Superligaen byder på et vaskeægte topopgør i den kommende runde. FC Midtjylland gæster FC København, og udfaldet af den kamp kan enten åbne mesterskabskampen på ny eller lukke den helt i.
FCK er nødt til at have point og allerhelst tre, hvis holdet skal bevare et realistisk håb om at overhale midtjyderne og genvinde guldet. Derfor skal holdet også tage initiativet, lyder det fra FCK-lejren.
– Det bliver helt sikkert en spændende og vigtig kamp for begge hold, og vi glæder os altid til store kampe. Vi kommer til at gå efter at dominere kampen og bestemme dagsordnen, selvom vi ved, at FC Midtjylland er et meget stærkt hold, der også vil udfordre os i løbet af kampen.
Læs også:Optakt: FC København – FC Midtjylland
– Vi skal gå efter de tre point og forsøge at komme tættere på dem i toppen, samtidig med, at vi skal holde forfølgerne bag os. Derfor er det en meget vigtig kamp, siger Guillermo Varela til fck.dk.
Otte point adskiller de to hold i toppen af Superligaen. Det kan Varela og co. barbere ned til fem, hvis de vinder søndag aften. Omvendt kan FC Midtjylland øge det til 11, hvilket i praksis vil tage livet af FCK’s mesterskabsdrømme.
Afstanden huer ikke Varelas manager, Ståle Solbakken.
– Nu gælder det FC Midtjylland i Telia Parken næste søndag, og den ville vi selvfølgelig gerne have spillet foran fyldte tribuner og med kortere afstand op til dem, sagde han efter weekenden 1-1-kamp mod Brøndby IF.
– Men vi må få det bedste ud af det. Vi har været okay stabile siden coronapausen med tre hjemmesejre og to uafgjorte på udebane, og det bliver jo det samme hold om en uge, undtagen Zeca der får karantæne.
Dermed tyder det på endnu en startplads til Guillermo Varela, der har spillet fuld tid efter coronapausen.
Læs også:Superliga powerranking: AGF i top, ros til Brøndby og fjerdeplads til FCM
Læs også:Wind og Mudrazija fik minutter i intern FCK-testkamp
Læs også:Ingen tvivl: Hør de homofobiske råb fra FCM-fansene her
LIVE
TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
NYHEDER
Landsholdet forsinket
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
MEDIE
