PARKEN (Tipsbladet): FC København-stjernen Mohamed Elyounoussi kan købes for en slik.
I sidste uge kunne Tipsbladet afsløre den opsigtsvækkende nyhed, at nordmanden har en frikøbsklausul på tre millioner euro – cirka 22 millioner kroner – i aftalen med FC København, og nu bekræfter hovedpersonen selv historien.
– Den er der, den var der, da jeg kom, og det er normalt at have – det har jeg også haft andre steder, siger Mohamed Elyounoussi til Tipsbladet og den øvrige presse i Parken, hvor FC København mandag afholdte fandag.
Nordmanden fastslår, at det ikke er med hans gode vilje, at Tipsbladet har opsnuset nyheden om hans frikøbsklausul.
– Jeg synes ikke, at timingen er god for mig. Det skaber kun overskrifter, men jeg kan ikke kontrollere det. Det er dårlig timing, for jeg har fuld fokus her, og jeg har det godt. Jeg har ingen planer om at skifte klub, og min familie har det godt i FC København.
– Jeg har sagt til "Nees" og til klubben, at jeg kun tænker på at være her og vinde mesterskabet i den kommende sæson.
Hvad skal der til for at lokke dig væk fra FC København?
– Der skal meget til. Jeg har det godt, og det samme har min familie. Jeg kan ikke kontrollere, at sådan noget her kommer ud, og det gør måske, at man mister lidt koncentrationen, men det er en del af fodbold, og det er jeres opgave at lave overskrifter, slutter Mohamed Elyounoussi.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er der især interesse for Mohamed Elyounoussi fra Mellemøsten, hvor der både er bejlere i Qatar og Saudi-Arabien, og 22 millioner kroner er naturligvis småpenge i de to oliestater.
Sportsdirektør satser på Elyounoussi
FC Københavns nyansatte sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, ønsker ikke at gå så meget i dybden med Mohamed Elyounoussis kontraktsituation og det faktum, at nordmanden kan købes fri for godt 20 millioner kroner.
Han satser på, at den tidligere Premier League-stjerne også er i FC København i den kommende sæson.
– Det skal I skrive om, og det er super fair. Jeg forholder mig til, at Elyounoussi er her, og vi ser gerne, at han er en dominerende faktor i næste sæson, lyder det fra Sune Smith-Nielsen.
Mohamed Elyounousi har kontrakt med FC København frem til sommeren 2027. Han scorede 14 mål i sin første sæson for klubben.
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT
Jordan – Argentina
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
AaB dæmper superligaforventninger
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
OPTAKT