Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 20.00
Spillested: Telia Parken, København
Slutspil: Mesterskabsspil
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: 3+
Hashtag: #fckfcm #sldk
Holdnyt:
FC København:
Ståle Solbakkens mandskab stod med en bitter smag i munden efter søndagens derby mod Brøndby IF, som endte 1-1. Løverne var på vej mod en 1-0-sejr, da Andreas Bjelland begik en stor brøler og forærede Mikael Uhre en udligning til 1-1, og selvfølgelig skal man ærgre sig, når man smider en sejr væk i de sidste minutter af kampen.
Faktum er dog også, at FCK set over 90 minutter sagtens kunne have tabt til arvefjenderne fra Vestegnen og på den baggrund skal være tilfredse med, at det trods alt blev til et point.
Det ene point rakte tilmed så langt, at FC Midtjylland halede ind på FC Midtjylland, der tabte til AGF på hjemmebane, og det er selvfølgelig positivt set med FCK-briller, men havde det ikke været for Bjellands brøler, kunne løverne have spist tre point i stedet for et enkelt.
På den måde blev det en meget blandet søndag for de forsvarende mestre.
Ståle Solbakken har trukket store veksler på de samme 11 spillere efter coronapausen, og det bliver helt sikkert ikke mod FC Midtjylland, at han roterer. Skadessituationen er da også intakt med Viktor Fischer, Dame N’Doye og Nicolai Boilesen ude, og så er Michael Santos tilmed ny mand på lazarettet. Angriberen er ude i fire til seks uger.
Til gengæld er Jonas Wind tilbage i truppen og kan spille sine første Superliga-minutter siden august. Også Robert Mudrazija er tilbage.
En enkelt udskiftning er Solbakken nødt til at lave i startopstillingen i forhold til Brøndby-kampen. Anfører Carlos Zeca har nemlig karantæne, og det er en ærgerlig mand for FCK at undvære.
FC Midtjylland:
Suveræne FC Midtjylland blev for anden gang i denne sæson dukket af AGF på hjemmebane, da århusianerne søndag aften vandt et brag af en fodboldkamp med 4-3. Dermed lukkede topholdet pludselig fire mål ind efter knap at have afgivet en chance til modstanderen i tre kampe.
Hver gang, FCM taber et lille skridt, vil der fra nu af blive talt om mulige gummiben, men Brian Priskes tropper kan sende et stærkt signal om det modsatte ved at besejre FC København søndag.
Læs også:Solbakken om norsk nedlukning: Det er trist
Omvendt kan et nederlag måske sende rystelser igennem FC Midtjylland-truppen.
Nederlaget mod AGF var en streg i regningen, men det er næppe ét, der har skabt de helt store bekymringer på Heden. FCM spillede udmærket og var på vej mod en sikker sejr, da AGF fyrede op for et opsigtsvækkende comeback med hattrickhelten Jon Dagur Thorsteinsson som frontfigur. FCM vil sandsynligvis placere nederlaget i kategorien for “det kan ske – ingen grund til panik”.
FC Midtjylland havde Frank Onyeka og Mikael Anderson i karantæne mod AGF, men de vender tilbage til topkampen søndag aften. Til gengæld må formstærke Jens-Lys Cajuste afsone en enkelt karantænedag mod FCK, mens Tim Sparv er skadet.
Evander er ude med den skade, han pådrog sig mod Brøndby IF.
Karantæner:
FC København: Carlos Zeca
FC Midtjylland: Jens-Lys Cajuste
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Johnsson – Varela, Nelsson, Bjelland, Bengtsson – Biel, Falk, Stage, Thomsen – Daramy, Kaufmann
FC Midtjylland (4-2-3-1): Hansen – Andersson, Sviatchenko, Scholz, Paulinho – Onyeka, Madsen – Mabil, Dreyer, Anderson – Schwartz
Profilen:
Andreas Bjelland glæder sig formentlig ekstra meget til at komme i kamp igen, så han kan få vasket pletten fra Brøndby-kampen af sig. Det skal han gøre mod FC Midtjylland, og den tidligere landsholdsspiller har gode minder fra opgør mod ulvene i Telia Parken. I sidste sæson mødte de to klubber også hinanden i 30. spillerunde i nationalarenaen, og her tog FCK et stort skridt mod mesterskabet med en 3-0-sejr. Andreas Bjelland scorede målet til 1-0.
Vidste du, at..:
FC København skal opfinde en ny kreatør på midtbanen i fraværet af Carlos Zeca. Løvernes anfører er med afstand den spiller, der har haft flest afleveringer i denne sæson. Mod Brøndby IF rundede grækeren 2.000 pasninger, og han har ramt en medspiller i knap 90 procent af tilfældene.
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
Dom:
FCK og FCM har mødt hinanden to gange i denne sæson, og FC Midtjylland har været klart bedst begge gange. Man sidder også med en fornemmelse af, at de vil være det søndag aften i Parken, selv om holdet lige har tabt til AGF.
FC København kan ikke bruge uafgjort til ret meget, så de skal jagte en sejr, og det vil formentlig give noget plads til gæsternes hurtige offensivspillere. Det kan godt blive en underholdende topkamp, vi har i vente.
Vi gætter på en 2-1-sejr til FC Midtjylland, der dermed tager et kvantespring mod mesterskabet.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Bo Henriksen lever med kritik: Jeg sover meget godt om natten
Læs også:Hareide er blevet opereret: Intet trænerjob før efteråret
Læs også:Randers opfylder ikke DBU’s stadionkrav: Kommunen låner dem tre millioner
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
Her spiller Lasse Schöne i dag
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Fyrer landstræner to måneder før VM
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
OB siger farvel til seks spillere
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
Fik blackout på Brøndby Stadion
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
Fifa kritiserer transportpriser under
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
