FCK-spiller med ild i øjnene: Jeg skal nok vise, at jeg er pengene værd

Robert Mudrazija har langt skaderne bag sig, og nu brænder han efter at vise sig frem i FC København.



Robert Mudrazija har været i FC København i halvandet år. På de 18 måneder er det blevet til 82 minutter på banen i Superligaen.

Det er selvsagt ikke alverden, men det har ikke været muligt at presse meget mere ud af kroppen på den 23-årige kroat, der har været skadet under stort set hele sit ophold i dansk fodbold.

Aktuelt er han på vej tilbage fra sin seneste skadespause, og sulten lyser ud af ham efter torsdagens træning i FCK.

– Jeg har det godt – det har jeg altid, når jeg er i stand til at spille fodbold. Det er alt, der betyder noget for mig. Jeg er glad for at være i FC København og træne sammen med så dygtige spillere, siger Robert Mudrazija til tipsbladet.dk og sætter nogle ord på de seneste 18 måneder i Danmark:

– Det har selvfølgelig været hårdt. Jeg var skadet, da jeg kom, og jeg har stort set været skadet lige siden. Det rammer én, men jeg er mentalt stærk, og jeg har lagt det bag mig. Det har af og til været svært at holde hovedet højt, men jeg har gode folk omkring mig. Nu glæder jeg mig til at vise mig frem i min bedste udgave.

Læs også:Optakt: FC København – FC Midtjylland

– Jeg har gode venner i Danmark – blandt andre Karlo Bartolec – men jeg har ingen familie i landet, og det har selvfølgelig været ekstra hårdt under corona. Men alt det glemmer jeg, når jeg spiller fodbold. Det giver mig altid en stor lykkefølelse. 

Selv om det kun er blevet til meget få minutter i FCK-trøjen, forlængede Robert Mudrazija i sidste uge aftalen med de danske mestre, således parterne nu har papir på hinanden frem til udgangen af 2024. Dermed blev der føjet et år til den tidligere aftale.

– Jeg er meget glad for aftalen – jeg er faktisk beæret. FC København er en storklub, og jeg glæder mig til at vise mig frem. Det ekstra år er et tegn på tillid fra begge sider, siger kroaten.

Da Robert Mudrazija kom til FC København fra NK Osijek i hjemlandet, var det ifølge Ekstra Bladet for en transfersum på 18,5 millioner kroner.

Dermed har FCK i skrivende stund betalt godt tre millioner pr. kamp, Mudrazija har spillet i Superligaen.

Læs også:FC København forlænger med Robert Mudrazija

– Jeg ved jo godt, at FCK har betalt mange penge for mig, og de har nu ventet i over et år på, at jeg kan give dem noget værdi for de penge. At FCK giver mig et år mere i min kontrakt, fylder mig med håb om fremtiden.

– Jeg tror på mig selv, og jeg skal nok vise alle, at FC København ikke har begået en fejl ved at købe mig. Jeg glæder mig helt vildt til at vise mig frem, siger Robert Mudrazija.

Søndag er kroaten klar til at spille sin Superliga-kamp nummer syv, når FCK spiller topkamp mod FC Midtjylland.

– Hvis træneren har brug for mig, er jeg klar. Jeg kan ikke spille hele kampen, men Ståle ved, at jeg er her, hvis han har brug for mig, slutter Mudrazija.

Kroaten har spillet en halv times Superliga-fodbold i indeværende sæson. 

Læs også:Wind og Mudrazija fik minutter i intern FCK-testkamp
Læs også:FCK-back om topkamp mod FCM: Vi går efter at dominere
Læs også:Ny skade: FCK-angriber er ude i fire-seks uger


På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

I dialog med Brøndby

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

En kæmpe sejr

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Helt vild med Oscar Schwartau

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

De er 2025-mestre i Superligaen

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

– Det vil være fuldstændigt magisk

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

‘PC’ rasende over falske historier

Right to Dream vinder stor pris

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Opløftende melding for ‘AC’