FCK-back om topkamp mod FCM: Vi går efter at dominere

Ifølge Guillermo Varela kommer FC København til at forsøge at sætte dagsordenen mod FC Midtjylland i den kommende topkamp.



Superligaen byder på et vaskeægte topopgør i den kommende runde. FC Midtjylland gæster FC København, og udfaldet af den kamp kan enten åbne mesterskabskampen på ny eller lukke den helt i.

FCK er nødt til at have point og allerhelst tre, hvis holdet skal bevare et realistisk håb om at overhale midtjyderne og genvinde guldet. Derfor skal holdet også tage initiativet, lyder det fra FCK-lejren.

– Det bliver helt sikkert en spændende og vigtig kamp for begge hold, og vi glæder os altid til store kampe. Vi kommer til at gå efter at dominere kampen og bestemme dagsordnen, selvom vi ved, at FC Midtjylland er et meget stærkt hold, der også vil udfordre os i løbet af kampen.

Læs også:Optakt: FC København – FC Midtjylland

– Vi skal gå efter de tre point og forsøge at komme tættere på dem i toppen, samtidig med, at vi skal holde forfølgerne bag os. Derfor er det en meget vigtig kamp, siger Guillermo Varela til fck.dk.

Otte point adskiller de to hold i toppen af Superligaen. Det kan Varela og co. barbere ned til fem, hvis de vinder søndag aften. Omvendt kan FC Midtjylland øge det til 11, hvilket i praksis vil tage livet af FCK’s mesterskabsdrømme.

Afstanden huer ikke Varelas manager, Ståle Solbakken.

– Nu gælder det FC Midtjylland i Telia Parken næste søndag, og den ville vi selvfølgelig gerne have spillet foran fyldte tribuner og med kortere afstand op til dem, sagde han efter weekenden 1-1-kamp mod Brøndby IF.

– Men vi må få det bedste ud af det. Vi har været okay stabile siden coronapausen med tre hjemmesejre og to uafgjorte på udebane, og det bliver jo det samme hold om en uge, undtagen Zeca der får karantæne.

Dermed tyder det på endnu en startplads til Guillermo Varela, der har spillet fuld tid efter coronapausen.

Læs også:Superliga powerranking: AGF i top, ros til Brøndby og fjerdeplads til FCM
Læs også:Wind og Mudrazija fik minutter i intern FCK-testkamp
Læs også:Ingen tvivl: Hør de homofobiske råb fra FCM-fansene her




Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Infantino i stort forsvar af billetpriser



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Peger på ham som ny Superliga-træner

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Klubpræsident udtaler sig om Simsir



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Succestræner forlader Premier League-klub

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Det er slut’

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

OB jagter tidligere Superliga-profil

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Storklub har kontaktet Brøndby

Optakt: Mexico – Sydafrika