FCK-spiller med møgstart på 2025

William Clem har fået en dårlig start på 2025, men nu peger det fremad for FCK-spilleren.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Lortestart.

Det vil på mange måder være en retvisende overskrift at putte på William Clems indledning på 2025. FC København-spilleren har nemlig været ramt af en ond omgang madforgiftning.

– Ja, det var skidt. Bogstavelig talt skidt faktisk, konstaterer midtbanespilleren med et skævt smil.

Nu har William Clem heldigvis rejst sig fra både sengen og toilettet og er klar til at give den gas på lige fod med holdkammeraterne, der er i fuld gang med preseason. Midtbanespillernes maveonde kostede ham en række træningspas i starten af året, og han var heller ikke med i testkampen mod Lyngby i lørdags.

– Det var en hård start, når man har ligget i sengen i en hel uge, men det er dejligt at være tilbage nu, og så handler det om at presse på, for jeg er jo lidt bagud, siger William Clem.

Han ser frem mod forårssæsonen, hvor FC København kigger ind i en række spændende kampe i Conference League og pokalturneringen samt naturligvis en neglebidende afslutning på Superligaen.

– Det var alt i alt et fint efterår, hvor vi som hold kan være tilfredse, men selvfølgelig er der ting, vi skal bygge på, siger Clem og uddyber:

– Først og fremmest har vi lukket nogle mål ind, som vi ikke må, og der er nogle standardsituationer, hvor vi hurtigt kan fjerne nogle mål og tilføje nogle point til ligaen. Nu er der heldigvis en masse træning forude, hvor vi har god tid til at komme rundt om det hele.

Snart drager FC København-truppen på træningslejr i Spanien, hvor “løverne” har 10 dage til at finpudse tingene endnu mere, inden det vigtige forår sparkes i gang mod FC Heidenheim i Conference League.

Ja, det tegner til at blive et spændende FCK-forår – det er lige til at få tynd mave over.







LIVE

VM-LIVE: Drama efter slutfløjt

Vil klage over VM-forhold

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

TransferLIVE: VM-sensation spøger i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøler sender Mexico videre

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på at købe FC København-spiller

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok

Zanka ville spille gratis for FC København

Skotland – Marokko

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Jonas Lössl stopper karrieren

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Køber Mads Bidstrup til spotpris