FCK-stjerne: Ja, jeg har en frikøbsklausul

Mohamed Elyounoussi bekræfter Tipsbladet afsløring om en frikøbsklausul på godt 20 millioner kroner i FC København.



PARKEN (Tipsbladet): FC København-stjernen Mohamed Elyounoussi kan købes for en slik.

I sidste uge kunne Tipsbladet afsløre den opsigtsvækkende nyhed, at nordmanden har en frikøbsklausul på tre millioner euro – cirka 22 millioner kroner – i aftalen med FC København, og nu bekræfter hovedpersonen selv historien.

– Den er der, den var der, da jeg kom, og det er normalt at have – det har jeg også haft andre steder, siger Mohamed Elyounoussi til Tipsbladet og den øvrige presse i Parken, hvor FC København mandag afholdte fandag.

Nordmanden fastslår, at det ikke er med hans gode vilje, at Tipsbladet har opsnuset nyheden om hans frikøbsklausul.

– Jeg synes ikke, at timingen er god for mig. Det skaber kun overskrifter, men jeg kan ikke kontrollere det. Det er dårlig timing, for jeg har fuld fokus her, og jeg har det godt. Jeg har ingen planer om at skifte klub, og min familie har det godt i FC København.

– Jeg har sagt til "Nees" og til klubben, at jeg kun tænker på at være her og vinde mesterskabet i den kommende sæson.

Hvad skal der til for at lokke dig væk fra FC København?

– Der skal meget til. Jeg har det godt, og det samme har min familie. Jeg kan ikke kontrollere, at sådan noget her kommer ud, og det gør måske, at man mister lidt koncentrationen, men det er en del af fodbold, og det er jeres opgave at lave overskrifter, slutter Mohamed Elyounoussi. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er der især interesse for Mohamed Elyounoussi fra Mellemøsten, hvor der både er bejlere i Qatar og Saudi-Arabien, og 22 millioner kroner er naturligvis småpenge i de to oliestater. 

Sportsdirektør satser på Elyounoussi
FC Københavns nyansatte sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, ønsker ikke at gå så meget i dybden med Mohamed Elyounoussis kontraktsituation og det faktum, at nordmanden kan købes fri for godt 20 millioner kroner.

Han satser på, at den tidligere Premier League-stjerne også er i FC København i den kommende sæson.

– Det skal I skrive om, og det er super fair. Jeg forholder mig til, at Elyounoussi er her, og vi ser gerne, at han er en dominerende faktor i næste sæson, lyder det fra Sune Smith-Nielsen.

Mohamed Elyounousi har kontrakt med FC København frem til sommeren 2027. Han scorede 14 mål i sin første sæson for klubben. 






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Superliga-træner tilknytter agent



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Fatter intet af Brøndby-bombe

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Vender tilbage til skærmen

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Landsholdet forsinket

Trist: Marios Oikonomou er død

Riemer lover: De får debut

Udineses sportsdirektør: ‘Får opkald på ‘TK’

Uventet skifte?



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!