FCK-back om topkamp mod FCM: Vi går efter at dominere

Ifølge Guillermo Varela kommer FC København til at forsøge at sætte dagsordenen mod FC Midtjylland i den kommende topkamp.



Superligaen byder på et vaskeægte topopgør i den kommende runde. FC Midtjylland gæster FC København, og udfaldet af den kamp kan enten åbne mesterskabskampen på ny eller lukke den helt i.

FCK er nødt til at have point og allerhelst tre, hvis holdet skal bevare et realistisk håb om at overhale midtjyderne og genvinde guldet. Derfor skal holdet også tage initiativet, lyder det fra FCK-lejren.

– Det bliver helt sikkert en spændende og vigtig kamp for begge hold, og vi glæder os altid til store kampe. Vi kommer til at gå efter at dominere kampen og bestemme dagsordnen, selvom vi ved, at FC Midtjylland er et meget stærkt hold, der også vil udfordre os i løbet af kampen.

Læs også:Optakt: FC København – FC Midtjylland

– Vi skal gå efter de tre point og forsøge at komme tættere på dem i toppen, samtidig med, at vi skal holde forfølgerne bag os. Derfor er det en meget vigtig kamp, siger Guillermo Varela til fck.dk.

Otte point adskiller de to hold i toppen af Superligaen. Det kan Varela og co. barbere ned til fem, hvis de vinder søndag aften. Omvendt kan FC Midtjylland øge det til 11, hvilket i praksis vil tage livet af FCK’s mesterskabsdrømme.

Afstanden huer ikke Varelas manager, Ståle Solbakken.

– Nu gælder det FC Midtjylland i Telia Parken næste søndag, og den ville vi selvfølgelig gerne have spillet foran fyldte tribuner og med kortere afstand op til dem, sagde han efter weekenden 1-1-kamp mod Brøndby IF.

– Men vi må få det bedste ud af det. Vi har været okay stabile siden coronapausen med tre hjemmesejre og to uafgjorte på udebane, og det bliver jo det samme hold om en uge, undtagen Zeca der får karantæne.

Dermed tyder det på endnu en startplads til Guillermo Varela, der har spillet fuld tid efter coronapausen.

Læs også:Superliga powerranking: AGF i top, ros til Brøndby og fjerdeplads til FCM
Læs også:Wind og Mudrazija fik minutter i intern FCK-testkamp
Læs også:Ingen tvivl: Hør de homofobiske råb fra FCM-fansene her






LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De jagter Henrik Meister

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Afslører dansk toptræners millionløn



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Arsenal-dansker vender hjem

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Afslører: Dolberg sat til salg

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

Tysk VM-chok

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Tottenham henter Liverpool-profil

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Medier sender ham hjem til AGF