FCK-back om topkamp mod FCM: Vi går efter at dominere

Ifølge Guillermo Varela kommer FC København til at forsøge at sætte dagsordenen mod FC Midtjylland i den kommende topkamp.



Superligaen byder på et vaskeægte topopgør i den kommende runde. FC Midtjylland gæster FC København, og udfaldet af den kamp kan enten åbne mesterskabskampen på ny eller lukke den helt i.

FCK er nødt til at have point og allerhelst tre, hvis holdet skal bevare et realistisk håb om at overhale midtjyderne og genvinde guldet. Derfor skal holdet også tage initiativet, lyder det fra FCK-lejren.

– Det bliver helt sikkert en spændende og vigtig kamp for begge hold, og vi glæder os altid til store kampe. Vi kommer til at gå efter at dominere kampen og bestemme dagsordnen, selvom vi ved, at FC Midtjylland er et meget stærkt hold, der også vil udfordre os i løbet af kampen.

Læs også:Optakt: FC København – FC Midtjylland

– Vi skal gå efter de tre point og forsøge at komme tættere på dem i toppen, samtidig med, at vi skal holde forfølgerne bag os. Derfor er det en meget vigtig kamp, siger Guillermo Varela til fck.dk.

Otte point adskiller de to hold i toppen af Superligaen. Det kan Varela og co. barbere ned til fem, hvis de vinder søndag aften. Omvendt kan FC Midtjylland øge det til 11, hvilket i praksis vil tage livet af FCK’s mesterskabsdrømme.

Afstanden huer ikke Varelas manager, Ståle Solbakken.

– Nu gælder det FC Midtjylland i Telia Parken næste søndag, og den ville vi selvfølgelig gerne have spillet foran fyldte tribuner og med kortere afstand op til dem, sagde han efter weekenden 1-1-kamp mod Brøndby IF.

– Men vi må få det bedste ud af det. Vi har været okay stabile siden coronapausen med tre hjemmesejre og to uafgjorte på udebane, og det bliver jo det samme hold om en uge, undtagen Zeca der får karantæne.

Dermed tyder det på endnu en startplads til Guillermo Varela, der har spillet fuld tid efter coronapausen.

Læs også:Superliga powerranking: AGF i top, ros til Brøndby og fjerdeplads til FCM
Læs også:Wind og Mudrazija fik minutter i intern FCK-testkamp
Læs også:Ingen tvivl: Hør de homofobiske råb fra FCM-fansene her






LIVE

LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter

Sats på disse ni spillere, FCK!

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Afsløring: De er færdige i Randers

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tiden er ved at rinde ud

Napoli-chok på vej

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Arsenal vinder Premier League



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Lyon forhandler med dansk profil

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Fortryder FC Barcelona-transfer

Thomas Delaney teaser

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

AGF jagter hollandsk talent