FCK-stjerne: Ja, jeg har en frikøbsklausul

Mohamed Elyounoussi bekræfter Tipsbladet afsløring om en frikøbsklausul på godt 20 millioner kroner i FC København.



PARKEN (Tipsbladet): FC København-stjernen Mohamed Elyounoussi kan købes for en slik.

I sidste uge kunne Tipsbladet afsløre den opsigtsvækkende nyhed, at nordmanden har en frikøbsklausul på tre millioner euro – cirka 22 millioner kroner – i aftalen med FC København, og nu bekræfter hovedpersonen selv historien.

– Den er der, den var der, da jeg kom, og det er normalt at have – det har jeg også haft andre steder, siger Mohamed Elyounoussi til Tipsbladet og den øvrige presse i Parken, hvor FC København mandag afholdte fandag.

Nordmanden fastslår, at det ikke er med hans gode vilje, at Tipsbladet har opsnuset nyheden om hans frikøbsklausul.

– Jeg synes ikke, at timingen er god for mig. Det skaber kun overskrifter, men jeg kan ikke kontrollere det. Det er dårlig timing, for jeg har fuld fokus her, og jeg har det godt. Jeg har ingen planer om at skifte klub, og min familie har det godt i FC København.

– Jeg har sagt til "Nees" og til klubben, at jeg kun tænker på at være her og vinde mesterskabet i den kommende sæson.

Hvad skal der til for at lokke dig væk fra FC København?

– Der skal meget til. Jeg har det godt, og det samme har min familie. Jeg kan ikke kontrollere, at sådan noget her kommer ud, og det gør måske, at man mister lidt koncentrationen, men det er en del af fodbold, og det er jeres opgave at lave overskrifter, slutter Mohamed Elyounoussi. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er der især interesse for Mohamed Elyounoussi fra Mellemøsten, hvor der både er bejlere i Qatar og Saudi-Arabien, og 22 millioner kroner er naturligvis småpenge i de to oliestater. 

Sportsdirektør satser på Elyounoussi
FC Københavns nyansatte sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, ønsker ikke at gå så meget i dybden med Mohamed Elyounoussis kontraktsituation og det faktum, at nordmanden kan købes fri for godt 20 millioner kroner.

Han satser på, at den tidligere Premier League-stjerne også er i FC København i den kommende sæson.

– Det skal I skrive om, og det er super fair. Jeg forholder mig til, at Elyounoussi er her, og vi ser gerne, at han er en dominerende faktor i næste sæson, lyder det fra Sune Smith-Nielsen.

Mohamed Elyounousi har kontrakt med FC København frem til sommeren 2027. Han scorede 14 mål i sin første sæson for klubben. 



Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Peter Schmeichel taget på sengen

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Dansk bomber med vildt mål i England

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Mohamed Daramy vender tilbage

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Bach Bak i svime over Uhre

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Mareridt for FC Augsburg

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Arsenal ansætter dansk toptræner

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Gigantisk nedslagtning

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Går langt ned i løn

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Andreas Christensen skriver snart under

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Nyt nederlag til Thomas Frank