Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 20.00
Spillested: Telia Parken, København
Slutspil: Mesterskabsspil
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: 3+
Hashtag: #fckfcm #sldk
Holdnyt:
FC København:
Ståle Solbakkens mandskab stod med en bitter smag i munden efter søndagens derby mod Brøndby IF, som endte 1-1. Løverne var på vej mod en 1-0-sejr, da Andreas Bjelland begik en stor brøler og forærede Mikael Uhre en udligning til 1-1, og selvfølgelig skal man ærgre sig, når man smider en sejr væk i de sidste minutter af kampen.
Faktum er dog også, at FCK set over 90 minutter sagtens kunne have tabt til arvefjenderne fra Vestegnen og på den baggrund skal være tilfredse med, at det trods alt blev til et point.
Det ene point rakte tilmed så langt, at FC Midtjylland halede ind på FC Midtjylland, der tabte til AGF på hjemmebane, og det er selvfølgelig positivt set med FCK-briller, men havde det ikke været for Bjellands brøler, kunne løverne have spist tre point i stedet for et enkelt.
På den måde blev det en meget blandet søndag for de forsvarende mestre.
Ståle Solbakken har trukket store veksler på de samme 11 spillere efter coronapausen, og det bliver helt sikkert ikke mod FC Midtjylland, at han roterer. Skadessituationen er da også intakt med Viktor Fischer, Dame N’Doye og Nicolai Boilesen ude, og så er Michael Santos tilmed ny mand på lazarettet. Angriberen er ude i fire til seks uger.
Til gengæld er Jonas Wind tilbage i truppen og kan spille sine første Superliga-minutter siden august. Også Robert Mudrazija er tilbage.
En enkelt udskiftning er Solbakken nødt til at lave i startopstillingen i forhold til Brøndby-kampen. Anfører Carlos Zeca har nemlig karantæne, og det er en ærgerlig mand for FCK at undvære.
FC Midtjylland:
Suveræne FC Midtjylland blev for anden gang i denne sæson dukket af AGF på hjemmebane, da århusianerne søndag aften vandt et brag af en fodboldkamp med 4-3. Dermed lukkede topholdet pludselig fire mål ind efter knap at have afgivet en chance til modstanderen i tre kampe.
Hver gang, FCM taber et lille skridt, vil der fra nu af blive talt om mulige gummiben, men Brian Priskes tropper kan sende et stærkt signal om det modsatte ved at besejre FC København søndag.
Læs også:Solbakken om norsk nedlukning: Det er trist
Omvendt kan et nederlag måske sende rystelser igennem FC Midtjylland-truppen.
Nederlaget mod AGF var en streg i regningen, men det er næppe ét, der har skabt de helt store bekymringer på Heden. FCM spillede udmærket og var på vej mod en sikker sejr, da AGF fyrede op for et opsigtsvækkende comeback med hattrickhelten Jon Dagur Thorsteinsson som frontfigur. FCM vil sandsynligvis placere nederlaget i kategorien for “det kan ske – ingen grund til panik”.
FC Midtjylland havde Frank Onyeka og Mikael Anderson i karantæne mod AGF, men de vender tilbage til topkampen søndag aften. Til gengæld må formstærke Jens-Lys Cajuste afsone en enkelt karantænedag mod FCK, mens Tim Sparv er skadet.
Evander er ude med den skade, han pådrog sig mod Brøndby IF.
Karantæner:
FC København: Carlos Zeca
FC Midtjylland: Jens-Lys Cajuste
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Johnsson – Varela, Nelsson, Bjelland, Bengtsson – Biel, Falk, Stage, Thomsen – Daramy, Kaufmann
FC Midtjylland (4-2-3-1): Hansen – Andersson, Sviatchenko, Scholz, Paulinho – Onyeka, Madsen – Mabil, Dreyer, Anderson – Schwartz
Profilen:
Andreas Bjelland glæder sig formentlig ekstra meget til at komme i kamp igen, så han kan få vasket pletten fra Brøndby-kampen af sig. Det skal han gøre mod FC Midtjylland, og den tidligere landsholdsspiller har gode minder fra opgør mod ulvene i Telia Parken. I sidste sæson mødte de to klubber også hinanden i 30. spillerunde i nationalarenaen, og her tog FCK et stort skridt mod mesterskabet med en 3-0-sejr. Andreas Bjelland scorede målet til 1-0.
Vidste du, at..:
FC København skal opfinde en ny kreatør på midtbanen i fraværet af Carlos Zeca. Løvernes anfører er med afstand den spiller, der har haft flest afleveringer i denne sæson. Mod Brøndby IF rundede grækeren 2.000 pasninger, og han har ramt en medspiller i knap 90 procent af tilfældene.
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
Dom:
FCK og FCM har mødt hinanden to gange i denne sæson, og FC Midtjylland har været klart bedst begge gange. Man sidder også med en fornemmelse af, at de vil være det søndag aften i Parken, selv om holdet lige har tabt til AGF.
FC København kan ikke bruge uafgjort til ret meget, så de skal jagte en sejr, og det vil formentlig give noget plads til gæsternes hurtige offensivspillere. Det kan godt blive en underholdende topkamp, vi har i vente.
Vi gætter på en 2-1-sejr til FC Midtjylland, der dermed tager et kvantespring mod mesterskabet.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Bo Henriksen lever med kritik: Jeg sover meget godt om natten
Læs også:Hareide er blevet opereret: Intet trænerjob før efteråret
Læs også:Randers opfylder ikke DBU’s stadionkrav: Kommunen låner dem tre millioner
LIVE
TransferLIVE: FCM bekræfter ‘vigtig’ option
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
AVIS
Storklub har taget kontakt
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
MEDIE
Choktransfer på vej?
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
‘Thomas Frank løber tør for tid’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
