo godt, at FCK har betalt mange penge for mig, og de har nu ventet i over et år på, at jeg kan give dem noget værdi for de penge. At FCK giver mig et år mere i min kontrakt, fylder mig med håb om fremtiden.
– Jeg tror på mig selv, og jeg skal nok vise alle, at FC København ikke har begået en fejl ved at købe mig. Jeg glæder mig helt vildt til at vise mig frem, siger Robert Mudrazija.
Søndag er kroaten klar til at spille sin Superliga-kamp nummer syv, når FCK spiller topkamp mod FC Midtjylland.
– Hvis træneren har brug for mig, er jeg klar. Jeg kan ikke spille hele kampen, men Ståle ved, at jeg er her, hvis han har brug for mig, slutter Mudrazija.
Kroaten har spillet en halv times Superliga-fodbold i indeværende sæson.
Læs også:Wind og Mudrazija fik minutter i intern FCK-testkamp
Læs også:FCK-back om topkamp mod FCM: Vi går efter at dominere
Læs også:Ny skade: FCK-angriber er ude i fire-seks uger
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
Nu drømmer de stort i AGF
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!
TIPSBLADETS DOM
Han kommer til at have mareridt i nat
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
NYHEDER
Mainz har fundet Bo Henriksens afløser
TOPNYHED
Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’
INTERVIEW
Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
NYHEDER
AGF kriger sejren hjem
LIGE NU
‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
NYHEDER
Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!
NYHEDER
FCN ydmyger Silkeborg
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
NYHEDER
Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske
NYHEDER
FCM smed point i kæmpe drama
INTERVIEW
‘Han virker sjov – de griner tit af ham’
NYHEDER
Tullberg skifter fire mand
– Der er nogle ting, der stadig nager mig
INTERVIEW
Thomas Delaney storroser Superliga-modstander
NYHEDER
Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut
OPTAKT
FC København – Sønderjyske
OPTAKT
