FCK-stjerne: Ja, jeg har en frikøbsklausul

Mohamed Elyounoussi bekræfter Tipsbladet afsløring om en frikøbsklausul på godt 20 millioner kroner i FC København.



PARKEN (Tipsbladet): FC København-stjernen Mohamed Elyounoussi kan købes for en slik.

I sidste uge kunne Tipsbladet afsløre den opsigtsvækkende nyhed, at nordmanden har en frikøbsklausul på tre millioner euro – cirka 22 millioner kroner – i aftalen med FC København, og nu bekræfter hovedpersonen selv historien.

– Den er der, den var der, da jeg kom, og det er normalt at have – det har jeg også haft andre steder, siger Mohamed Elyounoussi til Tipsbladet og den øvrige presse i Parken, hvor FC København mandag afholdte fandag.

Nordmanden fastslår, at det ikke er med hans gode vilje, at Tipsbladet har opsnuset nyheden om hans frikøbsklausul.

– Jeg synes ikke, at timingen er god for mig. Det skaber kun overskrifter, men jeg kan ikke kontrollere det. Det er dårlig timing, for jeg har fuld fokus her, og jeg har det godt. Jeg har ingen planer om at skifte klub, og min familie har det godt i FC København.

– Jeg har sagt til "Nees" og til klubben, at jeg kun tænker på at være her og vinde mesterskabet i den kommende sæson.

Hvad skal der til for at lokke dig væk fra FC København?

– Der skal meget til. Jeg har det godt, og det samme har min familie. Jeg kan ikke kontrollere, at sådan noget her kommer ud, og det gør måske, at man mister lidt koncentrationen, men det er en del af fodbold, og det er jeres opgave at lave overskrifter, slutter Mohamed Elyounoussi. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er der især interesse for Mohamed Elyounoussi fra Mellemøsten, hvor der både er bejlere i Qatar og Saudi-Arabien, og 22 millioner kroner er naturligvis småpenge i de to oliestater. 

Sportsdirektør satser på Elyounoussi
FC Københavns nyansatte sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, ønsker ikke at gå så meget i dybden med Mohamed Elyounoussis kontraktsituation og det faktum, at nordmanden kan købes fri for godt 20 millioner kroner.

Han satser på, at den tidligere Premier League-stjerne også er i FC København i den kommende sæson.

– Det skal I skrive om, og det er super fair. Jeg forholder mig til, at Elyounoussi er her, og vi ser gerne, at han er en dominerende faktor i næste sæson, lyder det fra Sune Smith-Nielsen.

Mohamed Elyounousi har kontrakt med FC København frem til sommeren 2027. Han scorede 14 mål i sin første sæson for klubben. 







LIVE

LIVE: Messi køber klub

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Ivan Toney klar på choktransfer

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

– Han vinder Ballon d’Or!

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Helt vild med Brøndby-profil

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Brøndby IF – Sønderjyske

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Hugo Ekitike misser VM

Fremhæver stort Brøndby-talent

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

AZ slagter Shakhtar

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet