FCK-stjerne: Ja, jeg har en frikøbsklausul

Mohamed Elyounoussi bekræfter Tipsbladet afsløring om en frikøbsklausul på godt 20 millioner kroner i FC København.



PARKEN (Tipsbladet): FC København-stjernen Mohamed Elyounoussi kan købes for en slik.

I sidste uge kunne Tipsbladet afsløre den opsigtsvækkende nyhed, at nordmanden har en frikøbsklausul på tre millioner euro – cirka 22 millioner kroner – i aftalen med FC København, og nu bekræfter hovedpersonen selv historien.

– Den er der, den var der, da jeg kom, og det er normalt at have – det har jeg også haft andre steder, siger Mohamed Elyounoussi til Tipsbladet og den øvrige presse i Parken, hvor FC København mandag afholdte fandag.

Nordmanden fastslår, at det ikke er med hans gode vilje, at Tipsbladet har opsnuset nyheden om hans frikøbsklausul.

– Jeg synes ikke, at timingen er god for mig. Det skaber kun overskrifter, men jeg kan ikke kontrollere det. Det er dårlig timing, for jeg har fuld fokus her, og jeg har det godt. Jeg har ingen planer om at skifte klub, og min familie har det godt i FC København.

– Jeg har sagt til "Nees" og til klubben, at jeg kun tænker på at være her og vinde mesterskabet i den kommende sæson.

Hvad skal der til for at lokke dig væk fra FC København?

– Der skal meget til. Jeg har det godt, og det samme har min familie. Jeg kan ikke kontrollere, at sådan noget her kommer ud, og det gør måske, at man mister lidt koncentrationen, men det er en del af fodbold, og det er jeres opgave at lave overskrifter, slutter Mohamed Elyounoussi. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er der især interesse for Mohamed Elyounoussi fra Mellemøsten, hvor der både er bejlere i Qatar og Saudi-Arabien, og 22 millioner kroner er naturligvis småpenge i de to oliestater. 

Sportsdirektør satser på Elyounoussi
FC Københavns nyansatte sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, ønsker ikke at gå så meget i dybden med Mohamed Elyounoussis kontraktsituation og det faktum, at nordmanden kan købes fri for godt 20 millioner kroner.

Han satser på, at den tidligere Premier League-stjerne også er i FC København i den kommende sæson.

– Det skal I skrive om, og det er super fair. Jeg forholder mig til, at Elyounoussi er her, og vi ser gerne, at han er en dominerende faktor i næste sæson, lyder det fra Sune Smith-Nielsen.

Mohamed Elyounousi har kontrakt med FC København frem til sommeren 2027. Han scorede 14 mål i sin første sæson for klubben. 







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Dansker på blokken i ny storklub

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Skyder stor FCM-historie ned

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Klapper i om stor Superliga-transfer

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Her er 1/8-finalerne ved VM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det er et angreb på FCK’

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brasilien – Norge

Stort FCK-talent er blevet solgt

FCK tjener millioner på ung stopper

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Her er prisen på Aral Simsir

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt

Medie: Stort bud på AGF-stjerne