FCK-spiller med møgstart på 2025

William Clem har fået en dårlig start på 2025, men nu peger det fremad for FCK-spilleren.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Lortestart.

Det vil på mange måder være en retvisende overskrift at putte på William Clems indledning på 2025. FC København-spilleren har nemlig været ramt af en ond omgang madforgiftning.

– Ja, det var skidt. Bogstavelig talt skidt faktisk, konstaterer midtbanespilleren med et skævt smil.

Nu har William Clem heldigvis rejst sig fra både sengen og toilettet og er klar til at give den gas på lige fod med holdkammeraterne, der er i fuld gang med preseason. Midtbanespillernes maveonde kostede ham en række træningspas i starten af året, og han var heller ikke med i testkampen mod Lyngby i lørdags.

– Det var en hård start, når man har ligget i sengen i en hel uge, men det er dejligt at være tilbage nu, og så handler det om at presse på, for jeg er jo lidt bagud, siger William Clem.

Han ser frem mod forårssæsonen, hvor FC København kigger ind i en række spændende kampe i Conference League og pokalturneringen samt naturligvis en neglebidende afslutning på Superligaen.

– Det var alt i alt et fint efterår, hvor vi som hold kan være tilfredse, men selvfølgelig er der ting, vi skal bygge på, siger Clem og uddyber:

– Først og fremmest har vi lukket nogle mål ind, som vi ikke må, og der er nogle standardsituationer, hvor vi hurtigt kan fjerne nogle mål og tilføje nogle point til ligaen. Nu er der heldigvis en masse træning forude, hvor vi har god tid til at komme rundt om det hele.

Snart drager FC København-truppen på træningslejr i Spanien, hvor “løverne” har 10 dage til at finpudse tingene endnu mere, inden det vigtige forår sparkes i gang mod FC Heidenheim i Conference League.

Ja, det tegner til at blive et spændende FCK-forår – det er lige til at få tynd mave over.







Marcus Younis. LIVE

LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold

José Mourinho vil have dansk stjerne

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Dansk profil færdig i tysk klub, men



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: De er færdige i Randers

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Tiden er ved at rinde ud

Napoli-chok på vej

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Thomas Delaney teaser

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Fortryder FC Barcelona-transfer

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Lyon forhandler med dansk profil

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Arsenal vinder Premier League

Kovending? Han kan blive i Brøndby